R e k l a m a

Depresja – znak naszych czasów. Rozmowa z psychologiem bocheńskiego Szpitala

Depresja to poważne zaburzenie psychiczne które dotyka miliony ludzi na całym świecie. Zrozumienie jej istoty jest kluczowe dla lepszego radzenia sobie z nią oraz zapewnienia właściwej pomocy i wsparcia dla tych, którzy z nią walczą. Dziś rozmawiamy z mgr Urszulą Korbaś – psychologiem pracującym w Szpitalu Bocheńskim, która pomoże nam zgłębić tę kwestię.

 Jak zdefiniować depresję i jakie są jej główne objawy?

Depresja to stan psychiczny charakteryzujący się uczuciem smutku, utraty zainteresowań, spadkiem energii i motywacji oraz trudnościami w codziennym funkcjonowaniu, które trwa przez większość dnia, przez co najmniej dwa tygodnie. Depresja to więcej niż przelotne uczucie smutku czy przygnębienia. Jest to stan chorobowy który może wpłynąć na relacje społeczne, pracę i inne aspekty życia. Główne objawy obejmują: obniżony nastrój, utratę zainteresowania życiem, anhedonię, zaburzenia snu, zmiany w apetycie i wadze, trudności z koncentracją, poczucie bezwartościowości lub nadmiernego poczucia winy, a także myśli o śmierci lub odejściu.

Ważne jest, aby zrozumieć, że depresja to choroba, której nie można ignorować ani lekceważyć. Wczesna diagnoza i leczenie depresji jest kluczowe dla poprawy jakości życia i zapobiegania poważnym konsekwencjom, takim jak zwiększone ryzyko myśli samobójczych i prób samobójczych.

 Jakie są główne przyczyny depresji? 

Przyczyny depresji mogą być różnorodne i często wynikają z kombinacji czynników genetycznych, biologicznych, psychologicznych i środowiskowych. Czynniki te mogą obejmować zaburzenia neurochemiczne w mózgu, przewlekły stres, traumatyczne wydarzenia życiowe, izolację społeczną oraz problemy związane z przewlekłą chorobą lub niepowodzeniami osobistymi.

Jaka jest rola psychoedukacji w depresji?

Psychoedukacja pełni istotną rolę w leczeniu depresji i depresji poporodowej. Pomaga pacjentom zrozumieć naturę choroby, jej objawy oraz dostępne metody leczenia. Poprzez psychoedukację, pacjenci mogą zrozumieć, co dzieje się w ich ciele i umyśle. W Szpitalu Bocheńskim pacjenci wszystkich oddziałów mają możliwość konsultacji z psychologiem. Niezwykle ważna jest psychoedukacja kobiet odnośnie symptomów depresji poporodowej. Podejmowane są działania mające na celu promowanie zdrowia psychicznego kobiet w okresie okołoporodowym i po narodzinach dziecka w postaci wsparcia psychologicznego oraz broszur tematycznych.

Jakie są najskuteczniejsze metody leczenia depresji? 

Skuteczne leczenie depresji może obejmować terapię psychologiczną oraz leczenie farmakologiczne ustalane przez lekarza. Ważne jest również wsparcie społeczne i zmiany stylu życia, takie jak regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i odpowiednia ilość snu. Warto pamiętać, że każda osoba może potrzebować indywidualnego podejścia do leczenia depresji, więc istotne jest skonsultowanie się z lekarzem psychiatrą lub specjalistą ds. zdrowia psychicznego w celu ustalenia najlepszego planu leczenia.

Jak można pomóc osobie cierpiącej na depresję?

Znaczące jest okazanie empatii, wsparcia i zrozumienia dla osoby dotkniętej depresją. Słuchanie jej uważnie, bez minimalizowania przeżywanych przez chorego doświadczeń i uczuć, oferowanie pomocy w znalezieniu profesjonalnego wsparcia oraz zachęcanie do uczestnictwa w aktywnościach, które mogą poprawić nastrój. W przypadku występowania myśli samobójczych, należy niezwłocznie skontaktować się z lokalnym numerem alarmowym, służbami ratunkowymi lub liniami wsparcia dla osób w kryzysie. Depresja to poważne zaburzenie psychiczne, które może znacząco wpłynąć na życie człowieka. Zrozumienie jej istoty oraz dostęp do właściwego leczenia i wsparcia są kluczowe dla poprawy jakości funkcjonowania osób dotkniętych depresją.

Najnowsze materiały Partnerów