R e k l a m a

Bocheńscy Patrioci wzywają by w niedzielę uczcić na Rynku śmierć polskiego żołnierza

-

W niedzielę o godz. 21:00 na bocheńskim Rynku planowane jest spotkanie pod hasłem „Bochnia murem za polskim mundurem”. Apel do mediów rozesłało stowarzyszenie „Bocheńscy Patrioci”, którego prezesem jest radny miejski Grzegorz Pałkowski (wybrany z list PiS).

– Wszystkimi z nas wstrząsnęły wydarzenia z ostatnich dni i godzin na polsko-białoruskiej granicy. Kraj obiegła wiadomość, że zmarł 21-letni żołnierz, dźgnięty nożem przez nielegalnego imigranta, gdy własnym ciałem zasłaniał wyłom w barierze ochronnej. Kilka dni temu poważnie raniono innego wojskowego – napisano we wstępie apelu.

Następnie nawiązano do innego głośnego incydentu, którego okoliczności budzą ogromne emocje. Chodzi o zatrzymanie trzech polskich żołnierzy pod zarzutem przekroczenia uprawnień podczas interwencji na granicy.

– Media ujawniły, że ponad 2 miesiące temu zatrzymano 3 polskich żołnierzy, którzy strzegąc granicy Państwa, oddali strzały ostrzegawcze, udaremniając bezprawne wtargnięcie na teren Polski dużej grupy imigrantów. Na oczach kolegów zakuto ich w kajdanki, jak jakichś przestępców. Przez 2 miesiące rządzący ukrywali ten fakt, a teraz robią wszystko, by rozmydlić odpowiedzialność za ten skandaliczny stan rzeczy – napisali Bocheńscy Patrioci.

Według prokuratury nagrania z kamer przekazane przez straż graniczną wskazują, że „żołnierze podczas interwencji prowadzonej wobec migrantów próbujących nielegalnie przekroczyć granicę RP przekroczyli swoje uprawnienia, poprzez oddanie w ich kierunku co najmniej kilku strzałów”. Prokuratura zaznacza też, że „z oględzin zabezpieczonego zapisu z kamer straży granicznej wynika, że żołnierze oddający strzały nie znajdowali się w sytuacji zagrażającej ich życiu”.

Wyjaśnienia prokuratury, przekazane dopiero po tym jak media poinformowały o incydencie, nie uspokoiły jednak społecznych nastrojów. Bocheńscy Patrioci apelują: – Musimy temu powiedzieć głośne i stanowcze „NIE”! Polski mundur jest świętością, polska granica musi być strzeżona i broniona za wszelką cenę. Dlatego zapraszamy w niedzielę 9 czerwca o godz. 21 na bocheński rynek. Spotkamy się tam pod hasłem „Bochnia murem za polskim mundurem!” Nie bądź obojętny, nie stój z boku, przyjdź. Weź ze sobą znicz. Żołnierz zginął w obronie nas wszystkich. Oddajmy mu cześć!

Temat wydarzeń na wschodniej granicy zdominował ostatnie dni kampanii przed niedzielnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Presja na granicę nie zniknie po wyborach, a kwestie bezpieczeństwa kraju z pewnością będą obecne w debacie publicznej jeszcze długo.

Spotkanie organizują:

Stowarzyszenie „Bocheńscy Patrioci”
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Oddział w Bochni
Stowarzyszenie Ziemi Bocheńskiej „Pamięć i Tożsamość, Drwinia Wczoraj i Jutro”
Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego oraz Postaw Obywatelskich „Sarmacja”
Bocheński Klub Gazety Polskiej

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia