R e k l a m a

20 lat Powiatu Bocheńskiego. Gorzkie słowa byłego starosty

-

Wystąpienie Ludwika Węgrzyna, byłego starosty bocheńskiego i jednocześnie byłego prezesa Związku Powiatów Polskich, podczas piątkowej uroczystości z okazji 20-lecia Powiatu Bocheńskiego miało momentami bardzo gorzki wydźwięk. Chodziło o zbyt małe środki przekazywane do samorządów z budżetu państwa.

Ludwik Węgrzyn zwrócił uwagę, że „wszystkie najtrudniejsze zadania państwa trafiły do powiatów”: – Przez całe lata PRL-u nie potrafiono utrzymać opieki zdrowotnej – to szpitale z ogromnymi długami (przekazano) do powiatów. Gdy były problemy z płacami w oświacie, i są nadal – to oświata ponadpodstawowa do powiatów.

Nikt nie przejmuje się dzisiaj, że starosta Adam Korta ma znaleźć na podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2,4 mln zł, a dostaje 700 tys. zł. To jego problem. Bo wychodzi jeden poseł, minister, który mówi: „To przecież samorządowe zadanie”. Idiota, nie czytał konstytucji. To w konstytucji napisano za co odpowiada państwo. Państwo odpowiada za oświatę, bezpieczeństwo, opiekę zdrowotną mówił Ludwik Węgrzyn.

Nie mogę zrozumieć, że zamożny, pracowity powiat bocheński ma udział w podatku CIT (podatek dochodowy od osób prawnych) mniej za rok 2019 niż miał do 2017 r. Nie potrafię tego zrozumieć, muszę wyrzucić telewizor, bo tam mówią co innego: „Państwo dobrobytu”. Nie rozumiem tego, że nadwykonania w szpitalu, gdzie ratuje się życie i zdrowie, nie są płacone – powiedział Ludwik Węgrzyn.

Do tematu w swoim wystąpieniu odniósł się Jerzy Buzek, były premier RP, od 2004 roku europoseł, a w latach 2009-2012 przewodniczący Parlamentu Europejskiego. To kierowany przez niego rząd w 1997 roku wprowadził reformę administracji, która zastąpiła dawny dwustopniowy podział administracyjny (gminy i 49 województw) nowym, trójstopniowym podziałem (gmina, powiat, województwo).

Kiedy konstruowaliśmy powiaty w 1998 roku była trudna sytuacja powiatowa i z góry założyliśmy, że to jest konstrukcja finansowa na 2 lata. Dlatego 2 lata później przystąpiliśmy do formułowania ustawy o finansowaniu samorządów. Powiaty zostały w tej ustawie wyposażone w dodatkowe fundusze. Były to zwłaszcza fundusze polegające na rozwiązaniu większości agencji funduszów centralnych. Do dzisiaj nie nastąpiło rozwiązanie tych funduszy. One są nadal scentralizowane – powiedział Jerzy Buzek.

Dodał, że wspomniana ustawa nie weszła w życie, bo we wrześniu 2001 r. została zawetowana przez ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia