Jeszcze przed wakacjami przez pięć dni grupa 15 uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni i 15 uczniów Liceum Lingwistycznego we Lwowie wspólnie realizowała w Bochni projekt „Galicyjskie źródła niepodległości Ukrainy i Polski”. Teraz 15 uczniów I LO wyruszyło do Lwowa, aby zrealizować drugą część projektu.
Projekt uzyskał grant Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. W czasie spotkania młodzi Polacy i Ukraińcy starali się wspólnie spojrzeć na drogi do niepodległości swoich krajów i rolę jaką w tych dążeniach odegrała Galicja. Były to drogi trudne i zawiłe, często dramatycznie splecione i sprzeczne.
Równocześnie odkrywali jak wiele w przeszłości nas łączy, mimo odmiennych punktów patrzenia na te same wydarzenia, czy wzajemnych uprzedzeń. Starali się spojrzeć na przeszłość przez perspektywę nie tylko polityki, ale także literatury i sztuki. Szczególnie na tym polu znaleźli wiele wspólnych elementów. Nie był zaskoczeniem fakt, że dzieli nas przede wszystkim… polityka.
Grupa w czasie czerwcowego pobytu w Bochni odwiedziła m.in. bocheński oddział Archiwum Narodowego,Muzea Matejki i Mehoffera w Krakowie, zwiedziła Wawel i bocheńską kopalnię, odbyła sesję naukową w I LO i spotkała się z władzami powiatu.
We wrześniu 15 uczniów I LO wyruszyło do Lwowa, aby zrealizować drugą część projektu.
Opiekunami projektu są nauczyciele: Natalya Yaskiv, Hanna Hrynchuk, Elżbieta Rydz-Kumorek i Jerzy Pączek.