W czwartek w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni odbyło się kolejne Czwartkowe Spotkanie Muzealne. Dr Jarosław Zapart przedstawił temat „Medytacja, czyli co?”.
Dr Jarosław Zapart, adiunkt w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuje się tradycjami religijnymi Azji Południowej oraz buddyzmem w ujęciu filozoficznym, religioznawczym oraz kulturoznawczym.
Wydał monografię z dziedziny historii idei, dotyczącą genezy koncepcji natury buddy, „Tathagatagarbha. U źródeł koncepcji natury buddy” (Kraków, 2017). Jego aktualnym obszarem badawczym są północnoindyjskie tradycje pobożnościowego hinduizmu (bhakti) wywodzące się z nurtu Santów.
W zakres jego zainteresowań wchodzi również problematyka przejawiania się religii w przestrzeni cyfrowej, metodologia badań transkulturowych oraz klasyczne indyjskie teorie estetyczne. Na co dzień prowadzi zajęcia dotyczące historii, myśli i kultur buddyjskich Azji i Zachodu, w tym kurs dotyczący historii medytacji buddyjskiej.
Wystąpienie w bocheńskim Muzeum było próbą odpowiedzi na pytanie o naturę i kulturowe manifestacje praktyki psycho-fizycznej potocznie zwanej „medytacją”. Odpowiedź na tak postawione pytania jest możliwa dzięki przyjrzeniu się przejawom medytacji w trzech wielkich tradycjach religijnych za pomocą perspektywy porównawczej oraz transkulturowej. Naświetlone od strony filozoficznej charakterystyczne elementy różnych form medytacji w chrześcijaństwie, buddyzmie i hinduizmie zostały umieszczone w kontekście przenikających się kultur Azji oraz Zachodu.