Kaplica cmentarna na cmentarzu komunalnym przy ul. Orackiej w Bochni wymaga rozbudowania – uważa przewodniczący rady Jan Balicki, który w interpelacji wskazał na niewystarczające warunki do godnego uczestnictwa w ceremoniach pogrzebowych. Burmistrz Magdalena Łacna wyraziła poparcie dla inicjatywy, podkreślając jednak konieczność zabezpieczenia środków i uzyskania niezbędnych pozwoleń.
Problemy z miejscem i godnością ceremonii
W interpelacji przewodniczący rady miasta Jan Balicki zwrócił uwagę na zbyt małą powierzchnię kaplicy cmentarnej i brak odpowiednich warunków dla uczestników pogrzebów.
– Niestety często, tym częściej im większa jest liczba uczestników ceremonii żałobnej, zdani są oni na przebywanie na zewnątrz kaplicy, niezależnie od tego czy jest upał, deszcz, czy mróz. Kaplica cmentarna w obecnej wielkości przyzwoite warunki zapewnia praktycznie tylko najbliższym członkom rodziny i niewielkiej grupie innych osób. Dla pozostałych uczestników pogrzebu brak w kaplicy nawet miejsca stojącego i warunków do skupienia się i pełnego włączenia podczas ostatniego pożegnania – napisał Jan Balicki.
Dodał, że często osoby starsze rezygnują z udziału w ceremoniach z obawy, że nie są w stanie przetrwać ceremonii w takich warunkach. – O ile dla zmarłych katolików istnieje alternatywna możliwość uroczystości pogrzebowych w kościele, praktycznie możliwości takich brak dla innych osób – zwrócił uwagę Jan Balicki.
Przewodniczący rady skrytykował również priorytety budżetowe miasta. – To swego rodzaju chichot historii, że przy całym szacunku dla zabytków, w bieżącym budżecie wydamy około 800 tys. zł na remont oddalonej o ok. 50 m kaplicy Sarnów, jednocześnie zawężając prace przy czynnej kaplicy do remontu toalet i odnowienia elewacji – zauważył Jan Balicki.
Burmistrz popiera, ale wskazuje na ograniczenia
W odpowiedzi burmistrz Magdalena Łacna potwierdziła zasadność rozbudowy kaplicy.
– Podzielam stanowisko Pana Przewodniczącego w zakresie przebudowy niniejszej kaplicy i widzę potrzeba podjęcia działań mających na celu jej rozbudowę, a tym samym poprawy warunków uczestnictwa żałobników w ceremonii pogrzebowej. Na podstawie wstępnej analizy warunków terenu istnieją możliwości realizacji prac we wnioskowanym zakresie – napisała Magdalena Łacna.
Zastrzegła jednak, że zadanie wymaga pełnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz pozyskania pozwolenia na budowę, co wiąże się z dodatkowymi kosztami do uwzględnienia w przyszłych budżetach. – Dopiero po uzyskaniu decyzji pozwolenia na budowę możliwa będzie realizacja prac budowlanych. Wobec czego, realizacja przedmiotowego zadania wiązać się będzie ze znacznymi kosztami, które należy zabezpieczyć (uwzględnić) w planowanych budżetach Gminy Miasta Bochnia na kolejne lata – napisano w odpowiedzi na interpelację.
W odpowiedzi na interpelację dużo miejsca poświęcono przypomnieniu o dwóch tegorocznych inwestycjach: „Odrestaurowanie elewacji kaplicy cmentarnej oraz modernizacja sanitariatów” (budżet 75 tys. zł) i „Rewaloryzacja kaplicy cmentarnej pw. Św. Stanisława Biskupa w Bochni – etap I ratunkowy” (tzw. kaplica Sarnów, budżet 820 tys. zł).
Burmistrz zwróciła uwagę, że remont kaplicy Sarnów jest zasadny z uwagi na decyzję konserwatora zabytków, który nakazał przeprowadzenie prac zabezpieczających. Gmina posiada również promesę z Polskiego Ładu na 800 tys. zł, którą należy wykorzystać do końca września 2025 roku.
Wniosek do przyszłorocznego budżetu
Przewodniczący rady Jan Balicki zapowiedział przekazanie sprawy do Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska jako wniosek do przyszłorocznego budżetu miasta.