Sejm rozpoczął prace nad projektem ustawy antyhejterskiej, przygotowanym przez posłów Polski 2050. Celem inicjatywy jest skuteczna walka z anonimowym hejtem w internecie oraz wzmocnienie ochrony osób dotkniętych cyberprzemocą.
Wśród autorów projektu jest poseł Polski 2050 z naszego okręgu – Piotr Górnikiewicz. Natomiast dzisiaj w czasie pierwszego czytania projektu ustawy, głos zabrała m.in. inna parlamentarzystka z naszego regionu – Józefa Szczurek-Żelazko (PiS):
– Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że powinniśmy walczyć z hejtem, który spowodował wiele nieszczęść. My jako politycy, jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że te oceny kierowane do nas są różnego typu. Natomiast nie możemy zapominać o osobach wrażliwych, o naszych dzieciach, o młodzieży, gdzie te komentarze są dla nich zabójcze i dowody na to można tutaj przytaczać wielokrotnie – mówiła posłanka Prawa i Sprawiedliwości.
Józefa Szczurek-Żelazko dopytywała jednak, czy przedstawiony projekt „daje rękojmię, że jeżeli zostanie wprowadzony w życie, to ta walka będzie skuteczna?” Zwróciła uwagę na obciążenie wymiaru sprawiedliwości oraz liczbę spraw na wokandzie.
– Dlatego też uważam, że rzeczywiście trzeba się nad tym pochylić, trzeba rozmawiać. Dziękujemy za zaproszenie do tej pracy, bo to jest pewna nowość tutaj w tej izbie w ostatnich miesiącach. Myślę, że wysłuchanie wszystkich stron i różnych opinii i obaw być może pozwoli na przygotowanie takiego projektu, który będzie skutecznym orężem w walce z hejtem – zakończyła.
Główne założenia projektu ustawy:
- Wprowadzenie instytucji „ślepego pozwu”: Osoby poszkodowane przez anonimowy hejt będą mogły złożyć pozew cywilny bez konieczności wcześniejszego ustalania tożsamości sprawcy. Sąd, na podstawie wniosku poszkodowanego, będzie mógł zażądać od administratora strony internetowej ujawnienia adresu IP osoby odpowiedzialnej za szkodliwe treści.
- Obowiązek przechowywania adresów IP: Administratorzy stron internetowych zostaną zobowiązani do przechowywania adresów IP użytkowników przez okres trzech miesięcy. W przypadku zgłoszenia przez poszkodowanego wniosku o zabezpieczenie danych, okres ten zostanie przedłużony o kolejne sześć miesięcy.
- Uznanie hejtu wobec firm za czyn nieuczciwej konkurencji: Projekt przewiduje, że obraźliwe i nieprawdziwe komentarze skierowane przeciwko przedsiębiorstwom będą traktowane jako czyny nieuczciwej konkurencji, co umożliwi firmom dochodzenie swoich praw na drodze cywilnej.
- Szybka procedura sądowa: Sąd będzie zobowiązany do wystąpienia do operatora o udostępnienie danych sprawcy w terminie siedmiu dni od wniesienia pozwu. Operator natomiast będzie miał siedem dni na przekazanie tych danych sądowi.
- Edukacja i profilaktyka: Projekt zakłada wprowadzenie działań edukacyjnych w szkołach oraz kampanii społecznych mających na celu zwiększenie świadomości na temat negatywnych skutków hejtu i promowanie kultury szacunku w internecie.
Autorzy projektu podkreślają, że skala hejtu w internecie jest ogromna i wymaga zdecydowanych działań legislacyjnych. Liczą na ponadpartyjne poparcie, co pozwoli na skuteczne przeciwdziałanie zjawisku cyberprzemocy.