W czwartek w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni odbyło się pierwsze spotkanie tegorocznej 43. edycji Czwartkowych Spotkań Muzealnych. Radosław Palonka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zaprezentował temat „W poszukiwaniu indiańskiej przeszłości. Polskie badania archeologiczne w Kolorado, USA”.
Dr hab. Radosław Palonka, profesor UJ, pracownik w Zakładzie Archeologii Nowego Świata Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Research Associate w Crow Canyon Archaeological Center, Kolorado, USA. Specjalizuje się w archeologii, antropologii i sztuce kultur tubylczych Ameryki Północnej. Stypendysta m.in. Fundacji Fulbrighta, The Tokyo Foundation/SYLFF oraz Fundacji Kościuszkowskiej. Uczestnik i kierownik badań archeologicznych w Polsce i w Stanach Zjednoczonych, m.in. w Cahokia Mounds (pod patronatem UNESCO) oraz na stanowiskach prekolumbijskiej kultury Pueblo w Kolorado.
Od 2011 roku kieruje projektem w regionie Mesa Verde (pogranicze Utah i Kolorado), analizującym osadnictwo, zmiany społeczno-kulturowe oraz sztukę naskalną różnych kultur i okresów (m.in. Pueblo i Ute), w wyniku którego odkryto m.in. spektakularne galerie z indiańskimi malowidłami i petroglifami oraz inskrypcjami pierwszych osadników i podróżników amerykańskich i europejskich. Podczas badań projektu współpracuje ściśle z instytucjami amerykańskimi oraz społecznościami indiańskimi. W badaniach naukowych stosuje najnowocześniejsze metody i technologie skierowane na digitalizację dziedzictwa kulturowego. Zaangażowany w popularyzację archeologii i historii plemion i kultur tubylczych Ameryki Północnej (wykłady w szkołach i ośrodkach kultury, artykuły popularnonaukowe, radio, internet), m.in. digitalsouthwest.pl oraz e-sandcanyon.org.