R e k l a m a

🔴 Programy wyborcze kandydatów na burmistrza Bochni – ANALIZA

-

Już za kilka dni mieszkańcy Bochni wybiorą nowego burmistrza. Jedną z kluczowych kwestii mogących przekonać do siebie wyborców jest program wyborczy. Bochnianin.pl przeanalizował obietnice złożone przez siedmioro kandydatów na burmistrza Bochni.

Co w tekście?

● najczęściej pojawiające się inwestycje w programach wyborczych;
● przegląd programów wyborczych kandydatów na burmistrza Bochni;
● linki prowadzące do wszystkich materiałów o poszczególnych kandydatach opublikowanych na naszym portalu.

Parkingi, ośrodek w Chodenicach i inne zadania

Najczęściej pojawiającym się tematem obecnej kampanii wyborczej w Bochni jest niewątpliwie budowa nowych parkingów. Mówią o nich wszyscy kandydaci, nierzadko wskazując potrzebę budowy wielopoziomowego obiektu. Dominującą lokalizacją jest plac przy ul. Floris (tzw. ruski rynek) oraz plac przy ZUS-ie. Pojawia się również pl. Okulickiego i największe bocheńskie osiedla. Każdy mówi też o budowie ośrodka sportowo-rekreacyjnego w Chodenicach.

Do innych często pojawiających się w programach wyborczych zadań należą: nowa szkoła na północy miasta, zjazd z DK-94 na ul. Brzeźnicką, usprawnienie miejskiej komunikacji (zmiany rozkładów jazdy, zakup kolejnych autobusów), dodanie zieleni do zrewitalizowanego centrum miasta, budowa wybiegów dla psów, a także takie „oczywiste oczywistości” jak remonty dróg i chodników.

Dokończenie łącznika autostradowego

Przeglądając programy wyborcze kandydatów na burmistrza Bochni można odnieść wrażenie, że na drugi plan schodzi inwestycja, o której było głośno podczas kilku poprzednich wyborów samorządowych. Mowa tutaj o dokończeniu budowy łącznika autostradowego, czyli drogi łączącej węzeł autostradowy „Bochnia” z drogą krajową nr 94. Obecnie chodzi o budowę dwóch etapów: II etap przebiegać będzie od ulicy Krzeczowskiej do ul. Brzeskiej i zakłada budowę wiaduktu nad torami kolejowymi, a III etap skomunikuje węzeł autostradowy z ul. Proszowską (DK-965), co umożliwi wyprowadzenie drogi wojewódzkiej z centrum Bochni.

Zadanie pojawiło się w programach wyborczych, ale nie poświęcono mu zbyt dużo uwagi (podkreśla się konieczność aktywnego udziału miasta w tej inwestycji). Wyciszenie tematu można tłumaczyć dwojako: obawą o to, że opinia publiczna jest już zmęczona tym tematem (ta droga po prostu musi powstać, a w zasadzie powinna powstać już jakiś czas temu) oraz faktem, że głównym inwestorem nie jest miasto, a województwo.

Przegląd programów wyborczych

Poniżej przegląd programów wyborczych wszystkich kandydatów na burmistrza Bochni (podanych w alfabetycznej kolejności).

Uwaga: nie przepisywaliśmy wszystkich punktów programów wyborczych. Niektóre z nich są bardzo rozbudowane. Ze szczegółami można zapoznać się przeglądając materiały, które już publikowaliśmy (linki osadzone są w nazwiskach kandydatów) lub na stronach internetowych kandydatów.

Artur Gondek (KWW KBC Nowa Nadzieja)

Parkingi, sport, kultura i bezpieczeństwo – na tych czterech filarach opiera się program Artura Gondka. Wśród inwestycji koniecznych do zrealizowania kandydat wymienia m.in. parkingi na pl. Okulickiego, na tzw. ruskim rynku i przy ZUS-ie, remont miejskiego stadionu, budowę ośrodka rekreacyjno-sportowego w Chodenicach, zainicjowanie Małopolskiego Święta Soli i Festiwalu Kultury Górniczej.

Magdalena Łacna (KKW Koalicja Obywatelska)

Program wyborczy kandydatki KO jest bardzo rozbudowany. Podzielony został na kilka kategorii m.in. Bochnia otwarta dla mieszkańców (ulgi dla mieszkańców, utworzenie żłobków); Śródmieście wizytówką Bochni (troska o estetykę w centrum, ożywienie rynku: lodowisko, kiermasze); Bochnia bezpiecznym miastem (rozbudowa monitoringu); rozwiązania komunikacyjne i parkingi (bezpłatna komunikacja publiczna dla mieszkańców, budowa parkingów przy ul. Floris i przy ZUS-ie, powrót do idei budowy parkingu wielopoziomowego przy dworcu PKP); kultura i rozrywka (budowa Bocheńskiego Centrum Kultury, zwiększenie wydatków na kulturę); władza w służbie mieszkańcom (zwiększenie puli pieniędzy w ramach budżetu obywatelskiego, uproszczenie procedur administracyjnych dla inwestorów, aplikacja do zgłaszania problemów); Bochnia przyjazna środowisku; Bochnia przyjazna czworonogom; miasto przyjazne seniorom i osobom z niepełnosprawnościami; profilaktyka i zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.

Marta Mrzygłód (KW Stowarzyszenie Bocheńskie)

Prezentując swój program wyborczy kandydatka wymieniła 10 obszarów, wśród nich m.in. pokrycie miasta w 100 proc. planami zagospodarowania przestrzennego; usprawnienie komunikacji miejskiej i inwestycje drogowe (m.in. koncepcja mini rond); budowa parkingów (pl. Okulickiego, tzw. ruski rynek, parkingi satelickie); Rynek miejscem tętniącym życiem; Bochnia – zdrowe miasto (profilaktyka, edukacja, budowa miejskiego ośrodka rehabilitacji medycznej, ogrody sensoryczne); promocja i rozwój miasta z wykorzystaniem lokalnych skarbów (m.in. współpraca z kopalnią); Bochnia przedsiębiorcza (troszczenie się o przedsiębiorców); kadra urzędu miasta z najwyższej półki (m.in. szkolenia); kultura (miejski teatr np. w Oratorium św. Kingi).

Filip Pach (KWW Filip Pach i Bocheńska Wspólnota Samorządowa)

Program Filipa Pacha został podzielony na trzy części: działania niewymagające nakładów finansowych, które od razu poprawią warunki życia w Bochni (to m.in. odtworzenie części zlikwidowanych miejsc parkingowych w centrum miasta, zmiana rozkładów jazdy autobusów, zmiana godzin pracy magistratu, uchylenie „antyobywatelskiego” regulaminu korzystania z Rynku); działania wymagające stosunkowo niewielkich nakładów finansowych, które znacznie poprawią komfort życia mieszkańców (m.in. darmowa komunikacja miejska, stworzenie holdingu miejskich spółek, zwiększenie dotacji dla bocheńskich klubów i towarzystw sportowych, uzupełnienie zieleni miejskiej w centrum); działania strategiczne wymagające znaczących nakładów finansowych oraz wsparcia zewnętrznego (m.in. budowa parkingów wielopoziomowych w centrum miasta oraz na osiedlach, a także przygotowanie inwestycji pn. ul. Śródmiejska; budowa kompleksu oświatowego na os. Proszowskim i centrum sportowo-rekreacyjnego w Chodenicach; utworzenie multimedialnej biblioteki i przygotowanie siedziby dla średniej szkoły muzycznej; odbudowa przedszkoli ze żłobkami na os. Niepodległości i os. św. Jana, budowa centrum rehabilitacji).

Marek Rudnik (KWW Bochniacy dla Bochni)

Program wyborczy Marka Rudnika skupiony jest wokół kilku tematów. Wśród nich są m.in. parkingi (wielopoziomowy parking na „ruskim rynku”, parkingi na największych osiedlach, przy węźle autostradowym, przy drodze KN-2, na pl. Pułaskiego); poprawa infrastruktury (zjazd z DK-94 na os. Jana i Murowianka, małe ronda, bezpieczne przejścia dla pieszych); wsparcie dla seniorów; inwestycje w młodzież (budowa skateparku); ożywienie życia kulturalnego; kompleks sportowo-rekreacyjny w Chodenicach; troska o istniejące obiekty; zmiana przestrzeni na Rynku; nowe budynki miejskie (biblioteka z salą koncertową; nowa szkoła podstawowa w północnej części miasta).

Ireneusz Sobas (KW Prawo i Sprawiedliwość)

Infrastruktura i gospodarka komunalna; komunikacja; edukacja; sport, kultura fizyczna i turystyka; kultura; zdrowie, sprawy społeczne; polityka senioralna; rozwój sektora pozarządowego; sprawna i przyjazna administracja – to filary programu wyborczego Ireneusza Sobasa. Wśród inwestycji zapisano m.in. nowe linie autobusowe; zjazd z DK-94 na ul. Brzeźnicką; budowa nowych parkingów (ul. Floris, ul. Kącik, plac przy ZUS); nowa szkoła na terenie os. Proszowskie; budynek wielofunkcyjny na os. Niepodległości; nowe przedszkole na os. św. Jana; budowa miasteczka ruchu drogowego; budowa (wspólnie z powiatem) hali wielofunkcyjnej z nadziemnym parkingiem na terenie obecnego boiska sportowego przy Zespole Szkół nr 3.

Wojciech Woźniczka (KWW Reaktor B7 Inspirujemy Zmiany)

Program Wojciecha Woźniczki skoncentrowany jest na trzech obszarach dotyczących energooszczędności (Bochnia Energooszczędna), funkcjonalności (Bochnia Funkcjonalna) i atrakcyjności (Bochnia Inspirująca). W programie znalazły się m.in. następujące zadania: poprawa efektywności energetycznej budynków miejskich; termodernizacja pływalni; modernizacja miejskiego ciepłownictwa + kogeneracja; nowoczesna gospodarka odpadami; wielopoziomowy parking przy placu Floris na ok. 300 miejsc wraz z budową ronda na skrzyżowaniu ulic Floris i Kościuszki; reorganizacja komunikacji zbiorowej; Bochnia przyjazna dla ludzi ze szczególnymi potrzebami; budowa ośrodka sportowo-rekreacyjnego w Chodenicach; kompleks budynków kulturalnych i bibliotecznych na terenach przylegających do MDK, Zamku Żupnego i w budynku przedszkola nr 4; rozwój Budżetu Obywatelskiego (powrót do 1 proc. z budżetu miasta).

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia