R e k l a m a

Czterech oszustów działających metodą „na wnuczka” zatrzymanych

-

Kryminalni z Wieliczki i Niepołomic wspólnie z kryminalnymi z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie namierzyli i zatrzymali cztery osoby odpowiedzialne za dokonanie oszustwa w powiecie wielickim. Trzech mężczyzn oraz kobieta wyłudzili od dwóch starszych osób 40.000 zł. Usłyszeli już zarzuty oszustwa, za które grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Pod koniec kwietnia na terenie powiatu wielickiego doszło do oszustwa metodą „na wnuczka”. Ofiarą padła starsza kobieta. Oszuści podali się za jej wnuczka informując, że uczestniczył w zdarzeniu drogowym i potrzebuje pieniędzy na kaucję, by uniknąć więzienia. Kobieta uwierzyła przestępcom i przekazała im swoje oszczędności w kwocie 25.000 złotych. Tego samego dnia i w ten sam sposób kolejna starsza kobieta straciła 15.000 złotych.

Kobiety złożyły zawiadomienia, a kryminalni od razu przystąpili do pracy. Początkowo była to żmudna analiza całego zdarzenia krok po kroku i wyszukiwanie śladów, jakie mogli pozostawić oszuści. Tych materialnych, jak i wirtualnych pozostawionych w sieci.

Prowadzone działania operacyjne przyniosły skutek, policjanci wpadli na trop pierwszego z oszustów. Intensywne działania operacyjne już po niedługim czasie doprowadziły policjantów do wspólników oszusta. Funkcjonariusze ustalili, gdzie przebywają i we wtorek 4 czerwca zatrzymali wszystkie cztery osoby, które brały udział w przestępczym procederze. Policjanci przeszukali zajmowane przez nich pomieszczenia, w których zabezpieczyli gotówkę oraz telefony, które mogły posłużyć do przestępstwa. U dwóch mężczyzn w trakcie przeszukania miejsca zamieszkania zabezpieczono narkotyki w postaci: MDMA, metamfetaminy i marihuany.

Wszystkim zatrzymanym zostały przedstawione zarzuty z art. 286 k.k. za które grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.


Policjanci ostrzegają przed oszustami działającymi metodą „na wnuczka”. Ich ofiarami najczęściej padają osoby starsze i samotne. Funkcjonariusze apelują o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi, którzy przychodzą do domu bądź dzwonią podając się za członków rodziny, znajomych lub za pracowników różnych instytucji. Przed przekazaniem jakichkolwiek pieniędzy czy innych rzeczy wartościowych, należy jak najszybciej skontaktować się z osobą, do której mają one trafić. W ten sposób upewnimy się, że to rzeczywiście ona zwracała się do nas z prośbą i nie zostaniemy oszukani. Pamiętajmy też, że policjanci nigdy nie dzwonią w takich przypadkach jak opisują to oszuści podający się za policjantów i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości warto zadzwonić na policję. 997 lub 112 to numery alarmowe, pod którymi możecie uzyskać pomoc.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia