BO Małopolska: 188 zadań do wyboru. Są też z Bochni i naszego powiatu. Głosowanie trwa

-

Do końca września potrwa głosowanie w 4. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Do wyboru jest aż 188 zadań – najwięcej w historii wszystkich edycji BO Małopolska. Wyniki poznamy do 31 października.

Głosowanie ruszyło w poniedziałek 9 września. Do rozdysponowania jest 12 mln zł z budżetu województwa.

Od początku tej edycji budżet obywatelski Małopolski cieszy się sporym zainteresowaniem mieszkańców. Zgłoszono bardzo dużo zadań, teraz czas na decyzję i głosowanie. Będzie można wybrać najlepsze, najciekawsze i najbardziej interesujące propozycje. Serdecznie zapraszam! – zachęca Anna Pieczarka z zarządu województwa.

W tym roku Małopolanie mają wyjątkowo bogaty wybór. Wśród 188 zadań dopuszczonych do głosowania przeważają te o charakterze sportowym i turystycznym (57 zadań), kulturalnym (43 zadania) oraz prospołecznym i prozdrowotnym (33). Wśród propozycji mieszkańców znalazły się też pomysły edukacyjne (29), ekologiczne (9), a także inne – w tym m.in. transportowe (17 zadań).

Jeśli chodzi o rozkład terytorialny – w każdej części regionu mieszkańcy mają podobny wybór. Z 188 pomysłów, 38 zgłoszono na terenie miasta Kraków, 37 – na terenie ziemi tarnowskiej, 36 – na ziemi sądeckiej, 31 w Małopolsce Zachodniej i po 23 na Podhalu i KOM-ie (Krakowski Obszar Metropolitalny).

Zasady głosowania

Głosować może każdy mieszkaniec Małopolski, który skończył 16 lat. Można oddać tylko 1 głos na zadanie z subregionu, w którym się mieszka. Uwaga – żeby głosować w BO Małopolska nie trzeba być zameldowanym w Małopolsce!

W 4. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego można zagłosować na jeden z trzech sposobów. Najprostszym i najszybszym jest oddanie głosu przez internet. Na stronie www.bo.malopolska.pl został uruchomiony specjalny panel do głosowania.

Tak jak w ubiegłych latach, dopuszczona została też możliwość oddania głosu na papierowym formularzu – można wrzucić go do jednej z 26 stacjonarnych urn (w Bochni głos można oddać w Starostwie Powiatowym). Karty do głosowania znajdują się przy urnach, ale można ją pobrać ze strony internetowej i uzupełnić wcześniej np. w domu. Wzór tegorocznej karty do głosowania można znaleźć na www.bo.malopolska.pl.

Głosować można również korespondencyjnie, przesyłając wypełnioną kartę do głosowania na adres urzędu marszałkowskiego lub jednej z jego agend zamiejscowych. W tym wypadku trzeba jednak pamiętać, że decyduje data wpływu do urzędu – nie data stempla pocztowego. Jeśli głos dotrze po 30 września, nie zostanie uznany za ważny.

37 zadań w subregionie tarnowskim

Powiat bocheński położony jest w subregionie tarnowskim (razem z Tarnowem oraz powiatami: brzeskim, dąbrowskim i tarnowskim). W subregionie tarnowskim do wyboru jest 37 projektów. Wśród nich 14 dotyczących powiatu bocheńskiego.

Lista zadań dla których miejscem realizacji lub obszarem oddziaływania jest powiat bocheński:

Myślę, tworzę, programuję – cykl warsztatów i wyjazdów edukacyjnych dla przedszkolaków I uczniów szkoły podstawowej.

Projekt zakłada realizację warsztatów z robotyki i programowania, udział w kursie języka angielskiego oraz w wycieczkach edukacyjnych dla dzieci 6-letnich oraz uczniów klas I-VIII Zespołów Szkolno-Przedszkolnych w Borku i w Łazach.

Obozowe Lato Piaski Drużków 2020

Obozowe Lato Piaski Drużków 2020 – Spotkajmy się w „REALU” . Pięć dni przygody i wypoczynku po ciężkim roku harcerskim i szkolnym. Obozy dla harcerzy młodzieży szkolnej w Piaskach Drużkowie.

Raźniej w przyszłość – zajęcia dodatkowe dla uczniów ze szkół w Bogucicach i Okulicach

Projekt przewiduje realizację zajęć dodatkowych dla uczniów ze szkół w Bogucicach i Okulicach. Będą to zajęcia z robotyki i programowania, języka angielskiego, matematyki oraz wybrane przez uczniów zajęcia sportowe i warsztaty rękodzieła.

Wirtualny biznes – realne kompetencje! Symulatory biznesu dla wybranych szkół ponadpodstawowych Subregionu Tarnowskiego.

Zadanie „Wirtualny biznes – realne kompetencje!” ma na celu wzbudzić zainteresowanie prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Projekt zakłada: – przeszkolenie i certyfikację nauczycieli 10 szkół ponadpodstawowych z Subregionu Tarnowskiego (w tym ZS nr 1 w Bochni i CKZiU w Łapanowie) w zakresie zarządzania własnym biznesem, – zakup 29 dożywotnich licencji symulacji dla 10 szkół ponadpodstawowych z Subregionu Tarnowskiego.

PROGRAMUJEMY – warsztaty z programowania przy PSP w Jodłówce dla dzieci z powiatów bocheńskiego i brzeskiego

Projekt kierowany jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży z terenów wiejskich, uczniów szkół podstawowych z powiatów bocheńskiego i brzeskiego.

Akademia małego Turysty w Subregionie Tarnowskim – Profilaktyka Bezpieczeństwo w Górach

Etap I: Przeprowadzenie przez ratowników górskich 57 zajęć dla dzieci i młodzieży z profilaktyki dotyczącej bezpieczeństwa i pierwszej pomocy w górach. Etap II: Zrealizowanie przez ratowników górskich 57 wycieczek w góry wraz z zajęciami praktycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa w górach. Adresatami zadania będzie młodzież w przedziale wiekowym 10-19 lat, czyli uczniowie ze szkół podstawowych oraz średnich. Uczniowie, do których będzie skierowane zadanie, zamieszkują tereny powiatów: – bocheńskiego (Gmina Bochnia, Gmina Nowy Wiśnicz, Gmina Drwinia, Gmina Lipnica Murowana, Gmina Łapanów, Gmina Rzezawa, Gmina Żegocina, Gmina Trzciana) – brzeskiego (Gmina Brzesko, Gmina Gnojnik).

Akademia Ruchu Młodego Człowieka

Zadanie dotyczy prowadzenia zajęć ruchowych i sportowych – z naciskiem na piłkę nożną dla dziewczynek. Miejsce realizacji: Gmina Bochnia, Łapanów, Rzezawa, Trzciana, Nowy Wiśnicz.

FutboLove Małopolskie dla subregionu tarnowskiego

CELEM GŁÓWNYM projektu jest zwiększenie potencjału sportowego klubów piłkarskich współpracujących i wspierających tworzenie Małopolskiej Akademii Futbolu (MAF): Trzciana 2000, Szreniawa Nowy Wiśnicz, Macierz Lipnica Murowana działających na terenie gmin powiatu bocheńskiego: Trzciana, Nowy Wiśnicz i Lipnica Murowana.

SPORT DLA WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW

Zadanie ma na celu propagowanie różnych dyscyplin sportowych oraz ogólnie hasła „Sport to zdrowie”. Miejsce realizacji: Gmina Nowy Wiśnicz – Nowy Wiśnicz, Stary Wiśnicz, Kobyle; Gmina Gnojnik – Gnojnik, Gosprzydowa, Uszew, Biesiadki, Lewniowa; Bochnia.

„Leśna Scena Letnia” – mobilna scena plenerowa

Zadanie dotyczy zakupu mobilnej „Leśnej Sceny Letniej”. Głównym celem zadania jest rozwój kulturalno-społeczny mieszkańców subregionu tarnowskiego. Na terenie subregionu prężnie działa m.in. Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Baczkowa, a także Teatr Baczków, które mogłyby mieć lepsze warunki do realizacji swojej działalności na rzecz społeczności lokalnej.

Bochnia – jest chemia

Projekt zakłada organizację popularno-naukowej imprezy integracyjnej ukierunkowanej na upowszechnianie wiedzy z dziedziny nauk chemicznych, użytecznej dla zrozumienia procesów zachodzących w naszym najbliższym otoczeniu. Adresatem tego projektu jest szerokie spektrum grup wiekowych, z naciskiem na dzieci i młodzież, z powiatu bocheńskiego.

Żegocina OdNowa – rewitalizacja centrum Żegociny. Doświetlenie przejść dla pieszych oraz ukwiecenie drogi wojewódzkiej.

Zadanie polega na rewitalizacji centrum Żegociny poprzez montaż nowoczesnego oświetlenia hybrydowego na przejściach dla pieszych oraz nasadzenie kwiatów w donicach wzdłuż Potoku Saneckiego.

Bochnia króla Kazimierza – multiwizualne wydarzenie plenerowe

W 2020 r. przypadać będzie okrągła, 650. rocznica śmierci Króla Kazimierza Wielkiego – monarchy, który wprowadził Polskę do „pierwszej ligi” ówczesnych państw europejskich. Zadaniem projektu będzie przypomnienie sylwetki wielkiego, nie tylko z postury, monarchy, jego wkładu w rozwój ziem małopolskich, ze szczególnym uwzględnieniem Bocheńszczyzny. Zostanie to dokonane w przystępny i akceptowalny dla obecnego odbiorcy-widza sposób, poprzez połączenie tradycyjnego i nowoczesnego przekazu.

Półkolonia dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością

Zadanie jest adresowane do wychowanków i młodzieży z niepełnosprawnością i będzie obejmować organizację 4 turnusów w okresie wakacyjnym.

Lista pozostałych zadań z subregionu tarnowskiego:

 • Od kodowania do budowania – wielopokoleniowa robotyka;
 • My też możemy razem…po raz drugi – integracja mieszkańców Gminy Iwkowa;
 • Atrakcyjne wakacje na wsi;
 • Poznajemy Małopolskę – cykl wycieczek krajoznawczych;
 • Zimowe Mobilne LODOWISKO;
 • MAŁOPOLSKA KOCHA SIATKÓWKĘ – wsparcie szkółek oraz klubów siatkarskich z subregionu Tarnowskiego;
 • SHAPE U UP – Brzeski Dzień Fitness z Ewą Chodakowską;
 • Wakacje na sportowo;
 • Biesiada Rycerska w Melsztynie;
 • Prywatka w Lisiej Górze;
 • REALIZACJA MUSICALU Z WYKORZYSTANIEM ELEMENTÓW ŚPIEWU, AKTORSTWA, RYTMIKI I TAŃCA;
 • POGÓRZE- RODZINNY WYPOCZYNEK WSRÓD KULTURY;
 • „KSIĄŻKA I MUZA”;
 • XVI Borzęckie Święto Grzyba;
 • Festiwal 5 kultur w Tarnowie;
 • DĄBROWSKI FESTIWAL SŁOWA;
 • „POWIŚLAŃSKI KALEJDOSKOP KULTURALNY”;
 • Namiot – miejsce spotkań, edukacji, rekreacji;
 • „Kalejdoskop twórczego działania”;
 • Scena historii, kultury, dziedzictwa i aktywności;
 • Budowa chodnika przy staro drożu drogi wojewódzkiej 977 w Zborowicach;
 • Zagospodarowanie skarpy przy rondzie w Gromniku poprzez nasadzenie krzewów, tawuł, berberysów i innych skalniaków;
 • Uniwersytet Drugiego Oddechu;

Listę wszystkich 188 zadań wraz ze szczegółowymi opisami można zobaczyć TUTAJ.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Policja zatrzymała prawa jazdy 4 kierowcom. W terenie zabudowanym pędzili ponad 100 km/h

W ciągu czterech ostatnich dni bocheńska drogówka zatrzymała na 3 miesiące prawa jazdy kolejnym kierowcom, którzy za nic mieli obowiązujące ograniczenia prędkości.

Małopolska. Nowy wojewoda już pracuje. „Stawiam na sprawny i efektywny urząd”

Premier Mateusz Morawiecki z dniem 8 sierpnia 2020 roku powołał na stanowisko wojewody małopolskiego Łukasza Kmitę. Wczoraj po południu nowy wojewoda spotkał...

Mama 5-latki potrącona przez samochód walczy o powrót do zdrowia

Ewa pochodzi z Bochni, obecnie mieszka w Niepołomicach. To właśnie tam 4 czerwca doszło do feralnego wypadku, w którym kobieta poważnie ucierpiała....

Brzesko. Unijna dotacja na termomodernizację miejskiego przedszkola

Brzesko dostanie blisko 0,5 mln zł unijnej dotacji na termomodernizację przedszkola nr 10. Umowę na dofinansowanie podpisała dziś Marta Malec-Lech z zarządu województwa...

Są wyniki matur. W powiecie bocheńskim zdawalność na poziomie 86,6%

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie opublikowała wyniki tegorocznych matur w poszczególnych szkół. W szkołach ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Bocheński,...

Artykuły promocyjne

Dlaczego warto skorzystać z kalkulatora OC/AC?

Kupno nowego ubezpieczenia komunikacyjnego to nieodzowny element posiadania samochodu. Zazwyczaj wszystko odbywało się poprzez strony internetowe ubezpieczycieli...

Ruszył sklep internetowy Delikatesów Bocheńskich Passa!

www.delikatesy.bochnia.pl – to adres sklepu internetowego Delikatesów Bocheńskich Passa (Galeria Bocheńska). Sklep już ruszył...

Ogłoszenia

Podziękowanie

Wyrażam głęboki szacunek i wdzięczność dla personelu medycznego Oddziału Chorób Wewnętrznych II Szpitala Powiatowego w Bochni. W szczególności dla...

CO? GDZIE? KIEDY?

sierpień, 2020

22,235FaniLubię
815ObserwującyObserwuj
526SubskrybującySubskrybuj
X