W niedzielę 11 maja w godzinach od 10:00 do 14:00 Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna stanie się centrum regionalnej literatury i kultury. W ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, bocheńska książnica zorganizuje I Targi Książki Regionalnej Bochniana – wydarzenie, które łączy miłość do słowa pisanego i sztuki z dumą z lokalnej tożsamości.
To pierwsze tego rodzaju targi w Bochni – unikalna okazja, by spotkać się z twórcami, wydawcami i instytucjami, które kształtują i pielęgnują dziedzictwo kulturalne Bocheńszczyzny.
W wydarzeniu wezmą udział liczni wystawcy, w tym: Wydawnictwo Regis, Muzeum im. prof. Stanisława Fischera, Miejski Dom Kultury, Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, Galeria Biała, Kopalnia Sztuki Bochnia, a także lokalni autorzy, artyści i miłośnicy sztuki: Michał Korta, Kamila Kaczmarczyk, Wiktor Orzeł, Sonia Korta, Piotr T. Dudek, Łukasz Nowak, Agnieszka Martyka, Justyna Maria Mączka, Zbigniew Pikuła oraz Dominika i Marcin Kozłowscy.
Targi będą nie tylko miejscem zakupu książek i sztuki, ale też przestrzenią spotkań, inspiracji i rozmów. Odwiedzający będą mieli szansę zakupić unikatowe publikacje, porozmawiać z autorami oraz wziąć udział w kulturalnej wymianie doświadczeń. Wśród gości specjalnych znajdą się: Mirosław Mroczek, Ireneusz Sobas, Janusz Paprota, Iwona Zawidzka oraz Janina Kęsek (która odwiedzi stoisko Stowarzyszenia Bochniaków w godzinach 13:00-14:00.
Szczególnym wydarzeniem będzie wznowienie książki „Bochnia i Ziemia Bocheńska” autorstwa Janusza Paproty, dostępnej w limitowanym nakładzie na stoisku Wydawnictwa Regis – pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika historii regionu.
– Literatura i sztuka są nie tylko źródłem wiedzy, ale i przestrzenią porozumienia, budowania tożsamości i wspólnoty. I Targi Książki Regionalnej Bochniana to wyraz troski o lokalne dziedzictwo i dowód na to, że kultura żyje – i ma się dobrze – także poza dużymi ośrodkami. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Bochni i okolic, a także turystów i pasjonatów kultury regionalnej, by wspólnie świętować piękno słowa, obrazu i lokalnej tradycji! – zachęcają organizatorzy.