R e k l a m a

🔸 System operacyjny. Czym jest i gdzie go znajdziemy?

Wiele osób nie wgłębia się zbytnio w sposób działania komputera. Ot, klikają przycisk, a komputer się uruchamia. Pod warstwą przyjemnej i przejrzystej grafiki kryje się jednak niezwykle skomplikowane oprogramowanie, które zajmuje się całą czarną robotą. Czym jest system operacyjny i jakie jego rodzaje cieszą się największą popularnością?

Czym jest system operacyjny?

Komputery, telefony, tablety i inne tego typu urządzenia są dość skomplikowane pod kątem swojej budowy. Dla osób bez większego doświadczenia czarną magią może być jednak nie tylko hardware, ale również software, czyli oprogramowanie. To dzięki niemu Twój sprzęt nie jest tylko drogim zlepkiem skomplikowanych urządzeń, a funkcjonalnym układem, dzięki któremu możesz w mgnieniu oka wykonywać naprawdę skomplikowane operacje.

Najważniejszym elementem każdego urządzenia pod kątem software’owym jest rzecz jasna system operacyjny. To właśnie on odpowiada za zarządzanie wszelkimi procesami i zadaniami, a także usprawnia obsługę komputera. Większość współczesnych systemów posiada bowiem interfejs graficzny, który znacznie ułatwia korzystanie z OS-u (skrót od angielskiego: operating system) nawet kompletnie niedoświadczonym osobom.

System ten pozwala tworzyć katalogi, zarządza działaniem poszczególnych podzespołów oraz ich współpracą, a także informuje użytkownika o problemach czy stanie urządzenia. Oferuje również stabilne środowisko do uruchamiania mniej lub bardziej skomplikowanych aplikacji. W zależności od typu swojego komputera oraz swoich potrzeb możesz bez trudu przebierać spośród wielu wariantów – możesz to sprawdzić na przykład na stronie https://tech.morele.net/.

Rodzaje systemów operacyjnych w zależności od urządzeń

Chociaż w świecie technologii dominuje kilka najpopularniejszych systemów operacyjnych, warto wiedzieć, że nie wszystkie współpracują ze wszystkimi typami urządzeń. Niektóre są skupione na komputerach PC czy laptopach, inne zaś na urządzeniach mobilnych, np. smartfonach czy tabletach. Jak więc wygląda podział najchętniej wybieranych OS-ów w zależności od typu sprzętu?

Najpopularniejsze systemy operacyjne dla komputerów:

  • Windows;
  • Mac OS;
  • Linux;
  • Chrome OS.

Najpopularniejsze systemy operacyjne dla smartfonów i tabletów:

  • Android;
  • iOS;
  • Windows Phone (wycofany);
  • BlackBerry OS (wycofany).

Najpopularniejsze systemy operacyjne dla innych urządzeń:

  • Samsung Tizen (TV);
  • Windows Server (serwery);
  • Unix (serwery);
  • Android TV/Google TV (TV);

Oczywiście istnieje o wiele więcej systemów operacyjnych. Niektórzy producenci tworzą własne oprogramowanie dedykowane ich własnym sprzętom. Istnieją także systemy dostępne w ramach publicznej dystrybucji, lecz używane wyłącznie przez małą grupkę pasjonatów.

BIOS a system operacyjny – czy są tu jakieś różnice?

Wiele osób, szykując się do zakupu nowego komputera, staje przed ważnym pytaniem: jaki system operacyjny wybrać? Odpowiedź można znaleźć chociażby pod adresem https://tech.morele.net/poradniki/windows-10-czy-windows-11-co-wybrac/, lecz nie na wszystkie parametry swojego nowego PC czy laptopa ma się wpływ. Każde tego typu urządzenie bowiem, poza domyślnym OS-em, posiada także tzw. BIOS (Basic Input/Output System).

Czy BIOS to system operacyjny? Niekoniecznie, lecz bez niego żaden komputer nie jest w stanie poprawnie funkcjonować. To specjalne oprogramowanie zapisane nie na dysku twardym, a bezpośrednio w płycie głównej. Stanowi on łącznik pomiędzy warstwą techniczną komputera a domyślnym systemem. To właśnie tam można wykonywać diagnostykę całego komputera, zmieniać opcje rozruchu, a także zarządzać softwarem. 

Nie jest to więc OS w dosłownym tego słowa znaczeniu, lecz bez tego dość prostego w budowie i wyglądzie systemu żaden komputer nie może funkcjonować poprawnie. To właśnie BIOS daje bowiem zielone światło całemu urządzeniu do rozpoczęcia działania.

Najnowsze materiały Partnerów