Brzeska parafia mierzy się ze skutkami dwóch potężnych nawałnic, które przeszły nad miastem w lipcu. Wichury uszkodziły dach kościoła pw. Św. Jakuba Ap. W pomoc zaangażowały się służby ratownicze, władze samorządowe, lokalna społeczność i diecezja. Proboszcz parafii, ks. prałat Józef Drabik, wyraził w miniony weekend publiczne podziękowanie wszystkim, którzy wsparli parafię w tym trudnym czasie, i przedstawił najbliższe plany naprawcze.
Podwójne uderzenie żywiołu
Duchowny przypomniał, że pierwsze uszkodzenia dachu miały miejsce w poniedziałek, 7 lipca. Dokładnie tydzień później – również o godzinie 16.00 – nad Brzeskiem przeszła kolejna nawałnica, która zerwała poszycie dachowe z obu stron świątyni.
Ks. Drabik poinformował, że w akcję ratunkową zaangażowani zostali strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku, którzy wezwali wsparcie z jednostek w Tarnowie, Nowym Sączu i Krakowie. Ich zadaniem było zabezpieczenie 1600 m² powierzchni dachu plandekami, aby zapobiec zalaniu wnętrza kościoła.
Słowa wdzięczności dla ludzi dobrej woli
Proboszcz zaznaczył, że niezwykłe poświęcenie i determinacja strażaków, którzy pracowali w trudnych warunkach i na dużej wysokości, zasługują na najwyższe uznanie. Podziękował wszystkim strażakom – zarówno zawodowym, jak i ochotnikom – a w imieniu całej parafii wyraził wdzięczność komendantowi PSP w Brzesku, st. bryg. Januszowi Poterze.
Duchowny podziękował także burmistrzowi Brzeska Tomaszowi Latosze, który – jak podkreślił – był obecny przez całą noc trwania akcji i na bieżąco organizował pomoc. Wyrazy solidarności i deklarację wsparcia przekazał również biskup tarnowski Andrzej Jeż, który w niedzielny wieczór odwiedził parafię.
Ks. Drabik zwrócił się z wdzięcznością do parafian i wszystkich osób, które natychmiast ruszyły z pomocą – pomagali ratować świątynię, dostarczali ciepłe posiłki i napoje, wypompowywali wodę z kościoła. Wsparcie okazały także wspólnoty parafialne i lokalne firmy, które w nocy otwierały swoje magazyny, by dostarczyć materiały niezbędne do zabezpieczenia dachu.
Tymczasowe zabezpieczenie i dalsze działania
Jak poinformował proboszcz, od kilku dni prowadzone są oględziny i ekspertyzy z udziałem Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, rzeczoznawców i biegłego sądowego. W piątek dach oglądała również przedstawicielka ubezpieczyciela z PZU.
W nadchodzącym tygodniu dekarze mają rozpocząć montaż prowizorycznego pokrycia z blachy trapezowej. Ks. Drabik podkreślił, że to obecnie jedyne możliwe rozwiązanie, dopóki rzeczoznawcy i ubezpieczyciel nie zakończą procedur. Szacunkowy koszt blachy i robocizny wynosi 140 tysięcy złotych.
Na zakończenie duchowny podziękował wszystkim za modlitwę, solidarność i każdy gest wsparcia. Zaznaczył, że trudne doświadczenia jeszcze bardziej jednoczą wspólnotę i rodzą poczucie odpowiedzialności za wspólne dobro, jakim jest parafia. Zapowiedział też, że parafia będzie na bieżąco informować o dalszym przebiegu prac i potrzebach.
Uruchomiono zbiórkę na fundusz remontowy
W poniedziałek 21 lipca uruchomiono zbiórkę na cel remontu powstałych zniszczeń. W ciągu niespełna 24h udało się już zebrać niemal 6 tys. zł.
Szczegóły zbiórki:
- Cel: Odbudowa i naprawa dachu kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Brzesku po zniszczeniach spowodowanych wichurami.
- Link do zbiórki: https://www.siepomaga.pl/dach-brzesko-fara
- Organizator: Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jakuba Apostoła w Brzesku.
Zobacz fotoreportaż: