Święto Niepodległości w Bochni. Co w przemówieniach? – RELACJA

-

Podczas obchodów Święta Niepodległości w Bochni zgromadzeni przy pomniku „Poległym za Wolność” wysłuchali wystąpień trzech osób: wiceministra Stanisława Bukowca, starosty bocheńskiego Adama Korty oraz burmistrz Bochni Magdaleny Łacnej. Mówcy nawiązali do historii Polski, wartości patriotycznych oraz obowiązków spoczywających na współczesnym pokoleniu.

Stanisław Bukowiec: Rząd wzmacnia polskie bezpieczeństwo

– 106 lat po odzyskaniu niepodległości możemy żyć w wolnej, niepodległej Polsce – mówił Stanisław Bukowiec wspominając poległych w walce o wolność i ich zasługi. Bukowiec wymienił ojców niepodległości – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego i Wincentego Witosa – którzy, jak podkreślił, „pochodzili z różnych części zaborów”, ale mimo różnic politycznych „łączyła ich miłość do Niepodległej”.

W przemówieniu Bukowiec zwrócił uwagę na aktualne wyzwania bezpieczeństwa, nawiązując do napięć za wschodnią granicą.

– Co robimy, aby naszą wolność, naszą niepodległość chronić i bronić? Rząd Polski od kilku miesięcy bardzo intensywnie działa, aby wzmocnić polskie bezpieczeństwo. Budżet państwa polskiego na 2025 rok to rekordowa w historii kwota na armię: 187 mld zł, blisko 5% polskiego PKB. Wzmocnienie polskiej armii, zakupy uzbrojenia, wzmocnienie wyposażenia żołnierza polskiego – to są fakty, które mają zwiększyć bezpieczeństwo Polski i bezpieczeństwo Polaków – wyliczał wiceminister.

– To również uchwalona trzy dni temu ustawa o ochronie cywilnej i obronie ludności, która ma wzmocnić bezpieczeństwo Polaków, przygotować Polaków na różne trudne sytuacje. To również zgłoszona przez posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego propozycja projekt ustawy o wychowaniu patriotycznym – dodał.

Podkreślając, że „wychowanie patriotyczne to nasz wspólny obowiązek”, Bukowiec podziękował lokalnym instytucjom, stowarzyszeniom i organizacjom za ich wkład w kształtowanie postaw młodego pokolenia.

Adam Korta cytuje prezydenta USA

Korta przypomniał, że choć Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku, było to możliwe dzięki solidarności elit politycznych, które – jak zaznaczył – „potrafiły wznieść się ponad podziały”.

– Nabycie wiedzy w niektórych dziedzinach bywa kosztowne, wymaga wysiłku i często drogich pomocy naukowych. W przypadku historii jest inaczej. Wystarczy z niej wyciągać wnioski, analizować występujące prawidłowości i związki przyczynowo-skutkowe – zwrócił uwagę Adam Korta, po czym dodał:

– Czy jako naród odrobiliśmy dobrze lekcje w najnowszej historii? Co odpowiemy pokoleniom, które zapytają w jakim stanie przekazujemy im dziedzictwo Chrobrych, Jagiellonów, Sobieskich, Piłsudskich czy Wojtyłów? Czy obecna Polska to dla nas tylko miejsce zamieszkania, z którym mamy jedynie luźny związek emocjonalny, który zawsze można zmienić na lepsze? Czy odwrotnie: to nasze gniazdo, wielokrotne smagane wichrami historii, niszczone przez zawistnych o jego wielkość sąsiadów, czasem z naszą pomocą, ale zawsze odbudowywane?

– Taki dzień jak dzisiaj służy właśnie niezbędnej w życiu każdego pojedynczego człowieka i całego narodu refleksji. Gdzie, na jakim etapie się znajdujemy? Prezydent Kennedy zasłynął z powiedzenia „Nie pytaj co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj co ty możesz zrobić dla swojego kraju”.

– To pytanie jest również aktualne dla nas samorządowców. Ciąży na nas duża odpowiedzialność, aby dbać o miejsca ważne dla historii naszej małej ojczyzny. (…) Pragnę serdecznie podziękować byłemu burmistrzowi Bochni, panu Stefanowi Kolawińskiemu za rewitalizację tego miejsca. Naszym zobowiązaniem jest dbanie o miejsca ważne dla naszej historii i tożsamości, aby mogły służyć następnym pokoleniom – zakończył starosta bocheński.

Magdalena Łacna: Niech żyje Wolna Polska!

Burmistrz Bochni Magdalena Łacna wyraziła wdzięczność „wobec tych, którzy przez wieki walczyli o wolność i suwerenność oraz tych, którzy ją umacniają i przekazują kolejnym pokoleniom”.

Podkreśliła znaczenie edukacji patriotycznej, opisując, że w ramach obchodów Święta Niepodległości w bocheńskich placówkach oświatowych odbyły się „uroczyste apele, wystawy i zawody sportowe”, które budują w młodzieży „świadomość narodową oraz dumę z bycia Polakiem i mieszkańcem Bochni”. Złożyła podziękowania nauczycielom, uczniom i rodzicom za ich wkład w kształtowanie postaw młodych ludzi. – To oni będą strażnikami wartości, które przekazali nam nasi przodkowie – zaznaczyła.

– Drodzy mieszkańcy! Narodowe Święto Niepodległości przypomina nam o wielkiej wartości wolności, o marzeniach, za które nasi przodkowie gotowili poświęcić swoje życie. Żyjąc w wolnej Polsce mamy obowiązek pielęgnować tę wolność każdego dnia, dbając o jedność i szacunek wobec siebie – mówiła Magdalena Łacna. – Czasem o Polsce i jej niezależności decydowały najważniejsze wydarzenia historyczne, ale na co dzień to my przez naszą wspólną pracę i wsparcie umacniamy ją w swoich działaniach. Niech dzisiejsze święto będzie okazją do refleksji nad naszym dziedzictwem. Niech będzie czasem radości z tego, że możemy tworzyć przyszłość Bochni i Polski jako obywatele wolnego kraju.

– Życzę nam wszystkim, abyśmy wzorem naszych przodków dbali o wolność, pielęgnowali narodowe wartości i przekazywali je kolejnym pokoleniom. Niech żyje wolna Polska! – zakończyła.

PODOBNE ARTYKUŁY

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.
Exit mobile version
X