R e k l a m a

Czas wyprowadzić „Jedynkę” z centrum?

-

To nie jest pomysł nowy i nie dziwi, że pośrednio pojawił się także w kampanii wyborczej – pytanie o przyszłość „Jedynki” wiąże się bowiem z zapowiedziami budowy nowej szkoły na os. Proszowskim, w północnej części miasta. Lada dzień magistrat ma ogłosić przetarg na jej zaprojektowanie.

Najkrócej potrzebę i zalety przeniesienia „Jedynki” do nowej lokalizacji można wyjaśnić trzema argumentami: podwyższenia standardów placówki, zmniejszenia ruchu samochodowego w ścisłym centrum generowanego przez dowóz dzieci, wreszcie „uwolnienie” budynku, który mógłby służyć innym celom publicznym (np. sąsiedniej bibliotece).

O nowej szkole w kampanii wyborczej

Temat budowy nowej szkoły na północy Bochni jest obecny w programach wyborczych niektórych kandydatów na burmistrza. – Oczywistą sprawą jest budowa kompleksu oświatowego na os. Proszowskim. Wszyscy o tym mówią, my też ten temat bardzo mocno artykułujemy – mówił podczas niedawnego briefingu Ireneusz Sobas (PiS).

Nieco zaskoczył Marek Rudnik (Bochniacy dla Bochni), który w wywiadzie dla Bochnianin.pl powiedział: – Należy to poprzedzić dokładną analizą, aby nie generować miastu nadmiernych kosztów oraz analizą demograficzną. Rodzi się coraz mniej dzieci, więc być może dwie szkoły w centrum miasta zostaną zastąpione jedną na północy.

Tu należy od razu wyjaśnić: taka analiza (77 stron) powstała już na zlecenie magistratu w zeszłym roku. Wariant z likwidacją dwóch szkół nigdy nie był rozważany – pod uwagę bierze się tylko przeniesienie na północ „Jedynki”.

Obecna rejonizacja

Zacznijmy od tego co mamy teraz.

Poniższa mapa (pochodzi ze wspomnianej analizy*) pokazuje tzw. rejonizację szkół. Dokładnie w centrum obrazka znajduje się „Jedynka”, do której przypisani są uczniowie mieszkający na obszarze niebieskim. Na rysunku zaznaczono też przyszłą, rozważaną lokalizację nowej siedziby szkoły.

Nowa rejonizacja

Najogólniej pomysł na zmiany jest taki: „Jedynkę” przenieść do nowej siedziby i zmienić rejonizację, by Szkoła Podstawowa Nr 1 obsługiwała CAŁĄ północ – a precyzyjniej: obszar na północ od torów kolejowych.

Natomiast będące dotychczas w jej „gestii” Śródmieście przeszłoby pod skrzydła nieodległej, znajdującej się na Plantach Salinarnych „Dwójki” oraz „Piątki”:

Wkrótce przetarg na projektowanie

Sprawa budowy kompleksu oświatowego na os. Proszowskim powoli nabiera rozpędu – dzisiaj to już raczej pytania nie o to, czy go budować, ale jak duży powinien być, skąd wziąć na inwestycję pieniądze oraz jak zagospodarować budynki „Jedynki” w centrum.

Podwaliny dała wspomniana analiza, w której wzięto pod uwagę także dane demograficzne.

W dokumencie wskazano też m.in., że brana pod uwagę działka pozwoli oprócz samego budynku szkoły i przedszkola, zmieścić tam także infrastrukturę towarzyszącą: parkingi, zieleń, dojazdy i dojścia, wreszcie strefę rekreacyjną, z boiskami do koszykówki, siatkówki, kort tenisowy, a nawet duże boisko do gry w piłkę nożną wraz z bieżnią i trybunami.

Mogłoby to wyglądać np. tak:

Z naszych informacji wynika, że lada dzień bocheński magistrat ma rozpisać przetarg na zaprojektowanie kompleksu oświatowego przy ul. Proszowskiej.


* Zleconą przez miasto analizę, z której pochodzą wykorzystane w artykule grafiki, opracowała firma AVO ARCHITEKCI z Katowic.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia