Burmistrz Bochni Magdalena Łacna zmaga się z finansowymi problemami związanymi z byłą działalnością gospodarczą. 18 grudnia 2024 roku sąd zarejestrował jej wniosek o ogłoszenie upadłości.
Postępowanie upadłościowe prowadzi Sąd Rejonowy w Tarnowie, V Wydział Gospodarczy. W obwieszczeniu z Krajowego Rejestru Zadłużonych wskazano, że wniosek dotyczy zadłużonej Magdaleny Łacnej, która prowadziła jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą „VI-ART.MEBLE – KOMPLEKSOWE WYPOSAŻENIE”.
Zadłużenie
Firma zajmowała się m.in. sprzedażą hurtową mebli, dywanów i sprzętu oświetleniowego.
To, że podmiot był zadłużony nie jest żadną tajemnicą – po objęciu w maju zeszłego roku urzędu burmistrza Magdalena Łacna w złożonym oświadczeniu majątkowym w rubryce „Zobowiązania pieniężne” odnotowała „kredyty dla podmiotów gospodarczych” w dwóch bankach na łączną kwotę 451 tys. złotych (170 tys. zł i 281 tys. zł), wpisała tam również „zobowiązania względem kontrahentów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej około 450 tys. złotych”.
Działalność „VI-ART.MEBLE” została zamknięta latem, a firma została wykreślona z ewidencji 31 lipca 2024 roku. Tak musiało się stać, bo burmistrz/wójt nie może prowadzić działalności gospodarczej.
W takiej sytuacji odpowiedzialność za długi wynikające z działalności gospodarczej przechodzi na osobę fizyczną (czyli właściciela firmy), ponieważ w jednoosobowej działalności gospodarczej nie ma oddzielenia majątku prywatnego od firmowego.
Upadłość konsumencka
Wniosek o ogłoszenie upadłości pozwala na uporządkowanie sytuacji finansowej i zakończenie postępowania windykacyjnego wobec dłużnika. Procedura ma na celu likwidację majątku – sprzedaż aktywów dłużnika i spłatę wierzycieli w miarę możliwości. Sąd może też ustalić harmonogram spłaty zobowiązań dostosowany do możliwości dłużnika. Ewentualnie po zakończeniu postępowania niespłacone zobowiązania mogą zostać umorzone.
Upadłość konsumencka to narzędzie prawne stworzone po to, aby pomóc osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, odzyskać stabilność i możliwość funkcjonowania bez ciążących zobowiązań.
Przyjmuje się, że podjęcie decyzji o ogłoszeniu upadłości świadczy o chęci uporządkowania zobowiązań i wzięcia odpowiedzialności za swoje finanse, a skorzystanie z tej procedury dowodzi, że dłużnik chce rozwiązać swoje problemy w sposób zgodny z prawem.
AKTUALIZACJA:
Kilka godzin po opublikowaniu tego artykułu, burmistrz Bochni wydała oficjalne oświadczenie. Wyjaśnia w nim, że problemy finansowe wynikły z trudności, jakie napotkała jej działalność gospodarcza w trakcie pandemii COVID-19, oraz działań jej byłego partnera. Zapewnia też, że sytuacja ta nie wpływa na funkcjonowanie miasta. Zobacz: Magdalena Łacna: „Moje prywatne trudności nie wpływają na funkcjonowanie miasta” – OŚWIADCZENIE