🔴 Śnięte ryby w Wiśle na granicy powiatu bocheńskiego. To przez ścieki z Niepołomic?

-

Na odcinku Wisły, który stanowi granicę między powiatami bocheńskim i proszowickim, zaobserwowano wczoraj wieczorem śnięte ryby. Dziś poinformowano, że prawdopodobną przyczyną są ścieki, które wlały się do rzeki z oczyszczalni w Niepołomicach. Sprawę badają odpowiednie służby.

Na Wiśle zaobserwowano wczoraj wieczorem śnięte ryby. Ich największa ilość została stwierdzona na brzegach rzeki pomiędzy mostem w Nowym Brzesku a klasztorem w miejscowości Hebdów. Wisła w tym miejscu stanowi granicę pomiędzy powiatem bocheńskim i proszowickim.

Zwołano posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego

Służby natychmiast podjęły działania. Ustalenia omówiono dziś na posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara. W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Krakowie, Komend Wojewódzkich Policji, Straży Pożarnej, Państwowej Straży Rybackiej w Krakowie, 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Krakowie oraz IMGW. W spotkaniu zdalnie uczestniczyli również przedstawiciele służb wojewody śląskiego Marka Wójcika, Urzędu Miasta i Gminy Niepołomice, Starostwa Powiatowego w Wieliczce i Starostwa Powiatowego w Proszowicach. Obecny był również II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.

Śnięte ryby w Wiśle

Śnięte ryby w Wiśle zaobserwowano wczoraj wieczorem. Ich obecność najpierw potwierdziła policja zadysponowana na miejsce. Rozpoznanie przeprowadzili też dyżurni WIOŚ Kraków Delegatury Tarnów.

– Ustalono prawdopodobne źródło zanieczyszczenia Wisły jako wylot ścieków do rzeki poprzez rów z oczyszczalni ścieków w Niepołomicach – poinformowały służby prasowe wojewody.

Jak przekazano w komunikacie, wylotem tym do rowu odprowadzane są ścieki o barwie szarobrunatnej i silnym odorze zbliżonym do surowych ścieków bytowych/komunalnych. Wypływ ścieków był intensywny. Pobrano jednorazową próbkę ścieków z wylotu. Zmierzone multimetrem podstawowe wskaźniki wynosiły: pH – 6,7; temp. 23°C; przewodność – 1,4387 mS/cm.

Na miejscu obecne były PSP i Policja.

Także obecni na miejscu wędkarze poinformowali, że pojedyncze śnięte ryby zaobserwowali ok. 100 m poniżej wylotu rowu do Wisły. Natomiast nie zaobserwowali śniętych ryb powyżej tego wylotu.

Największe ilości śniętych ryb zaobserwowano na brzegach rzeki Wisły na wysokości klasztoru w miejscowości Hebdów. Były to dziesiątki ryb: pojedyncze duże osobniki i duża ilość małych rybek. Widoczny był jeszcze dziś w godzinach południowych ciągły napływ kolejnych pojedynczych sztuk z górnego biegu rzeki.

Kontrola w oczyszczalni ścieków w Niepołomicach

Pobrane przez inspektorów próbki ścieków przekazano do analizy do Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ.
Dziś WIOŚ Kraków rozpoczął kontrolę w oczyszczalni ścieków w Niepołomicach oraz oględziny rzeki Wisły.

– Ewentualne kary – w przypadku potwierdzenia naruszeń – to mandat w formie nałożenia grzywny przez WIOŚ na sprawcę wykroczenia. Planowany jest pobór prób ścieków i wód płynących – informują służby wojewody małopolskiego.

Rozpoznanie w terenie prowadzą również przedstawiciele Burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice oraz pracownicy Wód Polskich.

Niski poziom wód w rzekach. „Sytuacja jest zła”

Dyrektor RZGW w Krakowie Wojciech Kozak zwraca uwagę na szerszy kontekst opisanej sytuacji.

– Mamy do czynienia z bardzo niskim poziomem wody w rzekach, miejscami jest on ekstremalnie niski. To prowadzi do przyduchy, czyli tlenu w wodzie jest tak mało, że ryby po prostu się duszą. Mają wręcz poparzone skrzela. Dlatego zwróciłem się do służb Wojewody Śląskiego o wstrzymanie przez najbliższe dni, do wystąpienia opadów, wszelkich zrzutów do Wisły ze śląskich kopalni węgla. Uruchomiłem też zrzuty wody ze Zbiornika Czanieckiego oraz Stopnia Wodnego Przewóz – tak, aby poprawić poziom wody w Wiśle – tłumaczy dyrektor RZGW w Krakowie Wojciech Kozak.

Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar dodaje:

– Służby wyjaśniają wczorajsze zdarzenie na Wiśle i jego przyczyny. Niezależnie od tych ustaleń musimy jasno powiedzieć, że sytuacja na rzekach jest zła. Prognozy mówią o intensywnych opadach deszczu w najbliższym czasie. To zresztą swoisty paradoks, bo wiemy, że takie ulewy mogą być bardzo niebezpieczne. Służby są w gotowości do wzmożonych działań interwencyjnych. Mamy jednak nadzieję, że deszcz poprawi poziom wody. Tymczasem przez RZGW w Krakowie prowadzone są bieżące działania zaradcze. Należy też stanowczo piętnować niekontrolowane zrzuty ścieków. W sytuacji, z którą się mierzymy, takie incydenty dodatkowo pogarszają stan ekosystemu wodnego i prowadzą do śnięcia ryb. Proszę samorządowców z regionu o monitoring i wsparcie służb w prowadzonych działaniach.

Zobacz też: Śnięte ryby w Wiśle – stanowisko spółki Infrastruktura Niepołomice

PODOBNE ARTYKUŁY

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.
Exit mobile version
X