W środę podczas briefingu prasowego burmistrz Magdalena Łacna poinformowała o rozpoczęciu prac nad nowym statutem Gminy Miasta Bochnia, który ma dostosować strukturę samorządową do wyzwań XXI wieku. – Moją misją jest oddanie większej władzy w ręce mieszkańców Bochni, bo to oni są dzisiaj siłą napędową tego miasta – mówiła Magdalena Łacna.
Czym jest statut gminy? Statut gminy to dokument prawny, który określa organizację i zasady funkcjonowania gminy. Zawiera m.in. informacje o kompetencjach organów gminy, takich jak rada gminy i wójt (burmistrz, prezydent miasta), a także zasady działania jednostek pomocniczych oraz procedury podejmowania uchwał. Statut reguluje także kwestie związane z finansami gminy, prawami mieszkańców oraz sposobami zarządzania majątkiem gminnym. Jest uchwalany przez radę gminy i stanowi podstawę prawną jej działalności.
Po latach funkcjonowania na podstawie obecnego statutu, władze Bochni postanowiły podjąć działania, które mają na celu zwiększenie transparentności, uproszczenie procedur administracyjnych oraz wzmocnienie roli mieszkańców w procesie decyzyjnym.
„Bochnia przyspiesza”
Burmistrz chce powołania specjalnej komisji, która w ciągu najbliższych sześciu miesięcy przeanalizuje statuty innych miast i stworzy nowy statut, który następnie zostanie przedstawiony Radzie Miasta.
– Obecny statut ma już kilkanaście lat. W tym czasie wiele się zmieniło, zwłaszcza w sposobie komunikacji z mieszkańcami. Internet dał ludziom możliwość wyrażania swoich opinii i wpływu na decyzje w mieście. Obecnie mieszkańcy mają możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu miasta, co jest dla mnie niezmiernie istotne. Moją misją jest oddanie większej władzy w ręce mieszkańców Bochni, bo to oni są dzisiaj siłą napędową tego miasta. Dlatego chcę, aby mieli większy wpływ na to jak rozwija się nasza Bochnia – powiedziała Magdalena Łacna, burmistrz Bochni.
– W kampanii wyborczej szłam z hasłem „Bochnia przyspiesza” i te zmiany są krokiem w stronę przyspieszenia rozwoju naszego miasta. Dzisiaj chcę powołać komisję, która w ciągu najbliższych sześciu miesięcy przeanalizuje statuty innych miast i dzięki temu będziemy mieli większy wpływ na to, co będzie się działo u nas, ale też właśnie dzięki tej analizie oni zaproponują nowoczesny projekt statutu dla Bochni – przekazała Magdalena Łacna.
Test dla radnych
– Uchwała w tej sprawie zostanie przedstawiona Radzie Miasta, co będzie prawdziwym testem. Będziemy bowiem wiedzieli, którzy radni rzeczywiście chcą przyspieszenia Bochni. Mam nadzieję, że ten projekt uzyska większość i będzie u nas realizowany – podkreśliła burmistrz Magdalena Łacna.
– Zapraszam w tym miejscu wszystkich mieszkańców Bochni do aktywnego uczestnictwa w procesie zmiany naszego miasta. Szanowni Państwo, Wasz głos jest bardzo ważny. Wasz głos w tej sprawie jest kluczowy – dodała Magdalena Łacna.
Trzy główne postulaty
Kluczowe propozycje zmiany w projekcie nowego statutu, które chce wnieść burmistrz Magdalena Łacna:
- Wzmocnienie zarządów i zebrań mieszkańców osiedli: „Nowy statut powinien przewidywać zwiększenie kompetencji osiedli i współtworzenie listy zadań priorytetowych, czyli takich, które służą zaspokojeniu najpilniejszych potrzeb społeczności lokalnej. To pozwoli na skuteczniejsze zarządzanie sprawami lokalnymi oraz bardziej bezpośredni kontakt z mieszkańcami. Środki finansowe z zadań priorytetowych osiedle może przeznaczyć na realizację lub dofinansowanie przedsięwzięć wchodzących w zakres zadań własnych miasta. Wysokość środków na ten cel określać będzie Rada Miasta przyjmując każdorocznie uchwałę budżetową miasta. Ważna będzie też analiza obecnych granic osiedli i wzmocnienie ich aktywności. Takie działanie doprowadzi do wzmocnienia wspólnoty mieszkańców”.
- Uproszczenie procedur: „Zmiany w statucie mają na celu skrócenie terminów składania i rozpatrywania wniosków, a także ujednolicenie procedur w Radzie Miasta, co wpłynie na efektywność pracy Urzędu oraz poprawi obsługę mieszkańców”.
- Powołanie Komisji Głównej w Radzie Miasta: „W ramach usprawnienia pracy Rady Miasta, proponuję powołanie Komisji Głównej, złożonej z przedstawicieli wszystkich klubów radnych w Radzie Miasta. Celem powołania będzie przyspieszenie podejmowania kluczowych decyzji oraz lepsza koordynacja działań i zatwierdzanie projektu porządku obrad Rady Miasta” (komisja ma działać społecznie – bez pobierania wynagrodzenia).
Aktualny statut
Z aktualnym statutem Gminy Miasta Bochnia można zapoznać się w Biuletynie Informacji Publicznej – link TUTAJ.