Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza w czwartek 26 września o godzinie 17.30 na spotkanie z cyklu „Oblicza Medycyny”. Dr hab. Rafał Hryszko (Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego) przedstawi temat: „De artificio zuccari. Dlaczego dawni aptekarze wytwarzali słodycze?”.
W czasach nam współczesnych produkcja różnych rodzajów słodyczy stanowi wyłączną domenę mistrzów cukiernictwa. Tymczasem przez długie wieki wytwarzaniem słodkości trudnili się aptekarze. Od czasów średniowiecza zorganizowani we własne korporacje zawodowe, przestrzegający statutów wyznaczających ścisłe normy produkcyjne, w pierwszym rzędzie dostarczali całą gamę rozmaitych medykamentów, takich jak syropy, olejki, krople, maści, pigułki czy proszki, ale nie tylko.
To właśnie u średniowiecznego aptekarza można było nabyć cukierki, draże, owoce kandyzowane, konfitury, czy nawet marcepany. Produkty te osiągały niekiedy pokaźne ceny, stąd ich nabywcami mogli być nieliczni. Najczęściej wywodzili się z kręgów ówczesnej elity władzy i pieniądza.
Dlaczego w średniowieczu produkcją słodyczy zajmowali się aptekarze, a nie cukiernicy? W jaki sposób wytwarzali słodycze? Jaką rolę odgrywały one w menu ludzi czasów późnego średniowiecza? – to pytania, które będą stanowić zasadniczą oś rozważań kolejnego spotkania z cyklu „Oblicza medycyny”.