W audycji „O tym się mówi” Radia Kraków Tomasz Stodolny, szef portalu Bochnianin.pl, szczegółowo omówił nowe inicjatywy pro senioralne proponowane przez władze Bochni. To „Bocheńska Złota Rączka” i „Taksówka dla seniora”.
O obu tych programach, skierowanych do starszych mieszkańców Bochni, pisaliśmy TUTAJ.
Tomasz Stodolny zauważył, że obie inicjatywy wpisują się w odpowiedź na demograficzne wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństwa. „W Bochni ponad 9% mieszkańców stanowią osoby powyżej 75. roku życia, co przekłada się na niemal 2600 seniorów” – podkreślił.
– Prawie 2600 osób w mieście to seniorzy w mocno zaawansowanym wieku, na etapie życia, który często wiąże się z ograniczeniami w sferze mobilności, z problemami zdrowotnymi, kłopotami z radzeniem sobie z niektórymi pracami domowymi. No a czasem nawet ci, którzy mają szczęście pozostawać w tym wieku nadal w dobrym zdrowiu, muszą mierzyć się z samotnością, czy brakiem zajęć, które wypełniłyby ich wolny czas.
– Z pewnością więc takie inicjatywy (pro senioralne – przyp. red.) są potrzebne i należy się spodziewać, że pomysłów skierowanych do seniorów będzie przybywać, będzie ich coraz więcej – mówił szef Bochnianin.pl. Przy okazji przypomniał, że jesienią uruchomiono w Bochni Uniwersytet Trzeciego Wieku i przewidziane 180 miejsc wypełniło się błyskawiczne, a od kilku lat bardzo aktywnie działa założony oddolnie Klub Seniora, który organizuje regularne spotkania, a dla chętnych także wycieczki w rozmaite miejsca kraju.
– Demografia jest nieubłagana. Oczywiście w odpowiedzi na to starzenie się społeczeństwa, potrzebne będą działania zarówno władz państwowych, jak i samorządów na szczeblu lokalnym – te ostatnie powinny dotyczyć darmowego transportu publicznego, w sferze zdrowia jakichś miejskich programów profilaktycznych, edukacji cyfrowej, ale także dostosowywania przestrzeni miejskiej. No i wydaje się – to już tak refleksja bardziej natury ogólnej – że potrzeba też dostosowania narracji społecznej tak, by osoby starsze były postrzegane nie tylko jako beneficjenci pomocy, ale także jako aktywni i wartościowi uczestnicy życia społecznego – podsumował Tomasz Stodolny.