R e k l a m a

🔸 Trendy w architekturze wnętrz. Wiemy, co będzie nadal modne w 2025 roku

W roku 2025 będziemy obserwować kontynuację obecnych już trendów, ale również wprowadzenie nowych, innowacyjnych pomysłów, które możemy wykorzystać w przestrzeni naszych domów i mieszkań. Poznajcie trendy w architekturze wnętrz.

Zrównoważony design w aranżacji

Jednym z trendów, który utrzyma swoją pozycję w 2025 roku, jest projektowanie zrównoważone. W obliczu rosnącej świadomości ekologicznej inwestorzy szczególnie zwracają uwagę na to, jakie materiały wybierają do swojego domu czy mieszkania. Zgodnie z ideą zrównoważonego designu we wnętrzach będą dominować naturalne surowce (takie jak bambus, drewno, wiklina) oraz dodatki wykonywane m.in. z bawełny, lnu, wełny. W 2025 roku kluczowe będzie także podejście „zero waste”, czyli minimalizowanie odpadów i inwestowanie w meble czy dodatki o długiej żywotności i wysokiej jakości.

Drewno – trwałość i ponadczasowa elegancja

W 2025 roku drewno nadal będzie jednym z najważniejszych materiałów podkreślających trend powrotu do natury. Wniesie do naszych wnętrz ciepło, naturalność i ponadczasową elegancję.

Meble wykonane z drewna zawsze były symbolem wysokiej trwałości i klasy. W 2025 roku zobaczymy zwłaszcza powrót prostych form. Szczególnie popularne będą jasne odcienie drewna, takie jak dąb, które optycznie powiększają przestrzeń i dodają lekkości w aranżacji. Oprócz mebli drewno będzie obecne w formie drobnych dodatków.

Również drewniana podłoga to klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody, łącząc estetykę z funkcjonalnością. Naszą uwagę będę przykuwać zwłaszcza długie i szerokie deski podłogowe oraz klasyczne parkiety – zwłaszcza w niezwykle popularnym układzie w jodełkę. Co więcej, modnym rozwiązaniem będą ściany wykończone drewnianymi panelami, często o surowym wykończeniu, a elementy konstrukcyjne, takie jak drewniane belki, będą wyraźnie wyeksponowane.

Drewno pojawiać się będzie w kuchniach i łazienkach. Drewniane fronty szafek kuchennych, często w połączeniu z minimalistycznymi uchwytami, wprowadzą przytulny charakter. Dobrym wyborem będą także drewniane blaty kuchenne, oczywiście odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią i uszkodzeniami. W łazienkach drewno pojawi się w postaci mebli łazienkowych, ram luster oraz akcentów wykończeniowych.

Multifunkcjonalność we wnętrzach i meble modułowe

Rosnąca popularność pracy zdalnej, zmieniające się potrzeby inwestorów oraz ograniczona przestrzeń sprawiły, że multifunkcjonalność wnętrz stała się ważnym aspektem w aranżacji. Przestrzenie nadal będą projektowane w taki sposób, aby łatwo można je było dostosować do różnych zadań – od pracy, przez relaks, po miejsce spotkań towarzyskich i rodzinnych. Nowoczesne i inspirujące aranżacje wnętrz będą sięgać zwłaszcza po meble modułowe i wielofunkcyjne oraz po inteligentne systemy przechowywania. W projektowaniu przestrzeni ważne będzie, aby równocześnie wykorzystać potencjał i nie przytłaczać wnętrza.

Meble modułowe składają się z elementów, które można dowolnie łączyć, przestawiać i rozbudowywać, tworząc różne konfiguracje. Sofy modułowe mogą służyć jako tradycyjne sofy, ale poprzez możliwości dodania lub usunięcia elementów, przeistaczają się w narożniki lub łóżka – dzięki temu mogą łatwo dostosować się do naszych potrzeb. Warto także zwrócić uwagę na systemy półek, które można dowolnie zmieniać, lub na stoły z rozsuwanym blatem.

Minimalizm i personalizacja aranżacji

Minimalizm od kilku lat dominuje w aranżacji wnętrz. W 2025 roku nie zaniknie, a wręcz będzie ewoluować. W którą stronę?

W 2025 możemy zobaczyć minimalistyczne wnętrza, które są nie tylko funkcjonalne, ale także pełne charakteru, odzwierciedlające nasz styl życia, zainteresowania czy indywidualne potrzeby. To może być na przykład połączenie prostoty form mebli z wyrazistymi akcentami (odważnym kolorem lub teksturą), wybór mebli na zamówienie czy unikalne dodatki. Kluczem nadal będzie umiar w aranżacji, ale też indywidualizm – wnętrza mają odzwierciedlać osobowość mieszkańców.

Powrót do przeszłości – retro i vintage w nowoczesnej formie

W dobie rozwoju technologicznego we wnętrzach chętnie wracamy do prostoty, stawiając na minimalizm. We wnętrzach nie zabraknie także elementów z przeszłości. Vintage’owe meble, zwłaszcza inspirowane designem z lat 60., 70. oraz 80., będą nadal obecne, ale we współczesnym wydaniu. Przede wszystkim mamy na myśli łączenie klasycznych form mebli z nowoczesnością (zwłaszcza dobór ciekawych dodatków z pozoru niepasujących do mebli vintage). W ten sposób przestrzeń stanie się bardziej przytulna i pełna charakteru, natomiast mniej „muzealna”.

Jakie kolory będą modne w 2025?

Kolory mają kluczowe znaczenie w aranżacji wnętrz. W 2025 z jednej strony nadal będą dominować stonowane i neutralne barwy (zwłaszcza beże i szarości), które stworzą doskonałą bazę dla wielu stylów. Z drugiej strony, coraz częściej będą się pojawiać akcenty kolorystyczne dodające wnętrzom dynamiki i nowej energii. Popularnością w szczególności mogą cieszyć takie barwy jak: głęboki granat, czerwień i bordo, musztardowa żółć, butelkowa zieleń.

Eksperci prognozują natomiast, że szanse na uzyskanie tytułu Koloru Roku 2025, corocznie przyznawanego przez Instytut Pantone, ma „future dusk”. Jest to barwa lawirująca pomiędzy odcieniami granatu, fioletu, różu a czernią. Kolor ten w szczególności będzie współgrać z dodatkami ze srebra, złota oraz miedzi.

Najnowsze materiały Partnerów