Bochnia. Zapomniany Grób Nieznanego Żołnierza

-

Wielu z nas w ostatnich dniach odwiedziło groby swoich bliskich, zapaliło znicze, pomodliło się za ich duszę. Święto Zmarłych to również czas zadumy nad naszym życiem i tym co nas czeka – nieuchronną śmiercią. Współczesna cywilizacja choć często nazywana „cywilizacją śmierci”, ową śmierć stara się wymazać z rzeczywistości.

Komercjalizacja usług pogrzebowych i wspaniałe komputerowo rzeźbione pomniki na cmentarzach mogą sugerować duże przywiązanie żyjących do pamięci o zmarłych. Na Cmentarzu Komunalnym w Bochni znajduje się jednak wielki wyrzut sumienia – Grób Nieznanego Żołnierza.

Większość z Nas zapewne nawet nie wie, że mieści się on na naszej nekropolii. Znaczna część może przypuszczać – bo takie są błędne informacje w internecie – że znajduje się on na Cmentarzu św. Rozalii.

Przypomnijmy, idea budowy „grobu nieznanego żołnierza” narodziła się po I Wojnie Światowej we Francji. Miała ona na celu oddanie pamięci i hołdu tysiącom niezidentyfikowanych poległych żołnierzy, których doczesne szczątki, najczęściej rozszarpane przez pociski, spoczywały na wielu frontach wojny. Za twórcę tej idei uznaje się Francuza Fryderyka Simona, który podczas Wielkiej Wojny stracił trzech synów. Ciała ich nie zostały odnalezione.

Podjęte przez Simona działania umożliwiły powstanie Grobu Nieznanego Żołnierza pod Łukiem Triumfalnym w Paryżu w 1920 roku. W Polsce najbardziej znany jest Grób Nieznanego Żołnierza na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie odbywają się oficjalne uroczystości państwowe. W podobny sposób uhonorowano poległych żołnierzy w wielu miejscowościach, między innymi w Tarnowie, Krakowie, i innych miastach.

Jak to wygląda w Bochni? NIESTETY, ociera się to o profanację tej szczytnej idei. Czy miasta, które posiada tak bogatą historię, z którego pochodzi tylu wybitnych oficerów i żołnierzy, nie stać na porządny obelisk, pomnik? Dlaczego nie są tam składane wieńce, zapalane znicze przez oficjalne delegacje? Może lepiej będzie ściągnąć tabliczkę z napisem „Grób Nieznanego Żołnierza 1939-1945”?

Mogiła znajduje się kilkadziesiąt metrów na zachód od kwatery żołnierzy radzieckich poległych w czasie II Wojny Światowej na terenie Bocheńszczyzny. Umieszczono na niej krzyż podobny do znajdujących się na mogiłach żołnierzy na cmentarzu św. Rozalii oraz niektórych cmentarzach galicyjskich z I Wojny Światowej. Brak szczegółowych informacji na temat inicjatywy jego powstania.

Na Cmentarzu Komunalnym leżą doczesne szczątki wielu zasłużonych obywateli naszego Solnego Grodu. Miejsce wiecznego spoczynku mają tu też Ci, co walczyli na frontach wielu wojen, powstań i czynów zbrojnych. We wspólnym grobie leżą ofiary rabacji galicyjskiej z 1846 r. W wydzielonej części nekropolii znajduje się jeden z 400 cmentarzy z I Wojny Światowej – cmentarz wojenny nr 314, na którym godnie pochowano przegranych i zwycięzców, gdzie krzyże typu austriackiego (jednoramienne, łacińskie) znajdują się obok krzyży dwuramiennych (dla żołnierzy wyznania prawosławnego). Na obrzeżach bocheńskiej nekropolii rosną dęby katyńskie.

Na Cmentarzu Komunalnym brakuje jednak naszych przodków, którzy pozostali na wieki pod grubą warstwą betonu i granitu na ul. Dominikańskiej. A forma, wygląd i stan techniczny Grobu Nieznanego Żołnierza to ujma dla tych, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce.

Mirosław Mroczek
Bochnianin, fotograf, miłośnik i pasjonat historii Bochni. Członek stowarzyszenia Reaktor B7.

Podobne artykuły

R e k l a m a

Najnowsze

Bochnia. Mieszkańcy skarżą się na hałas ze strzelnicy. Chcą interwencji burmistrza

- Narastająca liczba przeprowadzanych strzelań powoduje, że nie ma możliwości w spokoju odpocząć w czasie wolnym od pracy. Pomimo zamknięcia okien i...

Komendant policji zatrzymał kierowcę, który jechał zygzakiem na DK94 – WIDEO

Szybka reakcja Komendanta Powiatowego Policji w Wieliczce zakończyła niebezpieczną jazdę 42-letniego kierowcy, który jechał „zygzakiem” drogą krajową nr 94 w stronę Bochni.

Bochnia. Siedem ofert w przetargu na ostatni odcinek KN-2

W przetargu na ostatni odcinek tzw. KN-2, czyli nowej drogi łączącej ul. Turkowskiego z ul. Armii Krajowej w Bochni złożono siedem ofert....

Koronawirus. Znaczący wzrost zachorowań w Małopolsce

Sanepid poinformował dziś o nowym ozdrowieńcu z powiatu bocheńskiego. Na COVID-19 na Bocheńszczyźnie choruje jeszcze 5 osób, ale w ostatnim czasie w...

1. liga koszykówki. Nowa środkowa wzmocni zespół MOSiR Bochnia

Od jesieni żeńska reprezentacja Bochni rozpocznie - po raz pierwszy w historii - rywalizację na parkietach 1. ligi. Przed startem sezonu zespół...

Co? Gdzie? Kiedy?

lipiec, 2020

21,926FaniLubię
810ObserwującyObserwuj
X