W dniach 9-13.10.2019 uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Bochni zwiedzali Litwę w ramach projektu Województwa Małopolskiego, które przeznaczyło środki na realizację zadań wychowawczych szkoły w 2019 roku w zakresie budowania pamięci historycznej o Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej.
Będąc na Litwie uczniowie poznawali miejsca, które przemierzał Adam Mickiewicz, J. Słowacki, Cz. Miłosz czy S. Moniuszko oraz miejsca kultu religijnego, które są symbolem polskości.
W projekcie uczestniczyło 45 uczniów „Mechanika. Zwiedzili m.in. Wilno- a w nim: Ostrą Bramę z kaplicą Matki Boskiej Ostrobramskiej, Cerkiew św. Trójcy i klasztorem Bazylianów, gdzie był więziony A. Mickiewicz z przyjaciółmi, ratusz , w którym dyrygentem był S. Moniuszko. Kolejnymi punktami na trasie zwiedzania był kościół św. Ducha –tu msze są odprawiane tylko w jęz. polskim, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, w którym znajduje się oryginał obrazu „Jezu, ufam Tobie”, Uniwersytet Wileński gdzie studiowali J. Słowacki, A. Mickiewicz, Cz. Miłosz, pałac prezydencki, w którym mieszkał czasowo Napoleon i J. Piłsudski oraz katedra św. Stanisława -nekropolia królów polskich. Nie mogło również zabraknąć Cmentarza na Rossie – największej nekropolii wileńskiej, a także wzgórza Krzyży z piękną panoramą miasta. Na koniec pozostał jeszcze zakątek gotycki z pomnikiem i Muzeum A. Mickiewicza.
Inne miasta, które obejmował program wycieczki :
- Troki z gotyckim zamkiem na wyspie, rezydencją księcia Witolda i królów polskich,
- Pożajście – największy zespół klasztorny na Litwie, jeden z najcenniejszych zabytków późnego baroku na ziemiach Rzeczypospolitej,
- Kowno – ze Starym Miastem pełnym śladów Adama Mickiewicza,
- Kiejdany – dawna siedziba Radziwiłłów, znana z „Potopu” Sienkiewicza, ważny ośrodek handlu oraz centrum kalwinizmu na Litwie),
- Szetejnie – miejsce urodzenia i dzieciństwa Czesława Miłosza
Wycieczka pozwoliła, zarówno uczniom jak i nauczycielom, poznać wiele ciekawych miejsc na stałe związanych z historią Rzeczypospolitej, zapoznać się z kuchnią litewską i regionalnymi produktami. Wyjazd na Litwę przyczynił się niewątpliwie do pogłębienia świadomości historycznej wśród uczniów i poszerzenia wiedzy w zakresie dziedzictwa kulturowego i historycznego Kresów Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej.