Kopalnia Soli Bochnia uruchomiła kilka dni temu w serwisie YouTube swoją „telewizję”. W pierwszym opublikowanym filmie pt. „Szef z ludzką twarzą” prowadząca – rzeczniczka kopalni Dorota Włosowicz – rozmawia z przełożonym, prezesem kopalni Zygmuntem Dobrowolskim. Projekt ma być rozwijany, pomysłodawczyni liczy, że w nagraniach pojawią się kolejni goście.
Kanał nazwano TV1248 co ma być nawiązaniem do historycznej i ważnej daty dla bocheńskiej żupy: roku odkrycia w Bochni złóż soli kamiennej (choć de facto w pierwszym odcinku tego nie wyjaśniono, wspominając jedynie, że to „magiczna” data).
10-minutowa rozmowa ma przebieg dokładnie taki, jakiego można się domyślać z tytułu – skupia się na prywatnych wątkach z życia kierującego od 1,5 roku bocheńską żupą prezesa Zygmunta Dobrowolskiego który m.in. wyznaje, że choć nigdy wcześniej w bocheńskiej kopalni nie był, to szczerze się w niej zakochał.
Nowo powstały kanał na Youtube jest drugim należącym do kopalni, bo już od dawna funkcjonuje ten, na którym publikowane są treści marketingowe i spoty promujące bocheńską żupę. – Oczywiście kanał „Kopalnia Soli Bochnia” nie ulegnie żadnej zmianie, oprócz wspierania się nawzajem – zapewnia Dorota Włosowicz.
Rzeczniczka kopalni pracuje w spółce od trzech miesięcy. To ona wymyśliła TV1248.
– Dla mnie – dziennikarki radiowej (Radio Kraków) i telewizyjnej (TV Kraków), stworzenie telewizyjnego kanału na YT było czymś naturalnym i oczywistym. Moja propozycja spotkała się już w grudniu z entuzjazmem pana prezesa Zygmunta Dobrowolskiego – wyjaśnia Dorota Włosowicz. – Tworzenie zespołu budującego tę TV nie było proste, tym bardziej, że chcieliśmy skupić wokół siebie najlepszych specjalistów z branży. Nadal jesteśmy w trakcie tworzenia.
Na pytanie o to, jakich treści można spodziewać się na kanale „TV1248” i do kogo w zamyśle jest on adresowany – bardziej do wewnątrz firmy, czy raczej do mieszkańców Bochni, albo turystów? – rzeczniczka odpowiada: – Naszą telewizję tworzymy na bieżąco wsłuchując się w głosy wsparcia i konstruktywnej krytyki, a także reagując na otaczające nas życie, i dziejące się wydarzenia. Z dużą radością przyjmujemy propozycje, które umożliwią nam zapraszanie gości, do których sami byśmy nie dotarli.
Kim będą ci goście? – Nieprzypadkowi turyści, chętni do występowania przed kamerą bochnianie, mający wiele do powiedzenia pracownicy kopalni. Przyjeżdżający i zapraszani do Bochni goście z Wieliczki, Krakowa, Polski i Świata – wylicza Dorota Włosowicz. – Z doświadczenia wiem, że najlepsze scenariusze takich projektów pisze życie, trzeba tylko być uważnym obserwatorem i lubić ludzi. Mam nadzieję, że to nam się uda.
Kilka dni temu na kanale opublikowano drugi materiał. To rozmowa z Janiną Kęsek wieloletnim kustoszem bocheńskiego Muzeum im. Stanisława Fischera, autorką książki zatytułowanej „Bocheńska saga. Dzieje i ludzie”.