R e k l a m a

Biblioteka. Wernisaż wystawy malarstwa Teresy Mrugacz – ZDJĘCIA

-

We wtorek w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni odbyła się promocja tomiku poetyckiego Teresy Mrugacz „Jak smakuje życie…” i otwarcie wystawy malarstwa autorki tomiku.

Teresa Mrugacz to polonistka, poetka i malarka od wielu lat związana z Bocheńszczyzną. Dzieciństwo i młodość spędziła ma Podkarpaciu, a po ukończeniu polonistyki na WSP w Rzeszowie i po zamążpójściu zamieszkała w Bytomsku. Podjęła pracę w Szkole Podstawowej w Muchówce jako polonistka. Od kilkunastu lat jest na emeryturze i realizuje swoje dwie wielkie pasje: pisze wiersze i maluje obrazy.

O swoich pasjach mówi: – Pierwsze wiersze powstały już w liceum, natomiast obrazy zaczęłam malować znacznie później z inspiracji męża Franciszka, będąc matką kilkuletnich synów Piotra i Wojciecha. W ciągu 35 lat pracy twórczej powstały trzy niewielkie tomiki wierszy, które złożyły się na jeden „Krajobrazy serca”(2002). Przez kilka lat uczestniczyłam w limanowskich „Ogrodach poetyckich”, a także w kilku poetyckich konkursach ogólnopolskich gdzie otrzymałam wyróżnienia. Jestem również redaktorką książki wydanej przez SRGiWP w Żegocinie pt. „Rok obrzędowy w tradycji religijnej i ludowej Ziemi Żegocińskiej wpleciony w cztery pory roku”.

Swoją twórczość malarską Teresa Mrugacz prezentowała na wielu wystawach indywidualnych m.in. w Krakowie, Bochni, Limanowej, Nowym Wiśniczu, Sieniawie, Leżajsku, Biłgoraju, Miechowie, Brzesku, Żegocinie, Laskowej, Łapanowie oraz wśród brytyjskiej Polonii w Coventry. Kilkakrotnie pokazywała ją również w bocheńskiej Bibliotece: w sali klubu i w Filii Nr 1. Uczestniczyła także w wystawach zbiorowych m.in. w Nowym Sączu, Mszanie, Niedzicy. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, USA, Kanadzie, Francji, Wielkiej Brytanii. Mimo zakończenia pracy zawodowej nie straciła kontaktu w młodzieżą szkolną, swoją twórczość poetycką i malarską prezentowała na wielu spotkaniach w szkołach.

O innych swoich aktywnościach artystka powiedziała: – Przez kilkanaście lat śpiewałam w żegocińskim chórze parafialnym. W ostatnich latach próbuję swoich sił jako scenarzystka i reżyserka w Grupie Teatralnej „Odeon” w Żegocinie.

Znalazła również czas by wybrać i opracować do wydania swoje wiersze. Dzięki temu ukazał się nakładem wydawnictwa Regis kolejny tomik poetycki Teresy Mrugacz „Jak smakuje życie…”.

Spotkanie uświetnił występ duetu z Żegociny: Piotr Cudejko – skrzypce i Adam Cudejko – akordeon.

Podczas promocji można było nabyć książkę i otrzymać autograf autorki.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc