🔸 Kiedy należy udać się do okulisty? Objawy, których nie warto ignorować

Zmysł wzroku to jeden z najistotniejszych zmysłów, który umożliwia ludziom codzienne funkcjonowanie. Niestety jednocześnie narząd wzroku cechuje wysoki poziom podatności na różne choroby i schorzenia. To niezwykle ważne, aby do okulisty udawać się regularnie celem upewnienia się, że wszystko jest w porządku. Odkładanie takiej wizyty może przyczynić się do pogorszenia jakości wzroku, powikłań, a w najgorszym przypadku do całkowitej utraty wzroku. Kiedy zatem dobrze jest rozważyć wizytę w gabinecie okulistycznym?

Lekarz okulista — czym się zajmuje?

Okulista w Krakowie jest lekarzem odpowiedzialnym za diagnozowanie chorób i wad narządu wzroku. Zajmuje się również leczeniem tych wad, jak i wprowadza do planu leczenia pacjenta działania profilaktyczne mające na celu utrzymanie narządu wzroku w jak najlepszej kondycji i spowolnienie rozwoju różnych schorzeń.

Ten specjalista może wykonywać specjalistyczne badania diagnostyczne, instruować pacjenta o prawidłowo przeprowadzanej higienie wzroku, a także przepisywać pacjentowi okulary lub soczewki kontaktowe. W razie potrzeby służy pomocą podczas doznanych przez chorego urazów mechanicznych oczu lub dostania się ciała obcego do oka.

Regularne uczęszczanie na wizyty kontrolne może okazać się bardzo pomocne przy wczesnym diagnozowaniu niektórych chorób, wad i schorzeń oraz uniknięciu najgorszego, czyli całkowitej utraty wzroku.

Jakie objawy powinny skłaniać do wizyty u okulisty?

Szeroki zakres zespołów chorobowych i wad wzroku świadczy o tym, iż do okulisty można zgłosić się w pierwszej kolejności przy wystąpieniu niemalże każdego niepokojącego objawu utrudniającego widzenie lub wprawiającego konkretnego pacjenta w dyskomfort.

Pogorszenie widzenia

Pogorszenie widzenia to jeden z najszybciej zauważalnych objawów, który skłania pacjenta do udania się do okulisty. Najczęściej przejawia się rozmazanym obrazem, brakiem ostrości widzenia, zniekształceniem kształtów lub krawędzi postrzeganych przedmiotów. Pacjent może także doświadczać pogorszenia widzenia nocą lub w ciemnych pomieszczeniach, czy też trudnością czytania w bliży lub dali.

W razie występowania wyżej wymienionych objawów należy zgłosić się do okulisty celem wykonania szczegółowej diagnostyki. Mogą one bowiem świadczyć o różnych wadach i chorobach oczu, do których zalicza się krótkowzroczność, nadwzroczność, starczowzroczność, astygmatyzm, jaskra i zaćma.

Świąd oczu

Kolejną dolegliwością, której nie należy lekceważyć, jest świąd oka. Jest to najczęściej objaw alergii i skłania pacjenta do uporczywego pocierania oczu. W zależności od rodzaju alergenu świąd może występować sezonowo, nagle przy bezpośrednim kontakcie z alergenem lub stale, jeśli alergen występuje w środowisku pacjenta przez cały czas. W razie występowania świądu konieczna jest wizyta u okulisty celem dobrania leków działających przeciwalergicznie.

Zaczerwienienie oka

Innym niepokojącym objawem jest zaczerwienienie oka. Może ono być wynikiem stanu zapalnego, który prowadzi do nadmiernego przekrwienia naczyń krwionośnych znajdujących się w oku. Innym powodem mogą być choroby spojówek, błony naczyniowej, rogówki, jak i mechaniczne urazy gałki ocznej. Te, jak i inne objawy towarzyszące zaczerwienieniu wymagają pilnej konsultacji z okulistą i ustalenia przyczyny występowania omawianego objawu.

Wydzieliny oczu

Wydzielina oczu może świadczyć o stanach zapalnych i chorobach bakteryjnych lub wirusowych. Jej pojawieniu się może towarzyszyć nadmierne łzawienie. Ważne, aby w takiej sytuacji jak najszybciej zgłosić się do okulisty, gdyż nieleczone zakażenie może prowadzić do uszkodzenia narządu wzroku i dużych dolegliwości bólowych.

Zachowanie zdrowia oczu i zapobieganie poważniejszym komplikacjom zdrowotnym narządu wzroku można uzyskać jedynie dzięki regularnym wizytom kontrolnym — nawet w sytuacji, gdy nie odczuwa się żadnych dolegliwości. W ten sposób zwiększa się także szanse na wykrycie licznych chorób i schorzeń na wczesnym etapie rozwoju, co podnosi prawdopodobieństwo ich szybkiego i skutecznego wyleczenia.

Źródła:

Exit mobile version
X