R e k l a m a

DKF „Maciste”. W czwartek film „Rok z życia kraju” Tomasza Wolskiego

-

Dyskusyjny Klub Filmowy „Maciste” zaprasza w czwartek 12 grudnia – w przeddzień rocznicy wprowadzenia stanu wojennego – na niezwykły, pełny absurdu i nieoczekiwanej energii film o przełomowym momencie polskiej i światowej historii. „Rok z życia kraju” w reżyserii Tomasza Wolskiego to dokument o stanie wojennym, który wywołuje różnorakie, często sprzeczne reakcje jak śmiech, oburzenie, współczucie. Początek o godz. 19.00. Prelekcję przed filmem wygłosi dr Maciej Stroiński.

Stan wojenny to jedno z najbardziej traumatycznych wydarzeń w historii Polski. Do dziś dzieli Polaków co do tego, czy Związek Radziecki interweniowałby, aby stłumić nastroje rewolucyjne, czy nie. Udało się zatrzymać przemiany, uciszyć NSZZ Solidarność na kilka lat i pozwolić komunistom zachować władzę. W „Roku z życia kraju” przyglądam się 12 miesiącom stanu wojennego, który z dzisiejszej perspektywy może być zarówno zabawny, jak i przerażający. Obserwowałem, jak ludzie wtedy próbowali funkcjonować i jak byliśmy już podzieleni – powiedział reżyser Tomasz Wolski.

Polska, 1981. Kraj na skraju rozwijającej się rewolucji, z władzami komunistycznymi gotowymi na wszystko, aby ją stłumić. Generał Wojciech Jaruzelski ogłasza w telewizji historyczną decyzję: 13 grudnia w Polsce Ludowej wprowadzony zostaje stan wojenny. Następnego dnia na ulice wjeżdżają czołgi. Żołnierze przejmują kontrolę nad miastami, wprowadzają godzinę policyjną, a armia pacyfikuje strajkujących robotników. Dziennikarze państwowi próbują zdyskredytować opozycję pod przewodnictwem Lecha Wałęsy, a członkowie Solidarności trafiają do więzień. Propaganda działa na pełnych obrotach. Zaczyna się reglamentacja towarów, kolejki po papier toaletowy i inne absurdalne próby zduszenia ducha wolności i niezależności. Czy Polska zapłacze nad swoim losem, czy raczej wyśmieje farsowy teatr, w którym to ona gra główną rolę?

„Rok z życia kraju” miał swoją światową premierę na Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie zdobył Srebrny Róg dla reżysera filmu o wysokich walorach artystycznych w Konkursie Międzynarodowym. Film znalazł się także w selekcjach prestiżowych festiwali Ji.hlava International Documentary Film Festival oraz DOK Leipzig.

Tomasz Wolski – reżyser, scenarzysta, operator i montażysta. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i Kursu Dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (2003). Uczestnik Berlinale Talent Campus oraz warsztatów Berlin Today Award, programu EKRAN+ (2017) w Szkole Wajdy. Stypendysta programu “Młoda Polska” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). Od roku 2024 członek Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jego ostatni pełnometrażowy film dokumentalny, „1970”, był pokazywany na ponad 50 międzynarodowych festiwalach na całym świecie i zdobył wiele nagród (Visions du Réel, Krakowski Festiwal Filmowy, Zagrebdox, Festival Film Dokumenter, Batumi International Art House Film Festival). Był także autorem montażu filmów „Babi Jar. Kontekst” i „Proces kijowski” Siergieja Łoźnicy oraz „Jeźdźcy na koniach” Anny Gawlity.

Bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u.
Organizatorzy: DKF „Maciste”, kino Regis, Miejski Dom Kultury.

Działalność „DKF Maciste” współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc