Tajemnicza instalacja koło Bochni. LOFAR słucha sygnałów z kosmosu

-

Ogrodzone drewnianym płotem miejsce leży na wzgórzu, na granicy Łazów i Brzeźnicy, ok. 3 km od Bochni. Wokół pola uprawne i las. To teren należący do Uniwersytetu Jagiellońskiego (niedaleko działa uczelniana „Winnica Nad Dworskim Potokiem”), co sugeruje, że instalacja może mieć jakieś naukowe przeznaczenie. I tak jest w istocie.

Widoczne na zdjęciach urządzenia to stacja LOFAR, która jest częścią europejskiego radioteleskopu. W ramach LOFAR w Polsce działają 3 stacje (od niespełna 4 lat). Na kontynencie jest ich znacznie więcej.

http://www.oa.uj.edu.pl/lofar/images/polfar.jpg

LOFAR, czyli LOw Frequency ARray, to wieloantenowy radioteleskop wykorzystujący zjawisko interferencji fal radiowych, który ma służyć astronomom do odkrywania i obserwacji dotąd nieznanych zjawisk we Wszechświecie.

Jak informuje Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, zakres badań instrumentu jest niezwykle szeroki, obejmuje między innymi astrofizykę, kosmologię wczesnego wszechświata, problem formowania się planet, ewolucję gwiazd i galaktyk, badanie właściwości ośrodka międzygwiazdowego i badanie jonosfery.

Każda stacja składa się z dwóch zestawów pól antenowych – po 96 anten każdy (na wyższy i niższy podzakres przedziału częstotliwości). Połowa pracuje w niskich częstotliwościach (LBA, Low Band Antenna), od 10 MHz do 90 MHz, a drugie pole antenowe (HBA, High Band Antenna) w wyższych zakresach częstotliwości, od 110 MHz do 250 MHz.

Duże odległości między poszczególnymi stacjami zwiększają znacznie zdolność rozdzielczą instrumentu – jest ona nawet kilkaset razy większa niż rozdzielczość, jaką dysponowały dotychczas działające radioteleskopy.

Poszczególne stacje LOFAR połączone są siecią światłowodową. Gromadzeniem i przetwarzaniem danych zajmuje się superkomputer Blue Gene/L na uniwersytecie w Groningen.

Polecam poniższe wideo, kręcone m.in. w podbocheńskich Łazach:

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Pożar stolarni w Gawłowie. Ogień gasiło 14 zastępów strażaków

14 zastępów straży pożarnej brało udział w akcji gaśniczej prowadzonej dziś od świtu w Gawłowie (gmina Bochnia). W ogniu stanęła miejscowa stolarnia.

Bochnia. Ruch okrężny przy komendzie straży pożarnej już za kilka miesięcy? – WIDEO

Możliwe, że już w I kwartale przyszłego roku na jednym z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w mieście zostanie wprowadzony tymczasowy ruch okrężny. Jeśli...

Bochnia. 17-latka potrącona na pasach

Do wypadku doszło dziś około 14:50 na ul. Bernardyńskiej w Bochni, w sąsiedztwie kościoła "szkolnego". Nastolatka trafiła do szpitala.

Wiśnicz Mały: Wpadł quadem do rowu i złamał nogę

Wypadek w Wiśniczu Małym. We wtorek wieczorem 35-letni kierowca quada wjechał tam do przydrożnego rowu i doznał złamania nogi.

Miejskie Przedszkole nr 3 zyska nazwę „Górniczy Kącik”?

W programie najbliższej sesji Rady Miasta Bochnia jest projekt uchwały w sprawie zmiany nazwy Miejskiego Przedszkola nr 3 przy ul. Kącik 7....

Artykuły promocyjne

Stanisław Bukowiec: Podziękowanie dla Wyborców

Szanowni Państwo! Za nami wybory parlamentarne, w których wzięła udział rekordowa (61,74%) liczba Polaków,...

Ryszard Drożdżak. Podziękowanie dla Wyborców

Szanowni Państwo, wybory parlamentarne za nami. Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie duża ilość osób...

Rzezawa. Bezpłatne szkolenia dla mieszkańców

Jesteś mieszkańcem Gminy Rzezawa? Weź udział w bezpłatnych szkoleniach w jednej z siedmiu specjalizacji:

Pierwszy zielony dach w Bochni powstał na os. Panorama

Na rozrastającym się osiedlu Panorama we wschodniej części miasta pojawił się pierwszy w Bochni obiekt, na którym...

Ogłoszenia

CO? GDZIE? KIEDY?

październik, 2019

27paź17:0025-lecie Orkiestry Baczków

28paź19:30Spotkanie z Robertem Makłowiczem

31paźCały dzieńSesja Rady Miasta

31paź19:0022:00Zaduszki Muzyczne

Więcej wydarzeń
19,608FaniLubię
650ObserwującyObserwuj
X