Założenie własnej firmy daje wiele nowych możliwości i perspektyw. To dla wielu osób spełnienie marzeń o niezależności zawodowej i pełnej kontroli nad swoją karierą. Zanim jednak zdecydujesz się na rejestrację własnej działalności gospodarczej, dowiedz się więcej o formalnościach i obowiązkach z tym związanych.

Wybór formy prawnej działalności
Jedną z pierwszych i najważniejszych decyzji dotyczących założenia własnej firmy, jest wybór jej formy prawnej. Ma to bowiem ogromny wpływ na sposób opodatkowania, zakres odpowiedzialności i obowiązki księgowe. Najłatwiejszym sposobem na założenie firmy jest z pewnością wybór jednoosobowej działalności gospodarczej. Ta forma prawna jest też najczęściej wybierana w Polsce. Wiąże się to z takimi aspektami jak szybka rejestracja, niskie koszty prowadzenia i prosta księgowość.
Jednoosobową działalność gospodarczą możesz zarejestrować bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że zalogujesz się na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a następnie wypełnisz wniosek online. Co ważne, wypełnienie takiego wniosku jest zupełnie bezpłatne. Podczas składania wniosku do CEIDG musisz także podjąć decyzję o wyborze formy opodatkowania działalności. Do wyboru masz jedną z trzech opcji: skala podatkowa, podatek liniowy oraz ryczałt ewidencjonowany. Warto poważnie przemyśleć tę kwestię, gdyż każda z nich ma swoje zalety i wady.
A może spółka?
Spółka z definicji jest rodzajem działalności gospodarczej założonej i prowadzonej przez osoby fizyczne oraz prawne, opartej na umowie lub statucie. Spółki można podzielić na spółkę cywilną i spółki prawa handlowego. Spółka cywilna nie jest regulowana przez przepisy prawa handlowego – jest to bowiem forma współpracy co najmniej dwóch osób fizycznych określona na podstawie umowy zawartej między nimi. Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, a jej wspólnicy odpowiadają za zobowiązania solidarnie całym swoim majątkiem.
Spółki prawa handlowego dzielą się na spółki osobowe i kapitałowe. Spółki osobowe charakteryzują się ścisłym związkiem wspólników z firmą. Nie posiadają one osobowości prawnej, a ich wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki. Spółki kapitałowe dla odmiany są oparte na kapitale. Oznacza to, że najważniejszy jest wkład finansowy, a nie bezpośredni udział właścicieli w prowadzeniu firmy.
Skorzystaj z profesjonalnej pomocy
Niezależnie od tego, na jaką formę prowadzenia firmy się zdecydujesz, możesz zawsze skorzystać z pomocy specjalistów. Doświadczeni fachowcy przeprowadzą cię bezpiecznie nie tylko przez sam proces zakładania firmy, ale także przez szereg innych formalności z tym związanych.
Zajrzyj na stronę https://firmove.pl/niezbednik/zaloz-firme-z-ksiegowym, gdzie znajdziesz możliwość umówienia się na rozmowę z księgowym. Możesz zadać mu wszystkie pytania związane z otwarciem i prowadzeniem własnej firmy. Otrzymasz rzetelne odpowiedzi i porady, dzięki którym z łatwością zrozumiesz najróżniejsze kwestie dotyczące prowadzenia przedsiębiorstwa.