Bochnianin na Facebook-u

Bochnianin.pl - internetowy serwis lokalny BochniaBochnianin.pl - Bochnia, miasto bochnia, bochnianin

malopolanin.pl Kontakt Forum
Strona główna Wydarzenia Podatek od nieruchomości: W 2014 r. bez podwyżki? A A A
   

25 Października 2013 09:55

Podatek od nieruchomości: W 2014 r. bez podwyżki?

Gospodarz miasta proponuje zachowanie stawek na obecnym poziomie

Burmistrz Bochni Stefan Kolawiński zaproponował radnym, aby w przyszłym roku nie podwyższać podatku od nieruchomości. Pomysł spodobał się radnym z komisji gospodarki komunalnej, w tym liderowi opozycji Bogdanowi Kosturkiewiczowi. Można więc z dużym prawdopodobieństwem zakładać, że stawki podatku od nieruchomości pozostaną na dotychczasowym poziomie.

r e k l a m a

Propozycję zachowania stawek na obecnym poziomie usłyszeli w czwartek radni komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. - W tym roku mieszkańcy zostali już obciążeni dodatkowymi opłatami związanymi z tzw. ustawą śmieciową. Stąd propozycja, aby podatek od nieruchomości pozostał na dotychczasowym poziomie - argumentował Maciej Paruch, naczelnik wydziału podatków i opłat lokalnych w bocheńskim magistracie.

- Przy inflacji wynoszącej 0,9 proc. podwyżka nie ma sensu. Gdybyśmy np. podwyższyli podatek od gruntów pozostałych o 1 gr, bo o mniej nie możemy, to oznaczałoby podwyżkę o 7 proc. - dodała Grażyna Zioło, skarbnik miasta.

Zadowolenia z tej propozycji nie kryje radny Bogdan Kosturkiewicz: - Cieszę się z tej propozycji burmistrza, jesteśmy zgodni w tym temacie. Może śmieci były nawet mniej dotkliwe dla mieszkańców niż podwyżka cen wody o blisko 40 procent. Te podwyżki tak wydrenowały kieszenie mieszkańców Bochni, że dalsze podwyższanie podatku od nieruchomości w takim zakresie jak miało to miejsce wcześniej, nie miało uzasadnienia. Wiele lokalów użytkowych stoi pustych, ciężko jest znaleźć najemców, o czym mógł się przekonać nawet Urząd Miasta.

Radny Władysław Rzymek uważa, że "Bochnia jest daleko w tyle w temacie podatków od nieruchomości". - Większość miast wprowadziła zróżnicowanie strefowe. W jednym z miast na Śląsku zrobiono to dość ekstremalnie wprowadzając pięć stref, o ile się nie mylę. Jest strefa "centrum", strefa II, III, IV i V. Niższe podatki są oczywiście dalej od centrum. Może warto zastanowić się nad wprowadzeniem takiego rozwiązania w przyszłym roku - uważa Władysław Rzymek.

Przewodniczący rady uważa, że wniosek burmistrza poprą wszyscy radni. - Mieszkańcy Bochni są tak obciążeni przeróżnymi opłatami, że te 50, czy 80 tys. zł do budżetu miasta nie uratuje tego budżetu. Nie jest to gra wyborcza, chodzi o to, że te podatki płacą wszyscy mieszkańcy i każda złotówka zatrzymana w domowym budżecie będzie służyć mieszkańcom. Miasto nie jest tak zadłużone żebyśmy nie mogli sobie na to pozwolić - mówi Kazimierz Ścisło, przewodniczący rady miejskiej w Bochni.

[Mirosław CISAK]

wyślij drukuj
r e k l a m a

Komentarze

Bochni@nin - wydawca portalu Bochnianin.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Paul
77.65.XX.XX

2013-10-26 09:46:46

Jaka (kwotowo) była skala zwolnień podatkowych zastosowanych przez Urząd Miasta dla instytucji ,firm w GMBochnia ?

lll
89.228.XX.XX

2013-10-26 10:57:22

a może tak obniżki???? Przecież najwyższa pora żeby ożywić gospodarkę a nic tak nie ożywia jak OBNIŻKA PODATKÓW!!

stary mieszkaniec
178.183.XX.XX

2013-10-26 12:42:44

przynajmniej jadna decyzja wlasciwa.Brawo Radny Rzymek,nawet do pieciu zliczyc potrafi.Nawet ja nie wiedzialem ze po trzech jest cztery.

ja
85.28.XX.XX

2013-10-28 11:46:46

BRAWO dla Burmistrza !!!
Za park i za niepodnoszenie podatku !!! SUPER, dziękuję

Lud
193.106.XX.XX

2013-10-28 14:58:50

Dziękujemy ....choc cos na plus...


Napisz swój komentarz:

Twój komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez moderatora
r e k l a m a

Bochnianin.pl: Po ile reklama? Już od 39 zł reklama

r e k l a m a

Ostatnio na Forum


 
x