Bochnia. Zapomniany Grób Nieznanego Żołnierza

-

Wielu z nas w ostatnich dniach odwiedziło groby swoich bliskich, zapaliło znicze, pomodliło się za ich duszę. Święto Zmarłych to również czas zadumy nad naszym życiem i tym co nas czeka – nieuchronną śmiercią. Współczesna cywilizacja choć często nazywana „cywilizacją śmierci”, ową śmierć stara się wymazać z rzeczywistości.

Komercjalizacja usług pogrzebowych i wspaniałe komputerowo rzeźbione pomniki na cmentarzach mogą sugerować duże przywiązanie żyjących do pamięci o zmarłych. Na Cmentarzu Komunalnym w Bochni znajduje się jednak wielki wyrzut sumienia – Grób Nieznanego Żołnierza.

Większość z Nas zapewne nawet nie wie, że mieści się on na naszej nekropolii. Znaczna część może przypuszczać – bo takie są błędne informacje w internecie – że znajduje się on na Cmentarzu św. Rozalii.

Przypomnijmy, idea budowy „grobu nieznanego żołnierza” narodziła się po I Wojnie Światowej we Francji. Miała ona na celu oddanie pamięci i hołdu tysiącom niezidentyfikowanych poległych żołnierzy, których doczesne szczątki, najczęściej rozszarpane przez pociski, spoczywały na wielu frontach wojny. Za twórcę tej idei uznaje się Francuza Fryderyka Simona, który podczas Wielkiej Wojny stracił trzech synów. Ciała ich nie zostały odnalezione.

Podjęte przez Simona działania umożliwiły powstanie Grobu Nieznanego Żołnierza pod Łukiem Triumfalnym w Paryżu w 1920 roku. W Polsce najbardziej znany jest Grób Nieznanego Żołnierza na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie odbywają się oficjalne uroczystości państwowe. W podobny sposób uhonorowano poległych żołnierzy w wielu miejscowościach, między innymi w Tarnowie, Krakowie, i innych miastach.

Jak to wygląda w Bochni? NIESTETY, ociera się to o profanację tej szczytnej idei. Czy miasta, które posiada tak bogatą historię, z którego pochodzi tylu wybitnych oficerów i żołnierzy, nie stać na porządny obelisk, pomnik? Dlaczego nie są tam składane wieńce, zapalane znicze przez oficjalne delegacje? Może lepiej będzie ściągnąć tabliczkę z napisem „Grób Nieznanego Żołnierza 1939-1945”?

Mogiła znajduje się kilkadziesiąt metrów na zachód od kwatery żołnierzy radzieckich poległych w czasie II Wojny Światowej na terenie Bocheńszczyzny. Umieszczono na niej krzyż podobny do znajdujących się na mogiłach żołnierzy na cmentarzu św. Rozalii oraz niektórych cmentarzach galicyjskich z I Wojny Światowej. Brak szczegółowych informacji na temat inicjatywy jego powstania.

Na Cmentarzu Komunalnym leżą doczesne szczątki wielu zasłużonych obywateli naszego Solnego Grodu. Miejsce wiecznego spoczynku mają tu też Ci, co walczyli na frontach wielu wojen, powstań i czynów zbrojnych. We wspólnym grobie leżą ofiary rabacji galicyjskiej z 1846 r. W wydzielonej części nekropolii znajduje się jeden z 400 cmentarzy z I Wojny Światowej – cmentarz wojenny nr 314, na którym godnie pochowano przegranych i zwycięzców, gdzie krzyże typu austriackiego (jednoramienne, łacińskie) znajdują się obok krzyży dwuramiennych (dla żołnierzy wyznania prawosławnego). Na obrzeżach bocheńskiej nekropolii rosną dęby katyńskie.

Na Cmentarzu Komunalnym brakuje jednak naszych przodków, którzy pozostali na wieki pod grubą warstwą betonu i granitu na ul. Dominikańskiej. A forma, wygląd i stan techniczny Grobu Nieznanego Żołnierza to ujma dla tych, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce.

Mirosław Mroczek
Bochnianin, fotograf, miłośnik i pasjonat historii Bochni. Członek stowarzyszenia Reaktor B7.

Podobne artykuły

R e k l a m a

Najnowsze

Bochnia. Od 1 marca wszyscy mają segregować odpady. Co jeśli tego nie zrobią?

Od 1 marca 2020 r. wszyscy mieszkańcy Miasta Bochnia będą zobligowani do segregacji śmieci. Jeśli odbiorca stwierdzi, że odpady zbierane są w sposób niewłaściwy, właściciel nieruchomości...

Brytyjski sąd podjął decyzję o ekstradycji męża Grażyny Kuliszewskiej

- Brytyjski sąd zdecydował o ekstradycji do Polski Czesława K., męża Grażyny Kuliszewskiej - informują ogólnopolskie media. Dzisiaj zapadł werdykt, ale mężczyzna...

Bochnia. Kobieta na przystanku wpadła pod busa

Nieszczęśliwy wypadek na przystanku autobusowym w Bochni. Poszkodowana 50-letnia kobieta trafiła do szpitala. Do zdarzenia doszło w poniedziałek około...

Fotowoltaika. Jakie korzyści i oszczędności? Przyjdź na darmowe spotkanie w kinie REGIS!

Firma Edison Energia serdecznie zaprasza mieszkańców miasta oraz gminy Bochnia na spotkanie, które ma na celu przybliżenie...

Stanisław Bukowiec: „Chcemy włączyć się bardzo aktywnie w kampanię prezydencką Andrzeja Dudy”

- Jako zarząd okręgu tarnowskiego Porozumienia chcemy włączyć się bardzo aktywnie w kampanię prezydencką Andrzeja Dudy - przekazał na dzisiejszej konferencji prasowej...

Co? Gdzie? Kiedy?

luty, 2020

20,554FaniLubię
680ObserwującyObserwuj
X