R e k l a m a

🔸 Zatrucie gazem i zatrucie tlenkiem węgla (czadem) – kiedy może do niego dojść? Jak się przed nim zabezpieczyć?

Komenda Główna Straży Pożarnej informuje, że w 2024 roku doszło do 4329 interwencji strażaków w związku z emisją tlenku węgla. Zanotowano 52 ofiary śmiertelne, a 1334 osoby uległy podtruciu. Zatrucie gazem czy tlenkiem węgla powoduje, że zagrożone jest zdrowie i życie. Sprawdź, kiedy może do niego dojść i w jaki sposób możesz się przed nim zabezpieczyć?

Czym jest czad?

Czad to tlenek węgla, nazywany również cichym zabójcą, ponieważ jest gazem silnie trującym, a przy tym bezbarwnym i bezwonnym. Jest tylko nieco lżejszy od powietrza, dlatego łatwo się z nim miesza i błyskawicznie rozprzestrzenia.

Źródłem czadu w domach prywatnych i mieszkaniach mogą być:

  • kominki,
  • kuchnie gazowe,
  • gazowe podgrzewacze wody, tzw. junkersy,
  • piece wÄ™glowe, gazowe i olejowe.

Czad powstaje w wyniku niekompletnego spalania wielu paliw, w tym węgla, drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty czy propanu i ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenku niezbędnego do całkowitego spalenia. Obecność czadu w pomieszczeniach mieszkalnych może prowadzić do groźnego zatrucia.

Na czym polega zatrucie czadem?

Zatrucie czadem jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu. Jest efektem wdychania tlenku węgla w pomieszczeniu. Czad dostaje się do organizmu człowieka przez układ oddechowy i stamtąd wchłaniany jest do krwioobiegu. Tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną, znacznie szybciej niż tlen, dlatego jest w stanie blokować jego dopływ do organizmu. Do pierwszych objawów zatrucia należy zaliczyć:

  • bóle gÅ‚owy,
  • nudnoÅ›ci i wymioty,
  • zawroty gÅ‚owy,
  • ogólne osÅ‚abienie i ospaÅ‚ość.

Przy dłuższej ekspozycji na czad człowiek zaczyna tracić przytomność, a jeśli nie otrzyma pomocy, może nawet umrzeć.

Uwaga!
W wyniku wdychania szkodliwych substancji może wystąpić również zatrucie samym toksycznym gazem.
Do zatrucia tlenkiem węgla i gazem może dojść najczęściej w wyniku awarii czy niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych. Niebezpieczeństwo rośnie w pomieszczeniach, gdzie nie ma sprawnie działającej wentylacji lub działa ona zbyt słabo. Nieszczelne instalacje i zły stan techniczny urządzeń grzewczych zwiększają ryzyko ulatniania się gazu i czadu, a wraz z nim ryzyko zatrucia.
Na szczęście takim sytuacjom możesz skutecznie zapobiegać. Zobacz, w jaki sposób?

Jak zapobiegać zatruciom tlenkiem węgla? Jak nie narazić się na stan zagrażający życiu?

Możesz na szereg różnych sposobów zapobiegać zatruciu gazem i czadem. Powinieneś przy tym zadbać o:

  • Regularny przeglÄ…d instalacji gazowej oraz urzÄ…dzeÅ„ mogÄ…cych być źródÅ‚em tlenku wÄ™gla – obejmujÄ… one sprawdzenie szczelnoÅ›ci wewnÄ™trznych instalacji gazowych, przewodów kominowych i wentylacyjnych, wraz z kanaÅ‚ami nawiewnymi. PrzeglÄ…dy instalacji powinny być wykonywane nie rzadziej niż raz na 3 miesiÄ…ce, jeÅ›li używasz wÄ™gla lub drewna do ogrzewania obiektu.
  • Sprawnie dziaÅ‚ajÄ…cÄ… wentylacjÄ™ w pomieszczeniach narażonych na wydzielanie tlenku wÄ™gla – przede wszystkim nie można zasÅ‚aniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych.
  • Korzystanie z usÅ‚ug wykwalifikowanych fachowców przy instalacji urzÄ…dzeÅ„ i systemów grzewczych.
  • Użytkowanie sprawnych technicznie urzÄ…dzeÅ„ grzewczych i sÅ‚użących do podgrzewania czy gotowania potraw.
  • Umieszczenie czujników tlenku wÄ™gla w swoim domu – zwÅ‚aszcza w pomieszczeniach, w których Å›pisz.

Otwieraj okna przy gotowaniu, sprawdzaj ciąg powietrza i często wietrz pomieszczenia, w którym odbywa się proces spalania.

Najnowsze materiały Partnerów