R e k l a m a

Bochnia. Głosowanie „na dwie ręce”. Prokuratura wnioskuje o warunkowe umorzenie postępowania

-

Prokuratura Rejonowa w Bochni skierowała do Sądu Rejonowego w Bochni wniosek o warunkowe umorzenie postępowania wobec radnej, która zagłosowała za swoją koleżankę.

Przypomnijmy: sprawa dotyczy wydarzeń z 19 września 2024 r., kiedy to radna Rady Miasta Bochnia zagłosowała za koleżankę, której nie było w sali obrad. Zawiadomienie do prokuratury złożyła burmistrz Bochni Magdalena Łacna, wskazując nie tylko na nieuprawnione oddanie głosu, ale także na złożenie nieprawdziwego oświadczenia o rzekomym ustnym upoważnieniu od klubowej koleżanki – co ta ostatnia oficjalnie zdementowała.

Dwa tygodnie temu Prokuratura Rejonowa w Bochni przedstawiła radnej zarzuty. Śledczy uznali, że doszło do przekroczenia uprawnień poprzez oddanie głosu za nieobecną koleżankę (zarzuty przedstawione radnej dotyczą przestępstw z art. 231 §1 kk i art. 271 §1 kk w zw. z art. 11 §2 kk).

Prokuratura miała dwa rozwiązania: skierować akt oskarżenia do sądu lub złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania. Zdecydowano się na to drugie rozwiązanie.

Skierowano do Sądu Rejonowego w Bochni wniosek o warunkowe umorzenie postępowania – poinformowała redakcję Bochnianin.pl Barbara Grądzka, zastępca Prokuratora Rejonowego w Bochni.

Co to oznacza?

Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania to środek pozwalający na zakończenie sprawy bez skazania oskarżonego, mimo że sąd uzna jego winę. Jest to forma łagodniejszego potraktowania sprawcy, stosowana w przypadkach, gdy okoliczności sprawy oraz jego postawa wskazują, że nie ma potrzeby wymierzania pełnej kary.

Warunkowe umorzenie może nastąpić, jeśli: wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, sprawca nie był wcześniej karany za przestępstwo umyślne, okoliczności sprawy wskazują, że będzie on przestrzegał porządku prawnego.

Decyzję o warunkowym umorzeniu podejmuje sąd na wniosek prokuratora lub samego oskarżonego. Jeśli sąd przychyli się do wniosku, postępowanie zostaje umorzone na okres próby (od 1 roku do 3 lat), podczas którego oskarżony musi zachowywać się zgodnie z prawem.

Warunkowe umorzenie postępowania karnego skutkuje tym, że sprawca pozostaje osobą niekaraną w świetle prawa. W związku z tym, taki wyrok nie prowadzi do utraty prawa do pełnienia funkcji publicznych, w tym mandatu radnego.

Czytaj również:

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc