R e k l a m a

Bochnia. Uczczono pamięć żołnierza, który zginął w służbie na granicy polsko-białoruskiej – WIDEO

-

W niedzielę wieczorem na Rynku w Bochni zorganizowano spotkanie, by uczcić pamięć młodego żołnierza Mateusza Sitka, który zginął strzegąc bezpieczeństwa kraju na granicy polsko-białoruskiej.

Przypominając okoliczności śmierci żołnierza, dźgniętego nożem przez próbującego sforsować granicę migranta, prowadzący spotkanie Ireneusz Sobas wyraził szerszą refleksję:

– Stajemy dzisiaj z pochyloną głową, by uczcić pamięć tych, którzy oddali swoje życie w służbie ojczyźnie. Żołnierzy, którzy z honorem i odwagą wypełniali swoje obowiązki stając w obronie bezpieczeństwa i wolności naszego narodu. Pamiętamy o ich ofierze i poświęceniu, o ich męstwie i niezłomności, o ich miłości do ojczyzny (…). Ich śmierć nie poszła na marne, dzięki nim żyjemy dziś w wolnym i niepodległym kraju. Ich krew przelana na polach bitew stała się fundamentem naszej wolności. Dziś w tym spotkaniu składamy im hołd i wyrażamy naszą głęboką wdzięczność. Niech ich pamięć będzie wiecznie żywa w naszych sercach.

„Żołnierze, jesteśmy z wami”

Ireneusz Sobas nawiązał także do innego głośnego incydentu, którego okoliczności budzą ogromne emocje. Chodzi o zatrzymanie trzech polskich żołnierzy pod zarzutem przekroczenia uprawnień podczas interwencji na granicy*. – To zwyczajny skandal. To atak na mundur polskiego żołnierza ze strony własnego państwa. Zwyczajnie naszym żołnierzom napluto w twarz. (…) Tragiczna śmierć wspominanego przez nas Mateusza to być może wina także wszystkich, którzy plują na polski mundur: polityków, celebrytów, reżyserów wypuszczających skandaliczne filmy i wreszcie tych, którzy zdecydowali się zatrzymać polskich żołnierzy. Doprowadzono do sytuacji, w której polski żołnierz będą na służbie ma wahanie czy użyć broni w sytuacji zagrożenia własnego życia oraz bezpieczeństwa polskiej granicy.

– Jako zwykli obywatele domagamy się oczyszczenia z zarzutów polskich żołnierzy, nadania im samym oraz funkcjonariuszom strzegącym naszych granic, większych praw, tak aby mogli skutecznie chronić własne życie oraz naszych granic. Nie dopuśćmy do kolejnej tragedii. Drodzy żołnierze, funkcjonariusze straży granicznej i policji – chcemy wam dzisiaj powiedzieć, że jesteśmy z wami, doceniamy waszą odwagę i poświęcenie – zakończył Ireneusz Sobas.

Po przemówieniu zebrani zmówili modlitwę.


*Według prokuratury nagrania z kamer przekazane przez straż graniczną wskazują, że „żołnierze podczas interwencji prowadzonej wobec migrantów próbujących nielegalnie przekroczyć granicę RP przekroczyli swoje uprawnienia, poprzez oddanie w ich kierunku co najmniej kilku strzałów”. Prokuratura zaznacza też, że „z oględzin zabezpieczonego zapisu z kamer straży granicznej wynika, że żołnierze oddający strzały nie znajdowali się w sytuacji zagrażającej ich życiu”.

Spotkanie zorganizowali:

Stowarzyszenie „Bocheńscy Patrioci”
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Oddział w Bochni
Stowarzyszenie Ziemi Bocheńskiej „Pamięć i Tożsamość, Drwinia Wczoraj i Jutro”
Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego oraz Postaw Obywatelskich „Sarmacja”
Bocheński Klub Gazety Polskiej

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia