R e k l a m a

🔴 Co z tą wodą? Nowe próbki do badań pobrano w Bochni, pozostałe gminy jeszcze płuczą sieć

-

Ostateczne wyniki badań jakości wody z wodociągu miejskiego w Bochni oraz sieci zasilających Gawłów, Łapczycę, Słomkę, Krzyżanowice i Ostrów Szlachecki będą znane w piątek 18 lipca – ustalił Bochnianin.pl. Do tego czasu obowiązuje wcześniejszy komunikat o warunkowej przydatności wody do spożycia – wyłącznie po uprzednim przegotowaniu. Nie ma jeszcze nowych próbek z innych stref – Rzezawy, Drwini i Gminy Bochnia.

Podział na strefy

Wodę dla wszystkich stref (jest ich siedem) produkuje MPWiK czerpiąc ją z rzeki Raby. Spółka zarządza jednak tylko siecią na terenie miasta Bochnia oraz wspomnianych wyżej miejscowości: Gawłów, Łapczyca, Słomka, Krzyżanowice i Ostrów Szlachecki. To tzw. Wodociąg Zbiorowego Zaopatrzenia „Bochnia”.

Oprócz tego mamy:

  • Strefa Zbiorowego Zaopatrzenia Siedlec Południe
  • Strefa Zbiorowego Zaopatrzenia Bochnia – Północny Wschód (miejscowości gminy Bochnia takie jak m.in. Majkowice, Bessów, Cerekiew)
  • Strefa Zbiorowego Zaopatrzenia Bochnia – Północny Zachód (miejscowości gminy Bochnia takie jak m.in. Damienice, Cikowice Proszówki, Baczków)
  • Strefa Zbiorowego Zaopatrzenia Rzezawa
  • Strefa Zbiorowego Zaopatrzenia Łazy Kiebło
  • Strefa Zbiorowego Zaopatrzenia Drwinia

Skąd są najnowsze próbki?

W poniedziałek (14 lipca) w godzinach popołudniowych MPWiK przekazał do sanepidu informację o zakończeniu działań naprawczych na strefie, za którą odpowiada (czyli Bochnia plus Gawłów, Łapczyca, Słomka, Krzyżanowice i Ostrów Szlachecki). Dzień później, we wtorek rano, pobrano próbki wody z wyznaczonych punktów kontrolnych w wymienionych miejscowościach. Próbki trafiły już do laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie. Na wyniki trzeba poczekać 72 godziny (dlaczego? – o tym piszemy niżej).

Sanepid w Bochni podkreśla, że z pozostałych stref powiatu nadal nie otrzymano informacji o zakończeniu działań naprawczych od zarządców wodociągów (nie ma więc sensu pobierać nowych próbek). W tych przypadkach również obowiązuje ostrożność i zalecenia związane z warunkowym użytkowaniem wody.

O wynikach badań próbek z wodociągu „Bochnia” poinformujemy w piątek.

Dlaczego czas oczekiwania na wyniki to 3 dni?

Od momentu pobrania próbek, do czasu wyników i nowej decyzji Sanepidu muszą minąć 3 dni. Wynika to z procedur laboratoryjnych: aby stwierdzić obecność bakterii, próbki umieszcza się w specjalnych warunkach, które pozwalają mikroorganizmom – jeśli są obecne – na rozmnożenie się do poziomu wykrywalnego. Ten proces trwa określony czas i nie da się go znacząco przyspieszyć bez ryzyka otrzymania niemiarodajnych wyników. Dlatego komunikaty dotyczące jakości wody, takie jak zakaz jej spożycia lub konieczność przegotowania, opierają się na analizie próbek pobranych kilka dni wcześniej.

Przekroczone normy

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 7 grudnia 2017 r., dopuszczalna ogólna liczba mikroorganizmów w sieci nie powinna przekraczać 200 jtk/ml. Wcześniejsze przekroczenia tego wskaźnika do poziomu powyżej 500 jtk/ml spowodowały wydanie decyzji o warunkowej przydatności wody do spożycia – co oznacza, że można jej używać wyłącznie po przegotowaniu. Taka liczba mikroorganizmów nie stanowi zagrożenia dla osób zdrowych, jednak może być niebezpieczna w szczególnych warunkach dla osób z obniżoną odpornością.

Woda musi być gotowana przez co najmniej 2 minuty, a następnie pozostawiona do ostudzenia bez gwałtownego schładzania. Dotyczy to również użycia wody do przygotowywania posiłków, mycia surowych warzyw i owoców, mycia zębów, naczyń oraz kąpieli niemowląt. Bez przegotowania wodę można stosować jedynie do codziennej higieny, prania, porządków domowych i spłukiwania toalet.

    PODOBNE ARTYKUŁY

    Artykuły promocyjne

    Ogłoszenia

    Bieżący miesiąc