Wśród projektów uchwał przygotowanych na lutową sesję Rady Miasta Bochnia jest dokument w sprawie wprowadzenia i realizacji programu Bocheńska Karta Mieszkańca. Program ma oferować mieszkańcom szereg zniżek, ulg, preferencji i uprawnień.
Karta Mieszkańca to program wprowadzany przez wiele miast w Polsce (i za granicą), mający na celu ułatwienie mieszkańcom dostępu do różnorodnych usług miejskich oraz zapewnienie im określonych korzyści i zniżek. Funkcjonowanie i zakres programu różni się w zależności od miasta, ale wspólnym celem jest wspieranie lokalnych społeczności i promowanie korzystania z usług miejskich.
W projekcie uchwały napisano, że program ma na celu m.in. poprawę warunków i jakości życia mieszkańców Bochni; promocję miasta jako miejsca atrakcyjnego do osiedlenia się, dbającego o mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców; promocję działalności miejskich instytucji kultury i sportu; zwiększenie dochodów Gminy Miasta Bochnia z tytułu udziału gminy w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Kto będzie mógł korzystać z Bocheńskiej Karty Mieszkańca?
Bocheńska Karta Mieszkańca ma być dostępna dla szerokiego grona mieszkańców Bochni. Urzędnicy zaproponowali, aby do korzystania z programu uprawnione były osoby spełniające co najmniej jeden z poniższych warunków:
- rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Bochni ze wskazaniem jako miejsce zamieszkania adresu na terenie miasta Bochnia, bez względu czy osoby te osiągają dochód,
- prowadzą działalność rolniczą na terenie Gminy Miasta Bochnia, zwolnioną z podatku dochodowego od osób fizycznych i utrzymują się wyłącznie z rolnictwa,
- są w wieku do 18 roku życia oraz przebywają w placówce opiekuńczo-wychowawczej w Bochni.
Jakie korzyści będą płynęły z posiadania BKM?
Posiadacze Bocheńskiej Karty Mieszkańca będą mogli korzystać z szerokiego wachlarza zniżek, ulg i preferencji. Program obejmuje m.in. takie obszary, jak:
- kultura,
- sport i rekreacja,
- turystyka i wypoczynek,
- gastronomia,
- handel i usługi,
- oświata i wychowanie,
- zdrowie i pomoc społeczna,
- komunikacja miejska,
- strefa płatnego parkowania.
Zniżki i ulgi będą oferowane zarówno przez gminę, jak i przez partnerów programu, czyli lokalnych przedsiębiorców, którzy przystąpią do inicjatywy. W projekcie uchwały nie określono wysokości zniżek.
Jak będzie można zdobyć BKM?
Aby zdobyć kartę trzeba będzie złożyć stosowny wniosek i zweryfikować spełnienie kryteriów. Karta ma być wydawana bezpłatnie, zarówno w formie elektronicznej, jak i tradycyjnej – z tworzywa sztucznego (wyjątkiem jest opłata w wysokości 10 zł za wydanie duplikatu karty).
O ostatecznym kształcie programu Bocheńska Karta Mieszkańca będą teraz decydować radni.