R e k l a m a

Barbórka w Bochni. Ilu turystów odwiedza kopalnię? Jakie plany inwestycyjne? – ZDJĘCIA

-

Podczas zorganizowanych w środę (27 listopada) obchodów Barbórki w Kopalni Soli Bochnia Krzysztof Zięba, prezes zarządu, przedstawił szczegółowe podsumowanie mijającego roku oraz ambitne plany inwestycyjne kopalni.

Zachowanie dziedzictwa i inwestycje w infrastrukturę

Krzysztof Zięba podkreślił, że w mijającym roku kopalnia intensywnie prowadziła prace mające na celu ochronę zabytkowych wyrobisk. – Do końca roku zostanie podsadzonych ponad 8200 metrów sześciennych wyrobisk w niedostępnych rejonach kopalni – zaznaczył. Działania te są kluczowe dla stabilności zabytkowych struktur oraz ograniczenia wpływu wieloletniej eksploatacji na powierzchnię.

Jedną z najważniejszych inwestycji w minionym roku była budowa nowoczesnej stacji osuszania powietrza przy szybie Trinitatis. – Woda zawarta w powietrzu wykrapla się na solnych ociosach i stropach komór, prowadząc do ich nieodwracalnej degradacji. Nowoczesna instalacja będzie działać w pełnej automatyzacji, współpracując ze stacją wentylatorów głównych – dodał Zięba, podkreślając, że na realizację tego projektu kopalnia otrzymała ponad 10 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Modernizacja Komory Ważyn i powrót zjeżdżalni

Prezes zwrócił uwagę na prowadzone prace remontowe w Komorze Ważyn, gdzie trwa wymiana podłogi na boisku sportowym o powierzchni ponad 900 m² oraz budowa nowych toalet, pomieszczeń technicznych oraz dla ratowników medycznych. Wymieniane są również elementy podporowe zabezpieczające północny ocios komory, który dodatkowo wzmocniono obudową kotwową.

Najbardziej oczekiwaną inwestycją jest jednak odbudowa ponad 150-metrowej zjeżdżalni, która łączy poziom August z Komorą Ważyn. – Zakończenie prac remontowych, w tym wykonanie zjeżdżalni planowane jest na przełomie stycznia i lutego 2025 – zapowiedział Zięba.

Rozwój turystyki – biuro w centrum i zjazdy szybem Sutoris

Prezes kopalni przypomniał, że od maja w centrum miasta, w lokalu użyczonym przez władze Bochni, działa biuro turystyczne. Z kolei w lipcu uruchomione zostały oczekiwane od dawna zjazdy do kopalni znajdującym się obok rynku szybem Sutoris. – Kolejnym widocznym efektem naszej współpracy z miastem jest działający od niedawna przystanek miejskiej komunikacji autobusowej zlokalizowany bezpośrednio przy szybie Campi – dodał Krzysztof Zięba.

Z pewnością realizowane inwestycje przyczynią się do wzrostu ilości osób odwiedzających kopalnię. Według ostrożnych szacunków liczba turystów zjeżdżających do bocheńskich podziemi przekroczy w tym roku 165 tysięcy poinformował prezes.

Jakie kolejne inwestycje?

Jak poinformował Krzysztof Zięba, przychody z działalności turystycznej osiągną w tym roku 14 milionów złotych.

– To właśnie dzięki tym przychodom i osiąganym zyskom możemy realizować ten plan modernizacji centralnego podziemnego obiektu rekreacyjno-turystycznego, jakim jest właśnie Komora Ważyn. W kolejnych inwestycyjnych planach kopalni jest adaptacja budynku Starej Warzelni przy szybie Campi. Będziemy ją chcieli przystosować dla celów ekspozycyjnych oraz handlowo-gastronomicznych. Na realizację tego celu planujemy uzyskać dofinansowanie z funduszy unijnych – zaznaczył.

Bezpieczeństwo priorytetem

Krzysztof Zięba podziękował wszystkim pracownikom kopalni za ich zaangażowanie i troskę o bezpieczeństwo.

– To właśnie troska o bezpieczeństwo górników oraz dziesiątek tysięcy turystów wyznacza wspólny kierunek naszych działań – podkreślił, dziękując także organom nadzoru górniczego oraz przewodnikom turystycznym. – Z zadowoleniem mogę powiedzieć podobnie jak przed rokiem, że Święta Barbara i Święta Kinga czuwają nad bocheńskimi górnikami i uchroniły nas przed nieszczęśliwymi zdarzeniami i wypadkami – podsumował.

Na A4 wreszcie będą znaki kierujące do Kopalni w Bochni

Dobrą wiadomość przekazał również goszczący na uroczystości wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec:

Dzisiaj wszystkie drogi prowadzą do Bochni. Dzisiaj wszystkie drogi prowadzą do Kopalni Soli Bochnia… Jako wiceminister odpowiedzialny za drogi nie mogłem tutaj nie przyjechać. Przy tej okazji chciałbym przekazać taką wiadomość, że te 165 tysięcy odwiedzających, może zostać pobite w kolejnych latach. Również dzięki temu, że kopalnia wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w najbliższym czasie oznakuje autostradę A4 tak, żeby wszyscy wiedzieli, gdzie jest kopalnia soli Bochnia powiedział bocheński polityk.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc