R e k l a m a

Dom Bochniaków. Wystawa „Kariery chłopskich synów” – ZDJĘCIA

-

We wtorek w Domu Bochniaków zorganizowano wernisaż wystawy „Kariery chłopskich synów”.

Na przełomie XIX i XX w. Ziemia Bocheńska wydała wielu zdolnych chłopskich synów, późniejszych naukowców, artystów, polityków i wybitnych księży. Szczególnie urodzajną była pod tym względem północna część dawnego powiatu bocheńskiego, obszar pomiędzy Bochnią- Niepołomicami – Wisłą i Brzeskiem.

Postacie, z ludu wyrosłe, to sól tej ziemi i jej chluba. Powinny o nich pamiętać przede wszystkim wsie ich rodzinne, powinno się o nich mówić w szkołach, upamiętniać ich nazwiska jako patronów, szkół, bibliotek, wiejskich domów kultury.

Stowarzyszenie Bochniaków przybliża te postaci z ludu wyrosłe w formie wystawy plakatowej. Zebrany materiał fotograficzny i faktograficzny został zaprezentowany w formie plansz z biogramami, cytatami z ich wspomnień i dzieł.

Wystawa jest prezentowana nieodpłatnie w Domu Bochniaków, po czym będzie możliwość jej udostępnienia w miejscowościach Ziemi Bocheńskiej zainteresowanym domom kultury, szkołom lub instytucjom posiadającym możliwości właściwego jej wyeksponowania.

Wystawa dofinansowana przez Powiat Bocheński.

Autorzy: Janina Kęsek, Stanisław Mróz, Felicja Wieczorek.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia