R e k l a m a

Ogólnopolski plener fotograficzny w wiśnickim „Plastyku”

-

Po raz piąty w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu odbywa się Ogólnopolski Plener Fotograficzny dla Uczniów i Nauczycieli Szkół Plastycznych Wiśnickie Inspiracje. Tegoroczna edycja rozpoczęła się w poniedziałek, a zakończy w piątek 20 września.

W działaniach plenerowo-warsztatowych uczestniczą trzyosobowe grupy (nauczyciel i dwóch uczniów) ze szkół plastycznych z Gdańska, Katowic, Lublina, Olsztyna, Płocka, Radomia, Tarnowa i Nowego Wiśnicza.

Przestrzenią dla działań plenerowych jest teren Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego a powstałe zdjęcia uczestnicy opracują w technice olejowej.

Technika olejna lub jak kto woli olejowa to jedna z najpiękniejszych i najważniejszych technik chromianowych. Jest to jedna z tak zwanych technik szlachetnych, manipulacyjnych, w których obraz tworzony jest ręcznie za pomocą nanoszonej na przykład pędzelkiem farby drukarskiej. Dzięki temu autor zdjęcia ma nieograniczone niemal możliwości manipulowania obrazem, a idealne powtórzenie raz wykonanej odbitki jest prawie niemożliwe.

W technice olejnej pierwszym etapem jest naświetlenie odpowiednio przygotowanego i uczulonego dwuchromianem potasu lub amonu papieru. Po naświetleniu papier jest dokładnie płukany tak, by całkowicie usunąć pochodzące z dwuchromianu żółtawe zabarwienie. Na tym etapie obraz widoczny jest jedynie jako subtelna płaskorzeźba na powierzchni papieru, na którą następnie nanosimy ręcznie farbę drukarską.

Większość zdjęć wykonanych w technice olejnej jest monochromatyczna, chociaż możliwe jest użycie farb barwnych, które mieszając się na papierze dadzą zupełnie niepowtarzalne efekty.

Warsztaty szlachetnych technik fotograficznych realizowane w trakcie kolejnych plenerów są cennym uzupełnieniem wiedzy i umiejętności, pozwalającym uczniom i ich nauczycielom sięgnąć do źródeł fotografii.

Podsumowaniem pleneru będzie wystawa prezentująca powstałe w trakcie czterech dni realizacje uczniów i nauczycieli. Wernisaż odbędzie się 20 września o godz. 12.00 w Galerii Szkolnej w budynku Internatu PLSP w Nowym Wiśniczu.

Współorganizatorem imprezy jest Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia