R e k l a m a

Muzeum w Bochni. W niedzielę wernisaż wystawy Ewy Rosiek-Buszko

-

W niedzielę 30 marca o godz. 15.00 w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni odbędzie się wernisaż wystawy krakowskiej artystki Ewy Rosiek-Buszko „DAY by DAY … 17126 …+ ∞”.

Będzie to spotkanie z ceramiką unikatową, tkaniną, ale przede wszystkim z papierem ręcznie czerpanym, zarówno tym który artystka czerpała w zabytkowej papierni w Dusznikach-Zdroju, jak i tym nad którym pracowała w trakcie pobytów w Mino w Japonii,

Wystawa ilustruje drogę jaką przebyła artystka na przestrzeni 47 lat pracy twórczej. Przenikania się technik, warsztatów, kultur i emocji.

Wystawa będzie miała jeszcze jeden bardzo ważny wydźwięk. 110 rocznica urodzin ojca artystki sprowokowała do zaprezentowania fragmentu historii rodzinnej. Będzie można zobaczyć stare fotografie, dokumenty, drobne narzędzia miernicze oraz stosowane w japońskiej kaligrafii. To zaledwie maleńki wycinek przeszłości, splecionej z teraźniejszością, ale jakże cenny. Warto odwiedzić tą niezwykłą ekspozycję, aby zadać sobie pytania czy znamy swoje korzenie? Jak dalece jesteśmy wypadkową przeszłości? I to najważniejsze które zadaje już na wstępie wystawy Artystka: KIM JESTEŚ W TŁUMIE w tym współczesnym pełnym niepokoju i emocji świecie?

Ewa Rosiek-Buszko – urodzona w Gliwicach, mieszka i pracuje w Krakowie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu ze specjalnością ceramika artystyczna. W 1979 roku uzyskała dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiowała również rysunek filmowy na Wydziale Grafiki. Nauczyciel dyplomowany. Tworzy autorskie papiery ręcznie czerpane, tkaninę i ceramikę unikatową. Maluje pastele i akwarele.

Od 1979 roku członek Związku Polskich Artystów Plastyków. W 2023 roku odznaczona Złotą Odznaką ZPAP. Współzałożycielka i kuratorka wystaw działającej na niwie tkackiej od 1991 roku śląskiej Grupy Przekaz. Członek InSEA – Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę. W latach 2002-2014 członek zarządu i wiceprezes Stowarzyszenia Artystów Pedagogów Ceramiki i Rzeźby.

Autorka warsztatów „Paper Gami”, na bazie których prowadzi zajęcia oraz wykłady dotyczące papieru ręcznie czerpanego. Autorka idei projektu WASHI no FUSHIGI – TAJEMNICA PAPIERU realizowanego w Polsce i w Japonii w latach 2019-2020. Uczestniczyła w ponad 200 wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Anglii, Austrii, Francji, we Włoszech, w Niemczech, Mołdawii, Ukrainie i w cyklu wystaw w USA i w Japonii.

Prace w zbiorach: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Muzeum Śląskiego, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, Piaristen Kunstforum w Wiedniu – Austria, Mino Washi Museum w Mino – Japonia oraz w zbiorach prywatnych w Polsce, Anglii, Austrii, Francji, Japonii, Kanadzie, Niemczech, Norwegii, Szwajcarii, USA i we Włoszech.

Stypendia i ważniejsze nagrody:

  • 2023 – Odznaczona Złotą Odznaką ZPAP
  • 2021 – Stypendium w ramach projektu „Kultura Odporna” Miasta Krakowa
  • 2020 – Stypendium w ramach projektu „Kultura Odporna” Miasta Krakowa
  • 2019 – Stypendium Twórcze Miasta Krakowa
  • 2019 – Stypendium Instytutu Adama Mickiewicza
  • 2007 – Medal na II Międzynarodowym Festiwalu Tkaniny Artystycznej – Kraków
  • 2003 – Stypendium artystyczne „Artists in Residence’03 Mino Paper Art Village Project” w Japonii
  • 1999 – Nagroda im. Agnieszki Sienkiewicz na XXV Międzynarodowej Wystawie Poplenerowej Kowary’98.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc