Muzeum. W czwartek otwarcie wystawy o Bardejowie

-

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza w czwartek 3 października o godzinie 17.30 na uroczyste otwarcie wystawy „Bardejów. Światowe dziedzictwo UNESCO” zorganizowanej przez Urząd Miasta Bardejow, Muzeum Szariszskie w Bardejowie oraz Instytut Słowacki w Warszawie Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie. Słowo wprowadzające wygłosi dr František Gutek, dyrektor Muzeum w Bardejowie.

Początki kontaktów pomiędzy muzeami w Bochni i Bardejowie sięgają 2002 roku. Dzięki nim mieszkańcy Bochni mogą coraz lepiej poznać to wspaniałe, historyczne miasto, położone tuż za naszą granicą z Republiką Słowacji. Także mieszkańcy Bardejowa mieli wielokrotnie okazję obejrzeć u siebie zabytki bocheńskie, pokazywane na organizowanych tam przez nasze muzeum wystawach. Mamy nadzieję, że obecna wystawa, przygotowana przez naszych bardejowskich przyjaciół, prezentująca Bardejow – miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w Bochni – mieście, gdzie znajduje się historyczna kopalnia soli, również wpisana na tę prestiżową listę, jeszcze lepiej przybliży Bardejow i zachęci do poznania tamtejszych fascynujących zabytków z autopsji – napisał w zaproszeniu na spotkanie Jan Flasza, dyrektor Muzeum w Bochni.

Bardejów. Miasto bogatej historii i znakomitych zabytków

Prastary Badrejów leży w północnowschodniej części Słowacji, blisko granicy z Polską. Dzięki świetnemu położeniu przy ważnym trakcie handlowym, ważnym przywilejom królewskim, zręczności rzemieślników i obrotności kupców wyrósł w okresie średniowiecza na jedno z najważniejszych miast ówczesnych Węgier. Był wolnym miastem królewskim z prawami równymi tym, które posiadały Koszyce i Buda, posiadał rozwinięty samorząd na czele z wójtem i radą miejską. W dziejach węgierskich a szczególnie słowackich zapisał się złotym zgłoskami. Podziwu godne sukcesy osiągnął nie tylko w dziedzinie gospodarczej, szczególnie w związku z unikalną organizacją wyrobu, bielenia i sprzedaży płótna, ale także w kulturze książki, szkolnictwie, teatrze, muzyce i literaturze.

W mieście zachowały się skarby sztuki średniowiecznej, paradoksalnie dzięki temu, że po okresie wielkiego rozkwitu na początku doby nowożytnej przyszedł na miasto okres upadku i stagnacji. Zubożyły je wojny i powstania XVII i XVIII wieku. Najbardziej straciło na zmianie kierunków dróg handlowych, zaś przemiany gospodarcze odczuło tylko marginalnie. Dzięki temu jednak pozostało nienaruszone jego centrum z zabytkami, które dziś są dla miasta najcenniejszą wizytówką.

Już od czasu działalności cystersów z Polski a później wraz napływem osadników niemieckich w tym rejonie rozwijała się sztuka zachodnia a Bardejow stał się jednym z najdalej wysuniętych na wschód ośrodków zachodniej kultury łacińskiej. Jednocześnie od dawna był obecny w mieście element kultury wchodniej, który związany był z osiedleniem się Rusinów w okolicach Bardejowa, i który dziś reprezentują wybitne zabytki sztuki ikonopisania. Pozostają zatem w tym mieście, poprzez zachowane w nim zabytki w rzeczywistej symbiozie dwa światy, dwie wielkie europejskie kultury.

Wysiłki mieszkańców miasta w ochronie i renowacji zabytków Bardejowa dostrzegła i doceniła już w 1986 roku kulturalna Europa nadaniem Złotego Medalu, a świat w 2000 roku wpisem na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Dziś Bardejów, 33-tysięczne centrum powiatu bardejowskiego i Górnego Szarysza ma właśnie w swoich zabytkach ukryte swoje największe bogactwo, a nowe perspektywy rozwoju może mu otworzyć rozwój ruchu turystycznego” (dr František Gutek).

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

MDK: Konkurs plastyczny „Pejzaż”

Miejski Dom Kultury w Bochni ogłosił konkurs plastyczny „Pejzaż”. Zachęca tym samym dzieci i młodzież do przyglądnięcia się otoczeniu, temu najbliższemu -...

Nowa zieleń na os. Smyków i BSAG. Drzewa i krzewy za prawie 130 tys. zł

Bochnia zakończyła realizację dwóch zadań inwestycyjnych polegających na zagospodarowaniu zielenią izolacyjną terenów zlokalizowanych na osiedlu Smyków i w Bocheńskiej Strefie Aktywności Gospodarczej....

DKF: „Pavarotti” – biografia „prostego chłopca” z Modeny

W czwartek 24 października Dyskusyjny Klub Filmowy Maciste zaprasza na niezwykle poruszającą historię ukochanego śpiewaka operowego wszech czasów - Luciano Pavarottiego. Film...

Pożar stolarni w Gawłowie. Ogień gasiło 14 zastępów strażaków – ZDJĘCIA

14 zastępów straży pożarnej brało udział w akcji gaśniczej prowadzonej dziś od świtu w Gawłowie (gmina Bochnia). W ogniu stanęła miejscowa stolarnia.

Bochnia. Ruch okrężny przy komendzie straży pożarnej już za kilka miesięcy? – WIDEO

Możliwe, że już w I kwartale przyszłego roku na jednym z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w mieście zostanie wprowadzony tymczasowy ruch okrężny. Jeśli...

Artykuły promocyjne

Stanisław Bukowiec: Podziękowanie dla Wyborców

Szanowni Państwo! Za nami wybory parlamentarne, w których wzięła udział rekordowa (61,74%) liczba Polaków,...

Ryszard Drożdżak. Podziękowanie dla Wyborców

Szanowni Państwo, wybory parlamentarne za nami. Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie duża ilość osób...

Rzezawa. Bezpłatne szkolenia dla mieszkańców

Jesteś mieszkańcem Gminy Rzezawa? Weź udział w bezpłatnych szkoleniach w jednej z siedmiu specjalizacji:

Pierwszy zielony dach w Bochni powstał na os. Panorama

Na rozrastającym się osiedlu Panorama we wschodniej części miasta pojawił się pierwszy w Bochni obiekt, na którym...

Ogłoszenia

CO? GDZIE? KIEDY?

październik, 2019

24paź19:0022:00DKF: „Pavarotti”

27paź14:0016:00Spacer po cmentarzu

27paź17:0025-lecie Orkiestry Baczków

28paź19:30Spotkanie z Robertem Makłowiczem

31paźCały dzieńSesja Rady Miasta

Więcej wydarzeń
19,610FaniLubię
650ObserwującyObserwuj
X