R e k l a m a

Bochnia. Nowe plany przebudowy Starej Warzelni. Przeszklona przewiązka i przestrzeń handlowa – WIZUALIZACJE

-

Kopalnia Soli Bochnia planuje gruntowną modernizację Starej Warzelni. Zabytkowy obiekt zostanie przekształcony w przestrzeń handlowo-ekspozycyjno-gastronomiczną, a całość projektu, obejmującego także modernizację podziemnej infrastruktury kopalni, ma być zrealizowana do 2027 roku.

Stara Warzelnia to historyczny budynek znajdujący się na terenie kompleksu kopalnianego przy szybie Campi. Po przebudowie obiekt ma zyskać nowe funkcje.

Zlecono już projekt przebudowy Starej Warzelni, który zakłada, że obiekt będzie pełnił funkcję handlowo-ekspozycyjno-gastronomiczną. W ramach tego projektu powstanie przewiązka, inspirowana historycznymi elementami kopalni, która połączy szyb z Warzelnią. Będzie to przeszklona konstrukcja, wznosząca się 4,5 m nad powierzchnię, oferująca widoki na kopalnię i miasto. Goście będą wchodzić na pierwszy poziom Warzelni, gdzie na parterze znajdzie się kawiarnia, a na piętrze samoobsługowy sklep z pamiątkami, solami kosmetycznymi i książkami – powiedział w rozmowie z Bochnianin.pl Krzysztof Zięba, prezes Kopalni Soli Bochnia.

Istotnym elementem przebudowy Starej Warzelni będzie zachowanie oryginalnej więźby dachowej. – Projekt, który został wybrany, zakłada stworzenie przestrzeni handlowej z przeszklonymi ścianami, aby goście mogli podziwiać ten architektoniczny kunszt, niezależnie od tego, czy robią zakupy, czy korzystają z kawiarni – wyjaśnił Krzysztof Zięba.

Modernizacja Starej Warzelni to jednak tylko część większego planu. W ramach jednego zadania kopalnia planuje także modernizację podziemnej drogi transportowej oraz wymianę przestarzałych lokomotyw. – Nowe lokomotywy i modernizacja dróg przewozowych stanowią większą część budżetu tego projektu – zaznaczył prezes Krzysztof Zięba.

Projekt zyskał aprobatę organów nadzoru i został zgłoszony do Ministerstwa Aktywów jako część strategicznych planów kopalni do końca 2027 roku.

Na realizację inwestycji kopalnia zamierza pozyskać środki unijne w ramach programu FEnIKS. Wartość projektu musi przekroczyć 10 mln zł, aby został zgłoszony do dofinansowania, stąd pomysł połączenia obu zadań. Jeśli plany uda się zrealizować zgodnie z harmonogramem, Stara Warzelnia zyska nowe oblicze do końca 2027 roku.

Czytaj również:

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc