R e k l a m a

🔸 Mieszkania na sprzedaż w Bochni. To tu chętnie inwestuje Kraków, ale nie tylko

Jak wygląda rynek nieruchomości w Bochni? Ile trzeba zapłacić za nowe mieszkanie i dlaczego warto tu zamieszkać? 

Bochnia znajduje się 42 km na południowy wschód od Krakowa. Miejscowość posiada doskonałe połączenia kolejowe ze stolicą regionu. Może okazać się świetnym wyborem dla osób, które preferują spokój na co dzień. Mieszkańcy zwracają uwagę także na rozwój i rewitalizację miasteczka oraz korzystne ceny mieszkań i życia.

Rynek nieruchomości w Bochni

Bochnia o powierzchni 29,8 km² jest podzielona na 14 osiedli, które stanowią jednostki pomocnicze gminy. Serce miejscowości stanowi Śródmieście-Campi z zabytkową zabudową wielomieszkaniową. W bezpośrednim sąsiedztwie centrum znajdują się inne osiedla mieszkaniowe m.in. os. Słoneczne, Krzeczków-Łychów oraz Uzbornia.  Każde z nich  cechuje się zróżnicowaną architekturą, wśród której znajdują się zarówno budynki wielomieszkaniowe, jak i domy jednorodzinne. Większość budynków nie posiada wielu kondygnacji, co koresponduje z zabytkową częścią miasta. W ofercie mieszkań w tej części Bochni dominują oferty z rynku wtórnego. Inny charakter mają już osiedla Niepodległości, Windakiewicza i św. Jana-Murowiaka, gdzie znajdują się bloki z wielkiej płyty wzniesione w latach 80. Położone na obrzeżach miasta osiedla Kurów, Dołuczyce, Chodenice czy Karolina-Krzeczowska wyróżniają się podmiejskim krajobrazem i dużą ilością terenów zielonych. W ich architekturze znajdują się głównie domy jednorodzinne i zabudowa segmentowa. Niewielkie odległości i dobra komunikacja umożliwiają ich mieszkańcom korzystanie z oferty centrum.  

Nowe inwestycje

Jeszcze kilkanaście lat temu rynek w Bochni był niemal w całości zdominowany przez oferty z rynku wtórnego. Współcześnie nadal jest ich więcej, ale każdego roku przybywa tu także nowych inwestycji. Nowe realizacje deweloperów są odpowiedzią na zwiększony popyt na  mieszkania w Bochni, którą coraz częściej wybierają także mieszkańcy Krakowa oraz innych mniejszych miejscowości w regionie. Inwestycje deweloperskie powstają w różnych częściach miasta, zarówno w ścisłym centrum, jak i na obrzeżach Bochni. Przykładem mogą być Osiedle Panorama i Konfederatów Barskich. Pierwsze z nich to wymarzone miejsce dla osób, które cenią spokój oraz malowniczą okolicę z dobrym zapleczem handlowo-usługowym. Druga inwestycja znajduje się w bezpośrednim centrum Bochni, w niewielkiej odległości od najważniejszych węzłów komunikacyjnych, przez co może być dobrym wyborem dla osób dojeżdżających do pracy do Krakowa. Osiedla Zielone Wzgórza Wygoda lub Dębina to niskokondygnacyjne inwestycje z dużą ilością zieleni. Chętnie osiedlają się tu rodziny z dziećmi oraz osoby, które cenią ciszę i bliskość natury na co dzień. 

Każda z inwestycji wyróżnia  się wysoką estetyką wykonania oraz nowoczesną architekturą, która jednak koresponduje z kameralnym krajobrazem Bochni. Charakterystyczna jest duża ilość zielni oraz wspólne obszary rekreacyjne. Mieszkania są dostępne w różnych metraż i układzie pomieszczeń. Jak wynika z danych serwisu rynekpierwotny.pl większość lokali w ofercie deweloperów stanowią 2 lub 3-pokojowe mieszkania o powierzchni od 49 do 52 m², co odpowiada preferencjom nabywców. Większość lokali znajduje się w budynkach już oddanych do użytku, podczas gdy pozostała część jest jeszcze w realizacji z terminami w III kwartale 2024 roku. Dostępne oferty znajdują się pod linkiem: https://rynekpierwotny.pl/s/nowe-mieszkania-malopolskie/.

Ile kosztują mieszkania w Bochni?

Cena mieszkania w Bochni zależy od typu nieruchomości, lokalizacji oraz standardu. Tradycyjnie droższe są mieszkania z rynku wtórnego, które znajdują się bliżej centralnej części miejscowości. Za mieszkanie 1-pokojowe zapłacimy średnio 7 tys. za metr kwadratowy, podczas gdy cena lokalu 2-pokojowego to średnio 8 tys. zł za metr kwadratowy. Nowe inwestycje rozproszone są w różnych częściach miasta, przez co prezentują większą rozpiętość cenową, wahając się od 3 567 do 7 600 zł za metr kwadratowy. Niezależnie od rodzaju oferty łatwo zauważyć, że w Bochni jest tanio. Wystarczy porównać ceny w innych miastach Małopolski, aby zauważyć korzystny stosunek między cenami mieszkań a wielkością i lokalizacją miasta, które przemawiają za atrakcyjnością Bochni jako miejsca do życia. 

Dlaczego warto zamieszkać w Bochni?

Miejscowość jest świetnie skomunikowana z Krakowem i Tarnowem. Wystarczy około 45 minut jazdy samochodem, aby znaleźć się w centrum obu miast. Alternatywa jest kolej. Pociąg PKP Intercity umożliwia dojazd do większych ośrodków miejskich w zaledwie 30 minut. Bochnia posiada zabytkowe centrum z bogatą ofertą handlowo-usługową. Jedną z głównych atrakcji miast jest Kopalnia Soli Bochnia z podziemną trasą turystyczną. Miejscowość jest także wygodna na co dzień. Niewielkie odległości i dobra komunikacja sprawiają, że większość spraw można załatwić bez konieczności użycia samochodu. Mieszkańcy doceniają obecność przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także łatwy dostęp do placówek medycznych, w tym szpitala. Planty Salinarne, Park Rodzinny „Uzbornia” czy Plac Turka to popularne miejsce spacerów i rodzinnych pikników. Wystarczy około 10 minut jazdy samochodem, aby dotrzeć do jeziora Czarny Staw w Brzeźnicy lub lasu i zamku w Starym Wiśniczu.

Najnowsze materiały Partnerów