R e k l a m a

82-latka oszukana metodą „na wnuczka”. Kobieta straciła 60 tysięcy złotych

-

60 tysięcy złotych straciła 82-letnia mieszkanka powiatu bocheńskiego, która została oszukana metodą „na wnuczka”. Seniorka podczas rozmowy telefonicznej usłyszała wymyśloną historię, w którą uwierzyła. Chcąc pomóc, nieświadomie przekazała oszustom swoje oszczędności.

W sobotę (14 grudnia) w godzinach nocnych – między 22 a 23 – pod stacjonarny numer telefonu mieszkanki Buczyny zadzwonił mężczyzna podający się za jej wnuka. Zapłakanym głosem przedstawił jej historię o spowodowaniu wypadku drogowego, w którym poszkodowana kobieta walczy o życie w szpitalu. Osoba ta poprosiła o pieniądze, które po przekazaniu prokuratorowi mają zostać wykorzystane w celu uniknięcia przez niego kary więzienia. W celu uwiarygodnienia legendy z kobietą rozmawiał także podstawiony „policjant”, który pytał seniorkę o adres jej zamieszkania.

82-latka uwierzyła w to, co usłyszała. Chcąc pomóc wnukowi przygotowała posiadane pieniądze i kierując się wytycznymi przekazanymi przez telefon torbę z oszczędnościami przekazała oszustom. Kolejnego dnia, chcąc zapytać o sytuację, zadzwoniła do swojego prawdziwego wnuka, który oświadczył jej, że nie brał udziału w zdarzeniu drogowym, a ona sama została oszukana.

W wyniku działania oszustów kobieta straciła 60 tysięcy złotych. 


Seniorze nie daj się nabrać!

Szeroko rozpowszechnionym wśród przestępców sposobem oszukiwania seniorów jest wyłudzanie pieniędzy tzw. metodą na wnuczka. Oszuści, podając się np. za wnuka, syna, córkę lub innego krewnego czy policjanta próbują zdobyć zaufanie osób starszych, a następnie wyłudzić od nich możliwie największą sumę pieniędzy.

Jak działają oszuści?

1.    Dzwoni telefon, podnosisz słuchawkę
2.    Osoba która dzwoni przekonuje Cię, że jest członkiem Twojej rodziny i że stało się coś złego i potrzebuje pieniędzy. Może to być wypadek, zgubienie bagaży, kradzież itp.
3.    Zostajesz poinformowany, że za chwile ktoś się po te pieniądze zgłosi
4.    Telefon dzwoni ponownie, osoba się przedstawia jako osoba pracująca w instytucji do której masz zaufanie – np. w policji i przekonuje, że przed chwilą dzwonił oszust, a Ty musisz pomóc go zatrzymać
5.    Zostajesz poinformowany, że potrzebne są pieniądze, które masz przekazać nieznanej Ci osobie. Pamiętaj, Policja nigdy nie dzwoni z takim żądaniem! 
6.    Przekazujesz pieniądze podstawionej osobie, która znika z nimi. Okazuje się, że wszystko było wymysłem i bliskim nic nie grozi. Nie ma możliwości odzyskania środków. 

Pamiętaj:

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy. 
  • Policja nigdy nie informuje o prowadzonych działaniach telefonicznie. 
  • Jeśli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.
  • Nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów.
  • Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego, na znany Ci numer telefonu i opowiedz o zdarzeniu. Nie wahaj się poprosić o pomoc. 
  • Zawsze w takiej sytuacji powiadom Policję dzwoniąc pod numer 112. 

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc