Bochnia. RIO unieważniła uchwałę ws. absolutorium dla burmistrza

-

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej stwierdziło nieważność uchwały podjętej przez bocheńskich radnych w sprawie absolutorium z tytułu wykonania budżetu za rok 2018 – ustalił Bochnianin.pl. Powodem decyzji są kuriozalne błędy formalne, na które podczas czerwcowej sesji zwracał uwagę Jerzy Lysy, przestrzegał też przed nimi w oficjalnym piśmie prezes RIO – ale radni nie byli wtedy skorzy „wyprostować” sytuacji. Będą to musieli zrobić teraz.

Co roku rada miejska rozlicza burmistrza z wykonania budżetu i tego jak realizowana była działalność finansowa miasta w roku poprzednim, podejmując uchwałę w sprawie udzielenia (bądź nie) absolutorium. Powinna to zrobić według określonej przepisami prawa procedury.

Źródłem problemu, który ma teraz rada miejska w Bochni, stała się komisja rewizyjna (przewodniczy jej radna PiS Zenona Banasiak). Ta komisja powinna była szczegółowo przeanalizować wykonanie budżetu, a następnie wypracować stanowisko dotyczące absolutorium i skierować do rady miasta wniosek o jego udzielenie, bądź nieudzielenie. Tymczasem, jak wytyka RIO, na komisji zarządzono głosowanie bezpośrednio „nad absolutorium” a w obliczu wyniku (1 głos za, 1 przeciw, 3 wstrzymujące się) w przesłanym do RIO dokumencie odnotowano, że… „komisja negatywnie opiniuje wniosek o udzielenie absolutorium”.

Przypomnijmy: to komisja miała wypracować wniosek dla rady miasta, czy udzielać/nie udzielać absolutorium. Z formalnego punktu widzenia sprawę postawiono na głowie. A z komisji nie było żadnej rekomendacji: ani wniosku o udzielenie absolutorium, ani wniosku o nieudzielenie.

Sesja „absolutoryjna” odbywała się pod koniec czerwca. Przewodniczący rady miasta Bogdan Kosturkiewicz miał już wtedy w ręku opinię prezesa RIO w Krakowie, w której zwracał on uwagę: – Zgodnie z prawem i przyjętą linią orzeczniczą zarówno wniosek komisji rewizyjnej jak opinia RIO o tym wniosku są elementami sformalizowanych wymogów podjęcia absolutorium (…), a ich brak uniemożliwia radzie miejskiej w Bochni procedowania w zakresie absolutorium dla burmistrza miasta.

Radny Jerzy Lysy, członek komisji rewizyjnej, postulował, aby właśnie z tego powodu punkt dotyczący absolutorium ściągnąć z porządku obrad. – Komisja rewizyjna powinna zaproponować jedno z dwóch rozwiązań: udzielenie lub nieudzielenie absolutorium burmistrzowi. (…) RIO wytknęło nam, że musimy dokonać reasumpcji posiedzenia i złożenia formalnego wniosku. Gdyby nawet dzisiaj podjąć tę uchwałę to uchwała byłaby uchylona, a my narazilibyśmy się na śmieszność – przyznał samorządowiec.

Ale radni parli do przodu i rada miasta głosowała tego dnia nad absolutorium. 15 radnych było „za”, trójka się wstrzymała. Trzech radnych z Bocheńskiej Wspólnoty Samorządowej było przeciw („żeby się nie wygłupiać i zagłosować tak jak należy w tym momencie postąpić”). Nasza relacja TUTAJ.

Regionalna Izba Obrachunkowa nie ma wątpliwości:

„W przedmiotowym przypadku podjęcie uchwały absolutoryjnej za rok 2018 dokonało się bez zapoznania się przez Radę Miasta Bochnia z wnioskiem absolutoryjnym Komisji Rewizyjnej Rady Miasta i stosowną opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie o tym wniosku. Powyższe świadczy o naruszeniu art. 28a ust. 1 (zdanie 2) ustawy o samorządzie gminnym i art. 271 ust. 1 pkt 6 ustawy o finansach publicznych. Komisja Rewizyjna Rady Miasta Bochnia nie przegłosowała wszakże żadnego wniosku absolutoryjnego.”

RIO podsumowuje: podjęcie w dniu 27 czerwca 2019 r. uchwały absolutoryjnej przez Radę Miasta Bochnia dokonało się w oczywistej sprzeczności z przepisami ustawy o samorządzie gminnym i ustawy o finansach publicznych.

Na decyzję RIO unieważniającą uchwałę bocheńskiej rady miejskiej przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

W Łazach k. Bochni znów wyprodukują ekskluzywne wino lodowe

Winnica Uniwersytetu Jagiellońskiego w podbocheńskich Łazach kończy drugi cykl produkcji wina lodowego. Winnica istnieje od 2005 roku, ale dopiero drugi raz dzięki...

Prognoza wyborcza z 15 września: Ile mandatów dla PiS w naszym okręgu?

Znany socjolog Marcin Palade opublikował w niedzielę na Twitterze kolejną prognozę podziału mandatów w okręgach wyborczych w całym kraju. W naszym...

Promień Bochnia wstrzymał treningi. Klub nie ma… strzelnicy

Od początku września zawodnicy strzeleckiego klubu Promień Bochnia nie trenują, bo… nie mają gdzie. Treningi na strzelnicy w I Liceum Ogólnokształcącym w...

Wizyta studyjna Ukraińców w Bochni

12 września, już po raz drugi, miała miejsce studyjna wizyta w Bochni sąsiadów zza wschodniej granicy Polski. Spotkanie to,...

Bochnia ROCKS! Ron Bumblefoot Thal wystąpił w sali kina Regis – ZDJĘCIA

W ramach trwającego już kilka lat cyklu "Bochnia ROCKS!", do naszego miasta zawitał po raz kolejny Ron Bumblefoot Thal. Na koncert znakomitego...

Artykuły promocyjne

Rozmowy o Bochni [WIDEO]

https://youtu.be/tUB5cxBRAUE Sfinansowane przez KWW Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni

Taniec w Bochni. Trwają zapisy do JDC Dance Studio

Szkoła tańca JDC Dance Studio prowadzona przez Andrzeja Starowicza przyjmuje już zapisy na nowy sezon 2019/2020. -...

Bochnia. Fabryka Formy Studio One: 14-15.09 DNI OTWARTE!

Działająca już od 5 lat na bocheńskim rynku Fabryka Formy Studio One ciągle się rozwija, a klub po raz kolejny się powiększa!...

Auto Szkoła LUZ zaprasza na jesienne kursy! PRACA dla Instruktora

Ośrodek Szkolenia Kierowców zaprasza na kursy prawa jazdy kategorii A i B. Najbliższe terminy to 17...

Szkoła Rysunku Zalubowski. Szkoła z pasją

We wrześniu 2019 r. w Akademickim Liceum u Bochni na ul. Białej 23 ponownie ruszą zajęcia Szkoły...

Ogłoszenia

CO? GDZIE? KIEDY?

wrzesień, 2019

22wrz11:0015:00V Rodzinny Rajd Rowerowy

Więcej wydarzeń
19,380FaniLubię
637ObserwującyObserwuj
X