R e k l a m a

Kino Regis. W czwartek „Ręce do góry” Jerzego Skolimowskiego

-

W czwartek 25 kwietnia o godz. 19.00 w kinie Regis w Bochni odbędzie się trzecia część przeglądu „Krótka historia polskiego kina część II: twórcy osobni”. Tym razem wyświetlone zostanie niegdyś zakazane – ze względu na mocny antystalinowski wydźwięk – dzieło Jerzego Skolimowskiego pt. „Ręce do góry”.

W filmie tym, Jerzy Skolimowski, reżyser na emigracji, po 14 latach wraca do swojego zatrzymanego w 1967 roku filmu o zjeździe absolwentów.

Prolog w kolorze wprowadza w okoliczności realizacji oryginalnego filmu „Ręce do góry”. Po trylogii z Andrzejem Leszczycem reżyser zdecydował się uczynić go jednym z bohaterów – piątki bohaterów, którzy spotykają się po latach na balu absolwentów akademii medycznej. Ich pseudonimy: Zastawa (J. Skolimowski), Opel Rekord (T. Łomnicki), Alfa (J.Szczerbic) i Romeo (A. Hanuszkiewicz), Wartburg (B. Kobiela) sygnalizują status materialny i korzyści czerpane z małej stabilizacji lat 60. Próbą dla ich charakterów okazała się afera z okresu studiów, kiedy w czynie społecznym przygotowali wielkoformatowy portret Stalina, przez przypadek z podwójną parą oczu.

Zasadnicza część filmu – czarno-biała opowieść o przyjaciołach – powstała w 1967 roku, ale została zatrzymana przez cenzurę. W wyniku rozmów z urzędnikami Skolimowski podjął decyzję o emigracji. Powrócił do tego filmu, na zaproszenie władz kinematografii w okresie solidarnościowej odwilży i w 1981 roku dokręcił kolorowy prolog, w którym wyjaśnia swoją ówczesną sytuację i obecną kondycję. Ilustruje go zdjęciami z planu filmu „Fałszerstwo” (1981) Volkera Schlondorffa, w którym wystąpił jako aktor w roli fotoreportera w zrujnowanym wojną Bejrucie. Ponadto zdjęciami z Londynu, m.in. marszów poparcia dla Solidarności.

Muzykę do filmu skomponował Krzysztof Komeda. Natomiast w prologu wykorzystano fragment Kosmogonii Krzysztofa Pendereckiego. Eseistyczne walory prologu budują też cytaty ze współczesnego polskiego malarstwa: Edwarda Dwurnika, Teresy Pągowskiej, Zdzisława Beksińskiego i inni.

Seans poprzedzony zostanie prelekcją online kuratora przeglądu – Tomasza Kolankiewicza.

Bilety w cenie 10 zł do nabycia online – link TUTAJ.

Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych.
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz.
Partnerzy: WFDiF, DI Factory.
Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia