R e k l a m a

Bochnia. Reaktor B7 przedstawił zarys programu i kandydatów – WIDEO i LISTY

-

W sobotnie południe przed szybem Sutoris w Bochni członkowie Komitetu Wyborczego Wyborców Reaktor B7 Inspirujemy Zmiany przedstawili zarys swojego programu wyborczego, podzielonego na trzy części – panele: „Bochnia energooszczędna”, „Bochnia funkcjonalna” i „Bochnia inspirująca”.

Na początku konferencji prasowej Wojciech Woźniczka podkreślił, że zapleczem dla komitetu wyborczego jest Stowarzyszenie Reaktor B7, które funkcjonuje już od ośmiu lat. On sam w najbliższych wyborach kandydować będzie na stanowisko burmistrza Bochni.

Stowarzyszenie zapleczem dla komitetu

Przez te lata byliśmy zaangażowani w wiele projektów, które w ostatnich latach zaistniały formalnie i nieformalnie w Bochni. Chciałbym przypomnieć, że braliśmy udział w tworzeniu dokumentów Strategii Rozwoju Gminy Miasta Bochnia na lata 2022-2030. Od kilku lat bierzemy współudział w tworzeniu raportu o stanie gminy, absolutorium, które jest roczną oceną postępów działań funkcjonowania samorządu. Współtworzyliśmy też dokumenty w randze uchwał, przypomnę o uchwale krajobrazowej, uchwale regulującej budżet obywatelski – powiedział Wojciech Woźniczka, kandydat na burmistrza Bochni.

To jest zaplecze, które pozwoliło nam wypracować ocenę sytuacji, zorientować się w możliwościach rozwiązań i na bazie tego skonstruowaliśmy program, który w ramach komitetu wyborczego będzie naszą propozycją dla bocheńskiego rozwoju. W tworzeniu tego programu współuczestniczyło wiele środowisk, które współpracowały z nami wcześniej i które udzieliły nam poparcia, co będzie można zobaczyć na listach wyborczych i mam nadzieję na wyniku wyborczym – mówił Wojciech Woźniczka.

Trzy panele

Program wyborczy Reaktora B7 podzielony jest na trzy części – panele:

 • „Bochnia energooszczędna”,
 • „Bochnia funkcjonalna”,
 • „Bochnia inspirująca”.

„Bochnia energooszczędna”

W obszarze „Bochnia energooszczędna” zawarliśmy te elementy, które decydują o efektywności gospodarowania zasobami, szczególnie energetycznymi, przez miasto. W kontekście nadchodzących pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy należy postawić i będą możliwości, aby inwestować w szeroko rozumianą energooszczędność. Mam tu na myśli szczególnie budynki użyteczności publicznej, które oprócz dociepleń, które już teraz się dokonują, powinny być wyposażone w panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, w kompleksową przemianę energetyczną, tak aby można było na bazie tych rozwiązań oszczędzić pieniądze, które są obecnie wydawane przez samorząd – powiedział Leszek Stabrawa, który kandyduje do Rady Miasta Bochnia w okręgu nr 2.

Równolegle z tym będziemy starali się rozwinąć projekt szerszego przyłączania kolejnych odbiorców do miejskiej sieci ciepłowniczej, ponieważ jest to najefektywniejszy i najbardziej ekologiczny sposób ogrzewania budynków zarówno miejskich, jak i prywatnych. Ponadto zależy nam również na tym i będziemy starali się zmienić nieco funkcjonowanie oświetlenia miejskiego, tak aby bardziej przystawało do potrzeb mieszkańców, aby nie było sytuacji kiedy oświetlenie jest zbyt późno włączane albo zbyt wcześnie wyłączane z jednej strony. Z drugiej strony, aby wyposażyć miasto w bardziej energooszczędne źródła światła, które spowodują obniżenie kosztów funkcjonowania – stwierdził Leszek Stabrawa.

To jest ten zasób, który naszym zdaniem można spożytkować nieco inaczej, wydając w innych obszarach. Na tym będziemy chcieli zaoszczędzić pieniądze, które wydamy w ramach pakietu „Bochnia inspirująca” – dodał Leszek Stabrawa.

„Bochnia funkcjonalna”

Temat funkcjonalności miasta przybliżył Dominik Mucha, kandydat do Rady Miasta Bochnia w okręgu nr 4.

Chcemy, aby mieszkańcy mieli więcej czasu na realizację swoich codziennych spraw. Jak to osiągnąć? Zależy nam na tym, żeby projekty inwestycyjne w mieście były realizowane w sposób spójny i efektywny, żeby były powiązane z miejską strategią rozwoju. Wyznaczenie konkretnego planu działania, celów do realizacji i bieżący monitoring, pozwoli zaoszczędzić czas i środki na wdrożenie innych zadań – przekazał Dominik Mucha.

Podał też przykład takiego działania. – Zależy nam na tym, żeby skupić się na komunikacji miejskiej rozumianej szeroko. Z jednej strony to budowa wielopoziomowego parkingu przy ul. Floris, która da ok. 300 miejsc postojowych. Sam parking to jednak nie wszystko, bo do parkingu trzeba jakoś dojechać, dlatego zależy nam na tym, żeby powstało rondo na skrzyżowaniu ul. Kościuszki i ul. Floris, które znacząco usprawni ruch samochodowy w centrum – wyjaśnił Dominik Mucha.

Ważne jest też rozwinięcie komunikacji autobusowej. W długofalowym aspekcie chcielibyśmy poprawy i rozbudowy sieci połączeń. Pewnie zajmie to kilka lat, ale już doraźnie i szybko możemy poprawić efektywność komunikacji poprzez dopasowanie rozkładów jazdy do potrzeb młodzieży szkolnej, czy firm znajdujących się w Bocheńskiej Strefie Aktywności Gospodarczej, ale też do potrzeb osób dojeżdżających do pracy (pociągiem) – dodał Dominik Mucha.

Lepsza dostępność i miejsca dla czworonogów

W tym bloku poruszono jeszcze dwa tematy. Pierwszym z nich była dostępność budynków miejskich i komunikacji dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Chcielibyśmy, żeby Bochnia była atrakcyjna dla turystów, ale też przede wszystkim atrakcyjna dla i wygodna dla mieszkańców. Wszystkich mieszkańców, w tym tych ze szczególnymi potrzebami. Szczególne potrzeby mają nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, ale też np. rodzice z małymi dziećmi w wózkach, osoby poruszające się o kulach, czy też czasowo poruszające się na wózkach. Zależy nam na tym, żeby wszystkie obiekty użyteczności publicznej, komunikacja oraz obiekty edukacyjne miały pełną dostępność, bo to pozwoli im korzystać w pełni z tych miejsc. Zadbajmy wspólnie, żeby ta Bochnia była bardzo wygodna dla wszystkich, bo dzisiaj osoby ze szczególnymi potrzebami borykają się z wieloma problemami, a te powoli będziemy niwelować – zapowiedziała Sylwia Pachota-Rura, kandydatka w okręgu nr 4.

Natomiast o pomyśle dla osób posiadających czworonogi opowiedziała Anna Kaczmarczyk-Haba.

Dla mnie i mojego pupila Zeldy bardzo ważne są miejsca przyjazne dla mieszkańców Bochni i ich czworonożnych przyjaciół. Oprócz tego, że moich kolegów będę wspierać w tych wszystkich ważnych tematach, będę chciała dążyć do tego, żeby na terenie Bochni powstał nie jeden, a kilka wybiegów dla psiaków, gdzie można wyjść i bezpiecznie spędzić czas z naszymi przyjaciółmi i rodzinami – powiedziała Anna Kaczmarczyk-Haba, kandydatka w okręgu nr 1.

„Bochnia inspirująca”

Jest jeszcze panel „Bochnia inspirująca”. Naszym zamysłem jest to, że jeżeli samorząd zaoszczędzi środki w pierwszym panelu związanym z energooszczędnością, a mieszkańcy i samorząd zaoszczędzi czas w drugim panelu związanym z funkcjonalnością to będzie można te środki i ten czas przenieść na to co stanowi największą bazę rozwoju naszego miasta, czyli energię społeczną, kapitał społeczny, który według nas w głównej mierze tkwi w sporcie, kulturze, sztuce i budżecie obywatelskim – powiedział Wojciech Woźniczka, dodając, że w najbliższych dniach zostaną przedstawione szczegółowe pomysły i rozwiązania.

Na koniec Wojciech Woźniczka poinformował, że w miejskiej przestrzeni ciężko będzie znaleźć plakaty, czy billboardy kandydatów KWW Reaktor B7 Inspirujemy Zmiany. – Byliśmy współtwórcami uchwały krajobrazowej, dlatego nie będziecie mogli nas spotkać na banerach tak często jak spodziewaliby się nasi konkurenci, ale za to jest to bardzo zbieżne z ludźmi, którzy nas popierają i postrzegają przestrzeń publiczną tak samo jak my – stwierdził Wojciech Woźniczka.

Kandydaci do Rady Miasta Bochnia – KWW Reaktor B7 Inspirujemy Zmiany

Okręg wyborczy nr 1:

 1. Luiza Sawicka-Hofstede (44 l.)
 2. Maksymilian Kobiela (40 l.)
 3. Szymon Knap (21 l.)
 4. Maria Liguzińska-Kowal (40 l.)
 5. Anna Kaczmarczyk-Haba (48 l.)
 6. Agnieszka Szot (50 l.)
 7. Darek Maszewski (45 l.)

Okręg wyborczy nr 2:

 1. Wojciech Woźniczka (47 l.)
 2. Piotr Cholewa (37 l.)
 3. Agnieszka Jałocha (35 l.)
 4. Joanna Gurgul (40 l.)
 5. Emilia Konieczny (27 l.)
 6. Jerzy Noskowiak (53 l.)
 7. Leszek Stabrawa (50 l.)

Okręg wyborczy nr 3:

 1. Maciej Gawęda (31 l.)
 2. Karolina Porwisz-Stańdo (41 l.)
 3. Katarzyna Knap (46 l.)
 4. Jacek Matrejek (62 l.)
 5. Paula Kozak (33 l.)
 6. Marek Materna (52 l.)

Okręg wyborczy nr 4:

 1. Sylwia Pachota-Rura (50 l.)
 2. Dominik Mucha (36 l.)
 3. Łukasz Nabielec (38 l.)
 4. Oskar Radliński (27 l.)
 5. Maria Daniec (51 l.)
 6. Dorota Ciechanowicz (44 l.)
 7. Arkadiusz Budzyn (25 l.)

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia