Wybory. Kto zostanie posłem PiS z okręgu tarnowskiego? Rozmowa z analitykiem Marcinem Palade

-

Pewny mandat dla liderki listy Prawa i Sprawiedliwości Anny Pieczarki oraz czwórki obecnych parlamentarzystów. Możliwa niespodzianka i mandat dla Stanisława Bukowca. Kto według sondaży liczy się w wyścigu o wejście do sejmu?

Marcin Palade to autor licznych opracowań i analiz z zakresu preferencji społeczno-politycznych i geografii wyborczej w Polsce. Zajmuje się tym od 25 lat. Jego wpisy na twitterze śledzi ponad 26 tys. osób.

W rozmowie z Bochnianin.pl M. Palade analizuje sytuację w okręgu nr 15 (Bochnia, Brzesko, Dąbrowa Tarnowska, Proszowice, Tarnów, Wieliczka). Nas szczególnie interesowały prognozy dotyczące PiS – to ugrupowanie z pewnością wygra w naszym okręgu zdobywając sporą liczbę mandatów, a na liście jest dwóch, intensywnie walczących o głosy, kandydatów z Bochni.

Tomasz STODOLNY (Bochnianin.pl): Czym różnią się pana autorskie prognozy od sondaży publikowanych w mediach?

Marcin PALADE: Powstają na ich podstawie – czyli: dostęp do sondaży regionalnych i ogólnopolskich plus różne algorytmy wynikające z geografii wyborczej – to jest podstawa wyliczeń, które prezentuję.

W okręgu tarnowskim jest właściwie pewne, że wygra PiS…

Zdecydowanie wygra.

Weźmie sześć, czy siedem mandatów?

No właśnie i tu jest pytanie… Sondaże wskazują, że poza tą strefą mandatów jest Lewica, która nie powinna wziąć więcej niż 7 proc. w okręgu Tarnów, i są trzy pozostałe ugrupowania, które będą ubiegać się o mandaty.

Na dzisiaj wychodzi na to, że 7 mandatów przypadnie PiSowi, 1 mandat KO i 1 PSL. Przy czym bezpiecznie byłoby podać, że to jest 6/7 mandatów dla PiSu, 1/2 mandaty dla Koalicji Obywatelskiej oraz 0/1 dla PSL. To dlatego, że ta różnica między pierwszym mandatem dla PSLu, drugim mandatem dla KO i ewentualnym siódmym mandatem dla PiS jest bardzo niewielka. Między tymi trzema komitetami stoczy się bój kto weźmie ten 9, ostatni mandat w okręgu.

Dla kogo z PiS-u te mandaty? Czy były jakieś badania i są wyniki, na podstawie których można spodziewać się, którzy konkretnie kandydaci z tego okręgu wejdą do sejmu?

Były takie badania robione niedawno i wygląda to tak, że gdyby to było 7 mandatów, to zdecydowanie największa liczba wskazań jest na liderkę, czyli Annę Pieczarkę. Pozostałe mandaty to byłaby Józefa Szczurek-Żelazko oraz trzech kolejnych obecnych parlamentarzystów – Michał Wojtkiewicz, Urszula Rusecka i Wiesław Krajewski. To już 5 mandatów i dalej jest interesująca sytuacja, bo są wskazania na Stanisława Bukowca, czyli „ósemkę” na liście. Potem jest już w miarę wyrównane poparcie dla pozostałych kandydatów – Saka, Czech, Zająca, Kaczmarczyka…

W minioną niedzielę odbyły się prawybory w Wieruszowie. Jakie ogólne wnioski można wysnuć z wyników tego plebiscytu?

– Na pewno mamy do czynienia z sytuacją bardzo wyraźnego prowadzenia lidera, co zostało tam potwierdzone. Lewica trochę zbliża się do Koalicji Obywatelskiej no i jest duża szansa, że próg wyborczy w skali kraju przekroczy PSL. Czy ten próg przekroczy Konfederacja? W Wieruszowie, przy frekwencji 16%, była w stanie zdobyć 7% poparcia. Pytanie czy to nie jest tak, że jak ta frekwencja wzrośnie kilkukrotnie, to Konfederacja jednak progu nie przekroczy.

Jakiej frekwencji w skali kraju spodziewa się pan w niedzielę?

Na dziś wychodzi, że będzie to tak w przedziale 55-57 procent.

Dziękuję za rozmowę.


Na deser zachęcam do obejrzenia materiału sprzed kilku miesięcy (nagrany po wyborach do europarlamentu), w którym Marcin Palade rozmawia z dziennikarzem Łukaszem Warzechą o sondażach i ośrodkach badania opinii publicznej w Polsce.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

MDK: Konkurs plastyczny „Pejzaż”

Miejski Dom Kultury w Bochni ogłosił konkurs plastyczny „Pejzaż”. Zachęca tym samym dzieci i młodzież do przyglądnięcia się otoczeniu, temu najbliższemu -...

Nowa zieleń na os. Smyków i BSAG. Drzewa i krzewy za prawie 130 tys. zł

Bochnia zakończyła realizację dwóch zadań inwestycyjnych polegających na zagospodarowaniu zielenią izolacyjną terenów zlokalizowanych na osiedlu Smyków i w Bocheńskiej Strefie Aktywności Gospodarczej....

DKF: „Pavarotti” – biografia „prostego chłopca” z Modeny

W czwartek 24 października Dyskusyjny Klub Filmowy Maciste zaprasza na niezwykle poruszającą historię ukochanego śpiewaka operowego wszech czasów - Luciano Pavarottiego. Film...

Pożar stolarni w Gawłowie. Ogień gasiło 14 zastępów strażaków – ZDJĘCIA

14 zastępów straży pożarnej brało udział w akcji gaśniczej prowadzonej dziś od świtu w Gawłowie (gmina Bochnia). W ogniu stanęła miejscowa stolarnia.

Bochnia. Ruch okrężny przy komendzie straży pożarnej już za kilka miesięcy? – WIDEO

Możliwe, że już w I kwartale przyszłego roku na jednym z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w mieście zostanie wprowadzony tymczasowy ruch okrężny. Jeśli...

Artykuły promocyjne

Stanisław Bukowiec: Podziękowanie dla Wyborców

Szanowni Państwo! Za nami wybory parlamentarne, w których wzięła udział rekordowa (61,74%) liczba Polaków,...

Ryszard Drożdżak. Podziękowanie dla Wyborców

Szanowni Państwo, wybory parlamentarne za nami. Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie duża ilość osób...

Rzezawa. Bezpłatne szkolenia dla mieszkańców

Jesteś mieszkańcem Gminy Rzezawa? Weź udział w bezpłatnych szkoleniach w jednej z siedmiu specjalizacji:

Pierwszy zielony dach w Bochni powstał na os. Panorama

Na rozrastającym się osiedlu Panorama we wschodniej części miasta pojawił się pierwszy w Bochni obiekt, na którym...

Ogłoszenia

CO? GDZIE? KIEDY?

październik, 2019

24paź19:0022:00DKF: „Pavarotti”

27paź14:0016:00Spacer po cmentarzu

27paź17:0025-lecie Orkiestry Baczków

28paź19:30Spotkanie z Robertem Makłowiczem

31paźCały dzieńSesja Rady Miasta

Więcej wydarzeń
19,610FaniLubię
650ObserwującyObserwuj
X