20 września na terenie zielonej siłowni „Junior Senior” w okolicy Miejskiego Przedszkola nr 1 w Bochni odbędzie się edukacyjno-integracyjne wydarzenie w zakresie gospodarki odpadami, skierowane przede wszystkim do mieszkańców osiedli Niepodległości i Windakiewicza.
W godzinach od 12:00 do 18:00 na terenie zielonej siłowni (osiedle Niepodległości) odbędą się zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Rozstrzygnięty zostanie również konkursu „Zabawka z recyklingu” organizowany przez Urząd Miasta Bochnia dla uczniów bocheńskich podstawówek. Na konkurs wpłynęło 34 prace, z których 6 nagrodzono.
Ponadto na obu osiedlach podstawione zostaną specjalne kontenery na elektroodpady oraz puszki aluminiowe. Każdy mieszkaniec, który przyniesie ze sobą w/w odpady będzie mógł zabrać ze sobą roślinkę – skrzydłokwiat, oczyszczający powietrze.
Przy wydawaniu roślin będzie obowiązywała zasada:
1) 1 elektroodpad = 1 roślinka
2) minimum 5 puszek = 1 roślinka
3) dla 1 osoby przewidziana jest 1 roślinka
Specjalne kontenery na elektroodpady oraz puszki aluminiowe zostaną podstawione:
– na osiedlu Niepodległości w godz. 12:00 – 18:00 (przy dojeździe do Miejskiego Przedszkola nr 1),
– na osiedlu Windakiewicza w godz. 16:00 – 18:00 (na parking powyżej bloku nr 24).
Lista zbieranych elektroodpadów – sprzęt RTV, AGD:
- kompletny,
- niezniszczony,
- niezdewastowany,
- nierozbity,
- nieopakowany w folie i pudełka tekturowe,
- niezawierający baterii w środku (np. piloty bez baterii, telefony bez baterii, zabawki dziecięce bez baterii, drobne AGD bez baterii).
Lista elektroodpadów, których nie należy przynosić: tonerów, żarówek, świetlówek, elementów obudów pochodzących ze sprzętów (odpady do utylizacji, trzeba za nie zapłacić), kabli, światłowodów i baterii.
Wydarzenie pod nazwą „ZaGOZpodarujmy osiedla Niepodległości i Windakiewicza” stanowić ma informację o czekających zagrożeniach i sposobach radzenia sobie z nimi.
Podjęte działania pozwolą zwiększyć świadomość istnienia problemów i rozwiązań związanych z nowoczesną gospodarką komunalną oraz zorganizować i zintegrować osoby zainteresowane współtworzeniem systemu potrzebnego do bardziej wydajnej gospodarki odpadami.
Zadanie realizowane jest w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok.