R e k l a m a

Nowa „Kronika”: Słone dźwięki

-

Jeśli ktoś przegapił wydarzenia organizowane w ramach Dni Bochni, zaległości może nadrobić, czytając „Kronikę”. Zachęca do tego okładkowe zdjęcie z koncertu Big Bandu Bochnia w tężni solankowej. Z kolei jeśli ktoś w dniach miasta aktywnie uczestniczył, powinien być jeszcze ciekawszy wakacyjnego wydania. Może bowiem skonfrontować swoje przemyślenia z tymi prezentowanymi przez autorów oraz ich rozmówców i przeczytać wywiady z wokalistką Natalią Grosiak oraz przyglądającym się wszystkiemu burmistrzem Roselle Davidem Pileskim. „Na czasie” są również artykuły nawiązujące do pory roku i zachęcające do kolejnych podróży, nie tylko w nieznane, ale również w głąb siebie. Uczniowie ogólniaków i „mechanika” mogą wrócić wspomnieniami do ostatnich chwil szkoły…

„Kronika” informuje o tym jak głosowali bochnianie podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego, o przekazaniu obowiązków komendanta powiatowego policji podinspektorowi Jarosławowi Kmieciowi, a także o sukcesie strefy kibica na Rynku. – „Bochnianie udowodnili, że żywo interesują się futbolem” – czytamy.

Swoimi przemyśleniami po wizycie w Bochni goście z Roselle (partnerskiego miasta Bochni) – członkinie Stowarzyszenia Roselle Sister Cities Association Wiesława Rojek, Wanda Gres, Jean Swaya oraz burmistrz David Pileski – dzielą się z „Kroniką”. Wspominają m.in. o czystości w Bochni, o zachwycie nad tym, co stare i nowe, o Dniu Polonii, a także o nowych pomysłach na współpracę.

Agnieszka Dziki przedstawia wyniki roszad w składzie Rady Miasta, komisji stałych, decyzje radnych w sprawie udzielenia wotum zaufania i absolutorium za 2023 rok burmistrzowi, czyli de facto Magdalenie Łacnej, w związku ze sposobem zarządzania miastem przez… jej poprzednika Stefana Kolawińskiego. Na kolejnych stronach przeczyta można o szczegółach inwestycji realizowanych aktualnie w mieście.

Na głębokości około 200 metrów pod powierzchnią terenu między ulicami Gołębią i Kazimierza Brodzińskiego znajduje się interesujące kopalniane wyrobisko, aktualnie niedostępne dla turystów, ale stanowiące wyjątkowe miejsce pod względem przyrodniczym, historycznym i edukacyjnym – poprzecznik August na poziomie August. O walorach – i o przyszłości tego zakątka – informuje czytelników geolog Michał Flasza.

– „Nie namawiam nikogo, żeby szedł na Everest, tylko czasami powiedział „kocham”, „dobrze, że jesteś”. Wydaje się proste, a w tym szale codzienności przychodzi nam niełatwo” – mówi Piotr Pogon. Z walczącym z chorobą nowotworową koordynatorem i uczestnikiem wypraw z udziałem osób niepełnosprawnych, zdobywcą szczytów z tak zwanej Korony Ziemi, uczestnikiem maratonów i biegów górskich rozmawia Aleksandra Fortuna-Nieć. To nie jedyna rozmowa z podróżnikiem. O zwiedzaniu dalekich krajów na różnych kontynentach opowiada bochnianka Olga Potempa.

Uczniowie II LO dzielą się swoimi wrażeniami z podróży do Grecji w ramach programu Erasmus +. Mieli oni możliwość zwiedzenia regionu u podnóży Olimpu (m.in. Platamonas), Salonik, wiszących klasztorów w Meteorach oraz zasmakowali podróży morskiej na urokliwą wyspę Skiathos. W materiale odnajdziemy listę uczestników wyłonionych w procesie rekrutacji.

Uroczystość rozdania świadectw w I LO dyrektorka szkoły rozpoczęła od cytatu z przeboju Haliny Kunickiej, która śpiewała, że „razem z latem czeka rzeka, razem z rzeką czeka las, a tam ciągle nie ma nas”. Kto odnosił sukcesy naukowe i sportowe? Kto otrzymał stypendia i świadectwa z wyróżnieniem? Kronika publikuje imiona i nazwiska, a także zdjęcia prymusów.

– „Wszyscy odnieśli sukces na miarę swoich możliwości” – zapewniała dyrektorka Zespołu Szkół nr 1 Sylwia Zajt. O tych, którzy odnieśli sukcesy, przeczytać można w Kronice. Nie brakuje zdjęć…

W 2020 roku była jedną z kandydatek do tytułu „Gracji Bocheńskiej”. Teraz Zuzanna Capiga występuje jako bohaterka cyklu „Młodzi z przyszłością”. Trzy razy z rzędu odebrała Stypendium Prezesa Rady Ministrów. W klasie drugiej jej średnia ocen wyniosła 5,38, w trzeciej – 5,35, a w czwartej – 5,71. Klasę piątą ukończyła ze średnią 5,64.

Taniec ze Skarbnikiem, zachwycające kwiaty kaktusów, jazzowy wieczór w tężni solankowej, a może zdjęcie z foto-budki dla księcia i księżnej – wspomnień z Dni Bochni 2024 może być tak wiele, jak wielu mieszkańców, którzy skorzystali z bogatej oferty przygotowanej przez organizatorów. „Kronika” relacjonuje obchody święta miasta, nie pomijając żadnego z wydarzeń.

Natalia Grosiak, wokalistka Mikromusic, odpowiada na pytania Aleksandry Fortuny-Nieć. Karol Czesak zapewnia, że „Nigdy za wiele rokendrola” i przedstawia trzy lokalne kapele – Devise, Krtań i Bazki Band, które rozgrzewały publiczność przed koncertem gwiazdy sobotniego wieczoru. Swoimi opiniami dotyczącymi występu Adama O.S.T.R. Ostrowskiego dzielą się bochnianin Bartek Juszczyk „Juhas” z „NoBoTak” oraz Ewa Faron. – „Dla mnie, jako największej fanki, ten koncert był kulminacją lat oddania i miłości do twórczości rapera” – przyznaje.

Składająca się z około 100 osób orkiestra oraz młodzi wokaliści wykonali utwory instrumentalne i piosenki z najbardziej znanych bajek. Publiczność wypełniająca widownię amfiteatru na Uzborni była zachwycona. Natomiast w hali w Łapczycy sporo braw zebrali uczestnicy V Gali Dance & Fitness House oraz wykonawcy spektaklu tanecznego „Oczyszczenie” w reżyserii Gabrieli Jacak.

Jak wyczarować potrawę z… bobu? Takie wyzwanie rzucono uczestnikom tegorocznej edycji konkursu Black Box w Zespole Szkół nr 3. Z czego składała się zwycięska „Polędwiczka na bobowej murawie” przyrządzona przez Saszę Tworzydło i Karola Oleksego? – Kronika zdradza szczegóły przepisu.

Jerzy Zuzia opisuje kolejne kaktusy ze swojej niebywałej kolekcji, tym czasem rodzaj Matucana. Autor dziękuje wszystkim, którzy odwiedzili jego stoisko podczas Dni Bochni. – „Mam nadzieję, że wiele osób zaraziło się tym hobby” – dodaje. O zmianach, jakie zaszły nad Potokiem Chodenickim na przestrzeni ostatnich lat, pisze Dominik Zwierniak.

Jak poradzili sobie bocheńscy judocy podczas XXVI Międzynarodowego Turnieju Judo, który obywał się w hali widowiskowo-sportowej? – To tylko jedno z pytań, na które odpowiedź znaleźć można w dziale „Sprintem”, w którym Kronika podsumowuje najważniejsze sportowe wydarzenia miesiąca.

„Wierni założeniom” – taki tytuł nosi tekst Marcina Kalinowskiego, w którym autor informuje o zakończeniu czwartoligowego sezonu piłkarskiego. Trener BKS Damian Rębisz przyznaje: – „Z tego, co wiem, to chyba klub nie ma na chwilę obecną możliwości awansu do ligi wyżej. Gra w III lidze to poważne wydatki, to też konieczność zapewnienia odpowiedniej infrastruktury sportowej”.

Tym razem bohaterów cyklu „Znamy się tylko z widzenia” jest dwoje. David Pileski, 33-latek, który od 2021 roku jest burmistrzem Roselle w Stanach Zjednoczonych, miasta partnerskiego Bochni, tak rozwija standardowe kwestie:

Roczny urlop spędziłbym

prawdopodobnie na Hawajach. Lubię ten tropikalny klimat i fakt, że w zależności od wyspy można wybrać to, czego się potrzebuje w danej chwili. Zarówno jeśli chodzi o atmosferę, klimat, bardziej miejski lub wiejski, ale też o aktywności, od wspinaczki poprzez surfowanie, nurkowanie, jeżdżenie na rowerze albo po prostu plażowanie i relaks.

Z zainteresowaniem oglądnąłem

Bardzo lubię „Star Treka”, więc „Star Trek. Strange New Worlds”.

Gdybym mógł zaprosić dowolną osobę na obiad…

chętnie porozmawiałbym z byłą kanclerką Niemiec Angelą Merker. Myślę, że pełniła wiele ról, ważnych dla losów Niemiec, jak i całego świata. Chciałbym lepiej zrozumieć sposób jej działania.

Drugą bohaterką cyklu jest Natalia Grosiak, wokalistka zespołu Mikromusic, która mówi tak:

W bajce wybrałabym dla siebie rolę

Vaiany. Dziewczynki, która bierze wszystkie sprawy w swoje ręce.

Duże wrażenie robi na mnie

natura. Zachwycam się wszystkim, co jest zielone.

Pierwsze pieniądze zarobiłam

do kapelusza, grając z moim zespołem poezji śpiewanej przy Fontannie Neptuna w Gdańsku. Wydaliśmy je na lody.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc